חברת הביטקוין הישראלית ספונדוליס הגיעה לסוף דרכה: ביהמ"ש מינה מפרקת זמנית

ספונדוליס מקרית גת ייצרה ציוד לכריית ביטקוין שמצריך אנרגיית עיבוד נמוכה ■ עובדי החברה החליטו לפני כשבוע למנות מפרק לחברה לאחר שלא עמדה בתשלום שכרם לחודש אפריל ■ בחברה הושקע סכום כולל של כ-12 מיליון דולר

אלירן רובין
אלירן רובין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלירן רובין
אלירן רובין

לאחר שלוש שנים של פעילות וכ-12 מיליון דולר שהושקעו בחברה - ספונדוליס (Spondoolies), יצרנית הציוד הישראלית לכריית ביטקוין מתפרקת. בית המשפט המחוזי בבאר שבע מינה בסוף השבוע האחרון את עוה"ד קרן רייכבך סגל כמפרקת זמנית לחברה, זאת בעקבות בקשה לפירוק שהגישו שבעה עובדים שלא קיבלו את שכרם עבור חודש אפריל 2016.

על פי הבקשה שהוגשה לפני כשבוע, כל עובדי החברה קיבלו ביום ה-3 באפריל 2016 הודעה ממנהליהם כי בשל מחנק אשראי והיעדר מימון, אין ביכולתה לשלם את מלוא שכרם ולהמשיך בהעסקתם. בכך למעשה הופסקה עבודתם בחברה. בהודעה נכתב כי ישנה סבירות גבוהה שהחברה תעבור לכינוס נכסים בתחילת מאי.

ביטקויןצילום: בלומברג

עוד נכתב כי ניכר שהחברה הגיעה למצב של חדלות פירעון ומכך מבקשים העובדים להורות על פירוקה. בהמשך מבקשים העובדים למנות בעל תפקיד על מנת לצמצם נזקים ולהמשיך לבצע ניסיונות לאיתור רוכש לחברה או לפעילותה. הבקשה הוגשה על ידי עו"ד חיות גרינברג ממשרד גרינברג אלוני.

ספונדוליס שהוקמה ב-2013 על ידי גיא כורם ייצרה מחשבים לכריית ביטקוין בצריכה נמוכה של אנרגיה. על פי גורמים בענף, למרות שספונדוליס הציגה יכולות מרשימות, היא פעלה בשוק תחרותי עם עלויות פיתוח גבוהות. חברות סיניות שפיתחו מוצרים דומים, הצליחו לכבוש את השוק עם מוצרים יעילים יותר, מה שהביא למצוקת מזומנים בספונדוליס, ובסופו של דבר לקריסתה של החברה.

"מלבד התחרות בענף, ירידת ערך הביטקוין פגעה בחברה, היות שמחיר המכונה שפיתחנו נקבע ממחיר הביטקוין", מסר כורם, שהוסיף כי בשנה האחרונה החברה הייתה בתהליך מיזוג עם חברת BTSC, אולם הכסף נגמר לפני שהושלם המיזוג.

החברה שממוקמת בקרית גת זכתה בשנת 2014 למענק של כ-3 מיליון שקל מהמדען הראשי. מאוחר יותר גייסה החברה 11.5 מיליון דולר בשלושה סבבי גיוס. בין המשקיעים בחברה היו קרן BRM, ג'נסיס פרטנרס ואדן שוחט מקרן אלף שהשתתף כמשקיע פרטי.

עו"ד אורון קרן המייצג את עובדי החברה מסר כי המטרה במינוי מפרק באופן מיידי היתה על מנת להביא לניצול מקסימלי של תמורה כלפי הנושים. "רצינו לפעול כמה שיותר מהר כדי לצמצם את הנזק. הטכנולוגיה של החברה קיימת וטובה ואנחנו ממנים בעל תפקיד כדי לבדוק איך אפשר לייצר ערך לנושים, בין אם במכירת הפעילות או בכל דרך אחרת", ציין.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker