משרד התקשורת בעד אפליית מחירים

המכתב של פילבר מחלץ את חברות הסלולר הגדולות מתביעה

מנכ"ל משרד התקשורת שלח מכתב התרעה לחברות הסלולר ובו הודיע להם על שימוע בנושא אפליית מחירים - שעלול לגרור ייצוגית

אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיתי זיו

בשבוע שעבר שיגר מנכ"ל משרד התקשורת, שלמה פילבר, מכתב לחברות התקשורת, שבו הוא מודיע על שימוע עתידי שבו ייבחן מתן אפשרות לחברות הסלולר להפלות בין לקוחות בעת שיווק תוכניות סלולריות.

"בהמשך לפניות של בעלי רישיונות שונים, בכוונתי לבחון קיום שימוע בסוגיית הוראות רישיון לעניין אפליית מחירים בין מנויים, שבמסגרתו ייבחן שינוי האסדרה באופן שיאפשר למפעילים להנהיג משטר של מתן הטבות או הנחות למנויים על פי כוח המיקוח, לרבות תוך הבחנה בין מנויים חדשים וקיימים", כתב פילבר.

יש הרבה שאלות שניתן לשאול לגבי המכתב: מיהם בעלי הרישיונות שביקשו את השינוי? (רמז - אלה אינן החברות הקטנות, שייפגעו מהצעד המתוכנן). אילו לקוחות ייפגעו מהצעד? 
(אלה שאינם יודעים להתמקח - בעיקר מהשכבות החלשות). ומדוע רוצה פילבר לבטל את אחד ההישגים הגדולים של הרפורמה בסלולר - תוכניות אחידות, שקופות ובנות השוואה?

אבל אולי הדבר הכי מוזר במכתב הוא עצם קיומו. מדוע פילבר משגר מכתב טרם פרסום שימוע? מעולם לא היה דבר כזה. עד כה, כשמשרד התקשורת רצה לפרסם שימוע - הוא פירסם שימוע. למה מכתב ההתרעה לפני שימוע? הסבר מעניין הציע לנו עו"ד ירון אלון ממשרד הורוביץ אבן אוזן ושות': "חסרה לכם 'חתיכה גדולה מהפאזל' - הסיבה ללחץ הגדול שבו מצויות כיום החברות (ומנכ"ל משרד התקשורת) בעניין זה. מ–2012 מצוי בפני בית המשפט המחוזי בתל אביב (השופט ענבר) הליך (בקשה לאישור תביעה ייצוגית) שמקיף את עיקר חברות התקשורת (012, 013, בזק בינלאומי, סלקום ופלאפון), שבו נדונה הפרת הוראת הרישיון שמחייבת אותן לא להפלות בין לקוחות. באותו תיק, אגב, כבר התייצב היועץ המשפטי לממשלה וגם משרד התקשורת (בעידן שלפני פילבר) וצידדו חד־משמעית בעמדת התובעים, ולפיה החברות הפרו בכל השנים את הוראות הרישיון.

מנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר בוועידת התרבות של "הארץ", היום
מנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר צילום: מוטי מילרוד

מתברר שעל פי הרישיונות של חברות התקשורת, אסור היה לחברות הסלולר והאינטרנט להציע חבילות טובות יותר או גרועות יותר בהתאם לכוח המיקוח של הלקוח. כל המשחקים עם חבילות השימור - אסורים.

בשיחה עם TheMarker פילבר אישר את הדברים, ומסר כי הוא מנסה למנוע נזק של עשרות מיליוני שקלים לחברות הסלולר.

במכתב תשובה לבית המשפט מ–2013 כתב ממלא מקום מנכ"ל משרד התקשורת, מימון שמילה: "סעיף 75.3 לרישיונכם קובע כי 'בעל הרישיון יציע סל שירותים בתנאים שווים ובתעריף אחיד לפי סוגי מנויים, ולעניין סעיף זה, סוג מנויים היינו קבוצת מנויים שיש במאפייניה טעם סביר המצדיק את הבחנתה מקבוצה אחרת'".

במכתב של פלאפון לפילבר מנובמבר האחרון שבו היא כמעט מתחננת, ואף כותבת: "הצעה לפתרון - ייאמר כי ברצון המשרד לקבוע כללי תמחור אחידים ביחס לכלל שוק הסלולר ולהחילם באופן שווה על כל המפעילים". באותו חודש, גם סלקום שיגרה מכתב לפילבר עם דרישה דומה, שמשרד התקשורת יכתוב "פרשנות הוראות בדבר איסור אפליה ברישיונות התקשורת". הכוונה היא לפרשנות חדשה, מפני שפרשנות רשמית כבר ניתנה, כאמור, רק שסלקום דורשת כי המשרד יכיר ב"בידול תעריפים" כפרקטיקה מקובלת ואף רצויה.

חברות הסלולר ישתמשו ללא ספק במכתב הזה כאמתלה לדחיית פסק הדין - עד שיפורסם השימוע, או עד שיסתיים השימוע ותתקבל החלטה, וזה, אנחנו כבר יודעים, עשוי לקחת הרבה זמן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker