"חורף בעמק הסיליקון"? כנראה גם באאוטבריין

לפי גורמים בתעשייה, אאוטבריין ניסתה לגייס בחודשים האחרונים האחרונים כ-30 מיליון דולר נוספים ממשקיעים חדשים וקיימים, אולם אותו ניסיון לא צלח ■ סכום ההשקעות הכולל בחברה - 150 מיליון דולר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בערב יום הזיכרון (יום ג' האחרון) הודיע ירון גלאי, מנכ״ל חברת המלצות התוכן אאוטבריין, על השלמת סבב גיוס בסכום של 45 מיליון דולר. גלאי פירסם את הפוסט באתר של החברה ולא סיפק פרטים לגבי זהות המשקיעים, למעט העובדה שהוא השתתף בגיוס והשקיע בחברה מכיסו. ככל הנראה ניסה גלאי לאותת למשקיעים ולתעשייה על הבטחון שלו בעתידה של החברה.

בניגוד למקובל במקרים דומים, אאוטבריין לא עידכנה את התקשורת לגבי הגיוס, כך שהדיווחים עליו הסתמכו על אותה הודעה לקונית של גלאי. כמו כן אאוטבריין סירבה לספק פרטים לגבי שאלות שהופנו אליה באשר לזהות המשקיעים בסבב הגיוס, מבנה ההשקעה, או שווי החברה.

ההתנהלות של אאוטבריין סביב הגיוס והעמימות שליוו את הדיווח גרמו לגורמים בתעשיית ההיי-טק, בישראל ובארה״ב, לתהות לגבי פשר ההודעה ומטרתה. לפי מקור בכיר בתעשייה, סבב הגיוס כולל למעשה סבב גיוס קודם עליו דיווחה אאוטבריין כבר בעבר וסכום קטן משמעותית מהמספר שדווח - שהושקע כעת על ידי המשקיעים הקיימים בחברה.

"אם היו רווחיים מאד כחברה פרטית, לא היה להם צורך לגייס כסף, כך שיש כאן גם כשלון להנפיק וגם כשלון עסקי, ככל הנראה בעקבות שחיקה ברווחיות שלהם, שגרם להם לפנות בלית ברירה לגיוס פרטי", אמר בסוף השבוע מקור בתעשייה.

במהלך יולי 2015 דווח בתקשורת, כי אאוטבריין השלימה גיוס של 50 מיליון דולר. אולם בפועל, בסבב זה קרן סוסקהנה השקיעה באאוטבריין, לפי גורמים בתעשייה, כ-30 מיליון דולר - ובעצם כנראה זהו חלק מהסכום עליו דיווח כעת גלאי. בנוסף, לפי מקור בתעשייה, אאוטבריין ניסתה לגייס בחודשים האחרונים האחרונים כ-30 מיליון דולר נוספים ממשקיעים חדשים וקיימים. אולם, אותו ניסיון לא צלח והמשקיעים הקיימים, הזרימו לקופת אאוטבריין 5 מיליון דולר נוספים. המשקיעים בחברה כוללים את הקרנות כרמל, ג’מיני, אינדקס, לייטספיד וגלנרוק.

הפוסט שכתב גלאי נפתח בהתייחסות לכיסוי התקשורתי של תעשיית ההיי-טק העולמית, וכלל גם רמיזה של גלאי לכך שהחברה עשוייה לחצות את רף מיליארד הדולר בהערכת שווי. "בזמן שרבים בעיתונות ההיי-טק והפיננסים, עסוקים במותם של חדי הקרן ותקופת החורף בתעשיית ההון-סיכון בעמק הסיליקון - אני שמח להודיע על השלמתו של סבב גיוס חדש לחברה", נכתב.

הטענה שהדיווח החדש בעצם כולל בעיקרו סכום שכבר גוייס בעבר, מקבלת חיזוק בניסוח בו השתמש גלאי בהודעתו. "אני שמח להודיע שאאוטבריין סגרה סבב חדש של מימון. הוא מתווסף לסבב הקודם שלנו ומביא אותו לסך הכל 45 מיליון דולר", כתב גלאי. אולם, גלאי לא פירט מהו אותו סבב קודם אליו הוא מתייחס וכמה גוייס בפועל בכל אחד מהגיוסים.

מאאוטבריין נמסר כי היא מעולם לא הכריזה על הסיבוב הקודם, ואם היו ידיעות שכאלה דובר בספקולציות. לפיכך, הסכום הכולל שגייסה עד כה החברה, עומד על 150 מיליון דולר. בחברה לא סיפקו פרטים נוספים.

בשנים האחרונות בחנה אאוטבריין את האפשרות להנפיק את מניותיה לציבור בוול סטריט. החברה אף הגישה תשקיף חסוי לקראת הנפקה לרשות האמריקאית לניירות ערך (SEC). אולם, מאז אאוטבריין דיווחה ב-2013 על סבבי גיוס נוספים. כך שבינתיים, החברה זנחה את תוכניות ההנפקה והמשיכה לגייס הון ממשקיעים. מהלך פיננסי נוסף שנבחן היה מיזוג אפשרי בין אאוטבריין לבין מתחרתה העיקרית - טבולה הישראלית, כך לפי מקורות בתעשייה. אולם, גם מהלך זה לא הבשיל.

אאוטבריין, שהוקמה ב-2006 על ידי ירון ואיתן גלאי ואורי להב, היתה הראשונה שהמציאה את תחום המלצות תוכן. השוק התפתח במהירות, בעיקר בשל תהליך ההיכחדות של מודל הפרסום המסורתי באינטרנט, המבוסס על מודעות תצוגה, שכבר אינן אפקטיביות. ההמלצות של אאוטבריין וטבולה מבוססות על אלגוריתם שמזהה את העדפות הקריאה האישיות של הגולש.

טבולה הוקמה שנה לאחר אאוטבריין על ידי אדם סינגולדה, ושינתה את המודל העסקי שלה כדי לשחק באותו מגרש של המלצות באתרי תוכן. בזירה הבינלאומית וגם בישראל, שתי החברות מתחרות זו בזו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker