אמיתי זיו

מי אשם במחדל האנטנות הענק של גולן טלקום - שבניגוד לתנאי הרישיון, פירקה את רשת האנטנות שלה? מלבד גולן, מתברר, המדינה אשמה במידה רבה במחדל פירוק האתרים, בשל העלמת עין שיטתית מהתנהלות גולן. הגישה הזאת החריפה את התסבוכת שבעטיה גולן מחפשת כעת את דרכה החוצה מהשוק.

הדברים עולים מתשובת המדינה לבג"ץ שהגישה נגדה פרטנר בדצמבר 2015. פרטנר טענה כי המדינה מתעלמת באופן מופגן וממושך מכך שגולן מפרה את הוראות הדין והרישיון שהעונק לה בסעיפים שונים, ובראשם "החובה לפרוש רשת תקשורת עצמאית", לשון העתירה.

תשובת המדינה לבג"ץ מציגה את השתלשלות העניינים: המכרז לתדרים בדור ה-3 נערך ב-2010, ובינואר 2012 קיבלה גולן טלקום את הרישיון. במסגרת הרישיון נקבעו הוראות, "בין היתר, לעניין חובת הפרישה של הרשת הסלולרית של גולן. בתוך כך, נקבעו אבני דרך שגולן נדרשה לעמוד בהם לעניין היקף הפרישה", כך בתשובת המדינה.

גולן היתה אמורה לכסות 20% מכל המדינה (במונחי אוכלוסייה) עד ינואר 2014, ומינואר 2016 להחזיק כבר 40% מרשת עצמאית משלה. בתחילת 2014 בדקה המדינה ומצאה כי גולן עומדת בכל תנאי הרישיון שלה, ולפיכך קיבלה החברה חזרה ערבות של 270 מיליון שקל.

אבני דרך שעברה גולן טלקום מאז הקמתה ועד היום
ינואר 2012- מקבלת רישיון
אבני דרך שעברה גולן טלקום מאז הקמתה ועד היום

"מפרקת אתרים כדי לחסוך בשכר דירה"

אז מתי גילתה המדינה לראשונה כי יש בעיה? כך נכתב בתשובת המדינה לעתירה של פרטנר: "בשלהי 2014 נודע למשרד התקשורת כי גולן החלה לפרק אתרי סלולרי של הרשת שלה. לאור האמור, בראשית ינואר 2015 נדרשה גולן למסור מידע על אודות פרישת אתריה, ובהתאם, על שיעורי הכיסוי. במענה ששלחה בסוף ינואר 2015, התברר כי לגולן נותרו 166 אתרים פעילים בלבד, והתעורר חשש ממשי כי בשל כך היא אינה עומדת בדרישות הכיסוי בעת ההיא בהתאם להוראות הרישיון".

אמירתה זו של המדינה מפתיעה, בלשון המעטה. כבר בדצמבר 2013 דווח ב-TheMarker כי "גולן טלקום החליטה לפרק ולהוריד כמה אתרי סלולר (אנטנות), וחלקם כבר ירדו מהאוויר. האתרים שפורקו הם אתרים שאין בהם די תנועה סלולרית. גולן מפרקת אתרים במטרה לחסוך בשכר דירה - סכום שמגיע לאלפי שקלים בחודש לאתר".

בנובמבר 2014, על סמך נתונים הגלויים באתר המשרד להגנת הסביבה, נכתב שוב: "לחברה יש בסך הכל 690 אתרי סלולר" - זאת, לעומת השיא במספר האנטנות של גולן בסוף 2013, שהיה 800 אתרים. פער זה מוכיח כי ננקט פירוק אתרים מהיר של החברה.

גם כשהמדינה "מגלה" בינואר 2015 כי גולן פירקה דה־פקטו את הרשת שלה, לוקח לה זמן להגיב: הפעם הראשונה שהמדינה מחליטה לנקוט צעד היא ב-6 בדצמבר 2015, כאשר היא שולחת לגולן הודעה על כוונה לפעול לחילוט ערבויות בסך 30 מיליון שקל - כלומר שנה שלמה.

"העתירה מוקדמת. הפעלו הליכי אכיפה"

העלמת העין מהפרות גולן חלה בעיקר בתקופת כהונתו של שר התקשורת גלעד ארדן ומנכ"לו אבי ברגר. בתשובת המדינה לעתירה של פרטנר היא מסבירה כי "לאחר כינונה של הממשלה ה-34 התחלפו שרי התקשורת וכן חלו חילופי גברי בתפקיד מנכ"ל המשרד. המנכ"ל הנכנס, שלמה פילבר, ביקש ללמוד את הנושא, ופנה למנכ"ל חברת גולן טלקום (...) בכל הנודע לפרישת הרשת ולעמידה בדרישות הכיסוי". עם זאת, הליכי האכיפה כלפי גולן לא הסתיימו עד להיום.

בתשובת המדינה היא מנסה לערפל את ציר הזמן (כל 2015) תוך ציון הליכים שונים שקרו בין גילוי ההפרה לבין מכתב ההתרעה. בין היתר היא מפרטת הסכמי שיתוף רשת שהוגשו למדינה ומכרז תדרי דור 4 - אך כל אלה אינם רלוונטיים לעצם ההפרה וההתעלמות ממנה. המדינה אף מלינה שוב על עומס המשימות ו"היעדרות גורמי מקצוע במשרד התקשורת שנוכחותם נדרשת במסגרת ההליך לטיפול בסוגיית החילוט".

עמדת המדינה היא כי העתירה צריכה להידחות משום שהיא "עתירה מוקדמת", והוגשה תוך כדי הליכי הפיקוח והאכיפה שהמדינה ממילא מפעילה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker