אמיתי זיו

אלפי אנשים, כנראה עשרות אלפי ואולי מאות אלפים, קיבלו אתמול (ב') צלצול ממספר לא מזוהה (Unknown) בין השעה 12 ל-13 בצהריים. אלא שאפילו מי שהספיק לענות לשיחה, שמע בצד השני שקט מוחלט, ולא הועילו קריאות ההלו.

השיחות הללו עוררו דיונים והשערות שונות בקרב הגולשים בפייסבוק. כך, למשל, כותב הגולש יואב ברלינר: "ספאם מוקלט, חלקם מנסים לזהות את ה'הלו' של הצד השני ואז או שלא זיהה, או שלוקח לו זמן רב מדי להגיב, או על ווליום חלש מדי או שלל תקלות אחרות" מיטל לוי כתבה: "אולי זה קמפיין". גולשת נוספת העלתה השערות שונות: "מה זה יכול להיות? מפקד אזרחים ערב יום העצמאות? הקלטה של דגימות הקול שלנו?... ואולי, אמר לי עכשיו מישהו, סתם שיחה אוטומטית ספאמית שנדפקה ויצאה ריקה".

אנגלה מרקל
אנגלה מרקל. לא היא זו שהתקשרה צילום: רויטרס

ובכן, התשובה האחרונה היא כפי הנראה הנכונה. ניסינו לברר מול חברות התקשורת מה בדיוק קרה אתמול בין 12 ל-13 - וקיבלנו מידע חלקי, עקב חיסיון לקוחות. מסתבר שמי שיזם את השיחות היא חברה מסחרית גדולה ולגיטמית לגמרי בתחום השיווק. החברה ביצעה את ההתקשורת באמצעות חייגן ודרך טלפון קווי של חברת 012 סמייל (בדרך כלל קידומת 072 אם הטלפון אינו חסוי). החברה התקשרה לכמות גדולה של מספרים סלולרים לפי רשימת תפוצה שהיא מחזיקה החברה אך אין אנו יודעים את הכמות. בכל מקרה, הצלצול ההמוני לא יצר עומס ייחודי על רשתות הסלולר, כך נמסר מאחת החברות.

ומדוע ההודעה הייתה ריקה? כנראה, זו פשוט, תקלה. נזכיר כי הודעות קוליות מגיעות לעיתים מעמותות וגופי צדקה, הצעות שיווקיות (יותר נדיר, בגלל חוק הספאם) וכן מגורמים פוליטיים כמו ביום הבחירות הכלליות.

אם יש לכם מידע נוסף על החיוג המסתורי - נשמח לשמוע. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker