בזק מציגה: יציבות בתחום הקווי ושחיקה בסלולר; לקוח פלאפון משלם 57 שקל בחודש

הכנסות בזק ברבעון הראשון של 2016: 1.1 מיליארד שקל - זהה לתקופה המקבילה אשתקד ■ הרווח הנקי של פלאפון קרס ב-64% ל-13 מיליון שקל ■ מיטב דש ברוקראז': תוצאות פלאפון ו-yes מעלות סימני שאלה ברמה האסטרטגית

אמיתי זיו
סטלה הנדלר
סטלה הנדלרצילום: אייל טואג

חברת בזק פירסמה הבוקר את דו"חותיה לרבעון הראשון של שנת 2016. התמונה העולה מהדו"חות היא יציבות במגזר הקווי, למרות הרפורמה בפס הרחב, והמשך השחיקה החדה בסלולר.

החברה הקווית דיווחה על הכנסות של 1.11 מיליארד שקל ברבעון, נתון זהה לזה שברבעון הראשון של 2015. ואילו בסלולר, הציגה פלאפון הכנסות של 671 מיליון שקל - שחיקה של 8%. לקוח פלאפון משלם את החשבונית הנמוכה בענף - 57 שקל לחודש לעומת 60 שקל בחודש ברבעון הקודם ו-65 שקל לחודש ברבעון המקביל אשתקד.

בנתוני הרווח, התמונה דומה: בזק קווי, פעילות תשתית האינטרנט והטלפון הקווי של החברה, הציגה EBITDA של 719 מיליון שקל, ירידה של 0.5%, והרווח הנקי של החברה נשחק ב-5% ל-328 מיליון שקל. לבזק יש 1.5 מיליון לקוחות אינטרנט בסך הכל, מתוכם 290 אלף קווים במסגרת הרפורמה בפס הרחב.

למרות התחרות החדשה כביכול באינטרנט, בזק הצליחה להגדיל את ההכנסה מלקוח אינטרנט והוא משלם לה כעת 91 שקל בחודש לעומת 89 ברבעון הרביעי של 2015. בזק הגדילה את מספר לקוחות האינטרנט שלה ב-24 אלף ברבעון. החברה דיווחה גם על ירידה של 16%  בהשקעות לעומת הרבעון המקביל ל-195 מיליון שקל. בזכות ירידה זו השתפר תזרים המזומנים של החברה ב-17% והוא עומד על 385 מיליון שקל.

שאול אלוביץ'
שאול אלוביץ'צילום: מוטי מילרוד

פלאפון הציגה ירידה של 8% בהכנסות אך החברה נשחקת גם ב-EBITDA שצנח ב-23% ל-105 מיליון שקל. הרווח הנקי של פלאפון קרס ב-64% ל-13 מיליון שקל. תזרים המזומנים החופשי של החברה ירד ב-52% ל- 134 מיליון שקל.

נראה כי פלאפון ממשיכה להקריב את ההכנסה לטובת ביסוס נתח השוק והחברה מדווחת כי: "מצבת המנויים של פלאפון גדלה ברבעון בכ-41 אלף מנויים, מרביתם מנויי פריפייד, וזאת לאור השקת תכניות פריפייד חדשות והרחבת ערוצי הפצה במהלך 2015, אשר הביאו לגידול במצבת מנויי הפריפייד של החברה. נכון ל-31 במרץ 2016 עמדה מצבת המנויים על 2.692 מיליון מנויים".

רן גוראון, מנכ"ל פלאפון, אמר היום: "מלחמת המחירים האגרסיבית בסלולר נמשכה גם ברבעון הראשון של 2016. למרות זאת, פלאפון המשיכה בפיתוח מואץ של עסקי החברה, תוך המשך התייעלות. כחלק מהאסטרטגיה העסקית שלנו להביא את הערך הרב ביותר ללקוחותינו. בחרנו להרחיב את ערוצי ההפצה, להקים תתי מותגים ולחבור לשותפים מובילים. לאחרונה חתמנו על הסכם שיתוף פעולה עם רשת 'באג' שיאפשר לנו להרחיב את פרישתנו בעשרות נקודות נוספות ברחבי הארץ ולהגיע לקהלים חדשים".

עוד ציין גוראון, "ברבעון זה אירעה השריפה במתג והחברה התגברה עליה במהירות ופעלה לשיקום המתקן והחזרת השירות ללקוחות. לאחרונה השקנו מוצרים ושירותים חדשניים נוספים על גבי רשת הדור הרביעי המתקדמת, וגם בעולם ציוד הקצה היינו הראשונים בסלולר והשקנו את מותג הסמארטפונים הפרטי GINI, שזכה להצלחה רבה".

ספקית האינטרנט והשיחות לחו"ל בזק בינלאומי דיווחה על הכנסות של 395 מיליון שקל, בדומה לרבעון המקביל. השיחות הבינלאומיות ממשיכות להישחק כי החברה מדווחת על גידול בהכנסות משירותי אינטרנט של 5%, וכן על גידול של 3% בהכנסות מפעילות החברה בפתרונות IT לעסקים. על פי ההודעה לעיתונות, לחברה כבר 100 אלף לקוחות בשירות המכונה Cyber Wall. במדדי הרווח התמונה פחות ורודה.

החברה מדווחת על קיטון של 25% ב-EBITDA ל-70 מיליון שקל וקיטון של 41% ברווח הנקי ל-26 מיליון שקל. מנכ"ל החברה מוטי אלמליח מסביר בהודעה כי: "חתימת ההסכם הקיבוצי השפפיעה אמנם על מדדי הריווחיות אך יותר מכל, חיזקה את הרוח המאוחדת והמחויבות של עובדי החברה".

בסיכום כל פעיליות החברות הבנות, התוצאות המאוחדות של הקבוצה הן: עלייה בהכנסות ב-18% ל-2.56 מיליארד שקל. החברה מסבירה כי מקור השיפור הוא איחוד הכנסות של חברת yes בדו"ח מול ירידה בהכנסות פלאפון. ה-EBITDA של הקבוצה שופר ב-7% למיליארד שקל. הרווח הנקי של הקבוצה ירד ב-38% ל-463 מיליון שקל בסך הכל. מהרווח הנקי של החברה נגזר הדיווידנד של החברה, אשר מחולק אחת לחציון (זאת אומרת, בתום הרבעון השני).

שאול אלוביץ, יו"ר בזק, אמר בעקבות הדו"חות כי "התוצאות משקפות את יכולתה של הקבוצה להתמודד בהצלחה בסביבה תחרותית באמצעות מינוף היתרונות הטכנולוגים".

דודו מזרחי, משנה למנכ"ל ומנהל הכספים הראשי, הסביר כי "תזרים המזומנים שהקבוצה מייצרת מאפשר לה להמשיך להשקיע בתשתיות התקשורת ולהשיא תשואה לבעלי מניותיה".

אמיר אדר, מנהל מחקר ישראל במיטב דש ברוקראז', התייחס גם הוא לדו"חות: "תוצאות פלאפון ו-yes מצריכות מעקב, ולדעתנו מעלות סימני שאלה גם ברמה האסטרטגית. בתחום הקווי, ההישג של בזק אינו עניין של מה בכך, אולם מדובר בהפוגה בלבד לקראת המהלך הרגולטורי הבא בתחום הקווי. על כן, כפי שהשחקניות עצמן ממתינות לבשורה מירושלים, כך גם אנו כאשר המלצת תשואת השוק נותרת על כנה".

על שיעורי הנטישה ב-yes אמר כי "אין ספק כי התחזקותה של HOT בתחום השירות לצד רמת מחירים גבוהה למנוי עושות את שלהן, ויתכן ויחייבו בקרוב את החברה לקבל החלטה בדבר התמחור. אנו ממשיכים לסבור כי אנומליית המחירים בטלוויזיה הרב ערוצית לא תישמר לאורך זמן".

מניית בזק בשנה האחרונה

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker