מונופול מיקרוסופט בממשלה נמשך: ממשל זמין רוכש תוכנות ב-20 מיליון שקל - בלי מכרז

התירוץ: "במצב השוק הקיים אין תחרות אמיתית לחברת מיקרוסופט" ■ ויטלי לובימצב, תחקירן הסדנא לידע ציבורי: "הגיע הזמן להפסיק להשתמש בתירוצים מגוחכים כדי להתחמק מהחובה החוקית לבצע הליכי מכרז כחוק"

אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיתי זיו

נמשכת האחיזה המונופוליסטית של מיקרוסופט בממשלת ישראל והתלות הממשלתית בחברת תוכנה אחת. לפני מספר ימים דווח במנהל הרכש כי יחל מהלך הצטיידות חדש של יחידת "ממשל זמין" במשרד ראש הממשלה ב"מוצרי מיקרוסופט" - מערכות הפעלה ותוכנות משרדיות, בעלות של 20 מיליון שקל מהכיס הציבורי. הפטור ניתן עד לסוף שנת 2018.

ההצטיידות נעשית במסלול פטור ממכרז. בשיקולים לבקשת הפטור נכתב כי: "במצב השוק הקיים אין תחרות אמיתית לחברת מיקרוסופט, ובהיבט זה מיקרוסופט היא ספק יחיד. רשימת המוצרים הנמצאת בשימוש היחידה כוללת רשיונות למערכות הפעלה, לתחנות שרתים, אופיס, כלים לניהול סביבות השרתים וכלי פיתוח ועזר שונים".

שני צגי מחשב ועליהם מסך ההפעלה של ווינדוס 10
מיקרוסופט מציגה את ווינדוס 10צילום: אי־פי

מסלול הפטור ממכרז למוצרי מיקרוסופט הפך לדרך המלך בקרב יחידות הממשלה וזאת על אף שבשנים האחרונות קמו מספר חלופות טובות למוצרי מיקרוסופט, כמו למשל מערכת גוגל דרייב כחלופה משרדית לאופיס של מיקרוסופט. גם בתחום מערכות ההפעלה לשרתים וניהול שרתים ישנם פתרונות לינוקס מקובלים במגזר העסקי. ישנן אפילו חלופות חימניות כמו המערכת המשרדית Libre Office.

באמצע דצמבר 2015 פירסם מינהל הרכש הממשלתי הסכם מחירים מרבי בין המדינה למיקרוסופט. מדובר בהסכם מסגרת עד סוף 2018, שקובע כי כל משרד ממשלתי וכל יחידת סמך יכולים לקנות לפי המחירון החדש תוכנות של מיקרוסופט, ולפיו מתבצעות כל ההתקשוריות עם החברה. על פי ההסכם, עמדת מחשב המצוידת במערכת ההפעלה חלונות והתוכנה אופיס מבית מיקרוסופט עולה למדינה 160–200 דולר בשנה.

ויטלי לובימצב, תחקירן הסדנא לידע ציבורי שמצא את פרסום הפטור, מסביר: "כדאי שמישהו יספר לסאטיה נאדלה, מנכ"ל מיקרוסופט, כי בממשלת ישראל טוענים שלמיקרוסופט אין מתחרים. זוהי איוולת הגובלת בהטעיה לכאורה. במצב השוק היום אין כמעט דבר שמיקרוסופט עושה ואין לו מתחרים - אם זה בתחום תוכנות האופיס, אם זה בתחום השרתים, מערכות ההפעלה ועוד. זוהי עוד דוגמה כיצד הפקידות מועלת בתפקידה המקצועי ומזרימה מיליונים ללא בקרה ציבורית נאותה.

"קיימת בהחלט אפשרות כי מהליך תחרותי של מכרז מיקרוסופט תצא מנצחת. אבל האם זוהי סיבה לפטור את ההתקשרות ממכרז ולתת מתנה של 20 מיליוני שקל לחברה? האם לא הגיע הזמן להפסיק להשתמש בתירוצים מגוחכים כדי להתחמק מהחובה החוקית לבצע הליכי מכרז כחוק? הגיע הזמן שהמשחקים הללו על גב הציבור יפסקו וכי רשויות החוק השונות בהם מבקר המדינה יכנסו לעובי הקורה ויחלו לחקור מה קורה מאחורי הקלעים של הזרמות המזומנים השערורייתיות הללו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker