נתניהו ופילבר מקפיאים את שוק התקשורת: 0 הישגים משמעותיים - TechNation - TheMarker

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

נתניהו ופילבר מקפיאים את שוק התקשורת: 0 הישגים משמעותיים

הקידום של הרפורמה בפס הרחב תקוע, הטיפול ב–HOT מתעכב, ואפילו העמדה הרשמית של משרד התקשורת על מיזוג סלקום־גולן עדיין לא פורסמה ■ כמעט שנה לאחר כניסתו של שלמה פילבר לתפקיד מנכ"ל המשרד, הוא והשר הממונה, בנימין נתניהו, אינם יכולים להציג הישגים משמעותיים בתחום התשתיות

30תגובות
בנימין נתניהו (מימין) ושלמה פילבר
אבי אוחיון, לע"מ ואמיל סלמן

בשבועות האחרונים מתקיימת תכתובת ענפה בין משרדי המשפטים והתקשורת, בעקבות חוות דעת משפטית של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילבר, שלפיה בנימין נתניהו אינו יכול לכהן כשר התקשורת.

ההערכה היא כי הסיבה לכך היא קשרי החברות של נתניהו עם שאול אלוביץ', בעל השליטה בבזק. כבר נטען כי אלוביץ' מעניק לנתניהו סיקור אוהד באתר וואלה שבבעלותו, ובתמורה לכך, לכאורה, נתניהו מעניק לאלוביץ' רגולציה מקלה בבזק.

אינפו - הישגים משמעותיים של משרד התקשורת
2006-2009
השר: אריאל אטיאס
מנכ"ל: מרדכי מרדכי
ניידות מספרים, קיצור תקופת התחייבות, פישוט החשבוניות
2009-2013
שר: משה כחלון
מנכ"ל: ערן ברטל
הורדת דמי קישוריות, הכנסת מפעילות וירטואליות, מכרז על תדרי סלולר בדור השלישי
2013-2014
שר: גלעד ארדן
מנכ"ל: אבי ברגר
מדיניות שיתוף רשת, רפורמה בדואר, מכרז על תדרי הדור הרביעי בסלולר, רפורמה בפס הרחב

במשרד התקשורת עושים הכל כדי להמשיך להכשיר את כהונת נתניהו. אבל אם נזנח לרגע את הדיון המשפטי, ונבחן כיצד נתניהו מתפקד כשר התקשורת, נגלה כי הישגיו דלים מאוד, בוודאי בהשוואה לקודמיו.

מחזק את החברות, מתנגד לתחרות

שיעור הרווח (EBITDA) מתוך ההכנסות בבזק ובחברות דומות
KPN - 35.3%
Elisa - 35.8%
TDC - 37.3%
BT - 41.6%
בזק - 43.2%

נתניהו נהפך לשר התקשורת עוד לפני ניצחונו בבחירות האחרונות לכנסת, במארס 2015. בנובמבר 2014 החליט גדעון סער לקחת פסק זמן מהחיים הפוליטיים ועזב את תפקידו כשר הפנים. למשרד הפנים נכנס גלעד ארדן, שהיה עד אז שר התקשורת, ותיק התקשורת נותר מיותם. מאז, נתניהו הוא שר התקשורת. אחרי הבחירות, נתניהו החליט לשמור לעצמו את התיק (בנוסף לתיק החוץ ועוד כמה). עד כמה הנושא קרוב ללבו של נתניהו אפשר ללמוד מ"סעיף התקשורת" בהסכם הקואליציוני, המחייב את כל שותפיו של נתניהו לממשלה לתמוך בכל חקיקה שיוביל ראש הממשלה בתחום התקשורת.

אבל נתניהו קיבל עוד החלטה: מיד אחרי הבחירות לכנסת, הוא פיטר בשיחת טלפון את מנכ"ל משרד התקשורת, אבי ברגר - מנכ"ל מקצועי עם רקע רחב בשוק התקשורת - והביא במקומו את שלמה פילבר, מינוי פוליטי של מי שהיה קודם לכן ראש מטה הבחירות בליכוד. פילבר מכהן כמנכ"ל משרד התקשורת מאז תחילת יוני 2015, ובעוד כחודש יחגוג שנה במשרד. מטבע הדברים, פילבר הוא האיש החשוב בשוק התקשורת כעת.

מרגע כניסתו לתפקיד, פילבר משמיע זמירות חדשות במשרד התקשורת. הוא מדבר הרבה פחות מקודמיו על "תחרות" ו"רווחת הצרכן" והרבה יותר על "עודף תחרות" ו"יציבות החברות". המדיניות שלו הרבה יותר פרו־חברות התקשורת. "החשש שלי הוא ממלחמת מחירים. עודף מתחרים הוציא את השוק מאיזון", אמר בהתבטאות הראשונה והיחידה כמעט שלו מאז כניסתו לתפקיד.

בעמודים האלה לא חסכנו ביקורת ממדיניות פילבר בסוגיות שונות, לרבות הגישה הפשרנית שנקט עם חברות התקשורת והמדיניות המקלה עם דואופול התשתיות של בזק 
ו-HOT, אבל דמוקרטיה היא דמוקרטיה - וזכותו של המנכ"ל שמינה שר התקשורת נתניהו להחזיק בהשקפותיו ולהתוות מדיניות שונה מזאת של קודמיו. מי שישפוט הוא הציבור. אלא שגם לשיטתו של פילבר, בהתאם להשקפת עולמו ומדיניותו, קשה למנות הישגים מוצלחים בקדנציה - או הישגים בכלל. פילבר התחיל בכמה תהליכים, אך טרם השלים אותם.

איפה ההחלטות?

ב–10 בדצמבר 2015 פירסם מנכ"ל משרד התקשורת שימוע חדש. השימוע נועד לצרף גם את הטלפוניה לרפורמה בפס הרחב ולחייב את בזק למכור קווים למתחרות. נזכיר כי פילבר הציג רפורמה מרוככת מאוד בטלפוניה, לעומת זו שהציג קודמו: פילבר הציג מודל שבו המחירים שהמתחרות של בזק יצטרכו לשלם לה גבוהים פי שלושה מבמתווה הקודם. המחיר הגבוה יקשה על חברות כמו סלקום ופרטנר להתחרות בבזק באפקטיביות בשוק הקווי.

הפשרה שהציע פילבר התקבלה בניגוד לניירות עמדה קודמים של משרד התקשורת, בניגוד לסקירות הנדסיות ואף בניגוד לעמדה של אנשי המקצוע במשרד כיום. כבר ביקרנו את הפשרה שהציע פילבר, אבל ניחא - איפה ההחלטה בנושא? חלפה לה כבר כמעט חצי שנה, והחלטה לא התקבלה. בתחילת מארס אפילו בכנסת שמו לב שהרפורמה תקועה. שורה של חברי כנסת זימנו דיון בוועדת הכלכלה סביב מה שהוגדר "סיכול רפורמת השוק הסיטוני תוך הטעיית הצרכנים (מצד בזק; א"ז)". באותו דיון, מלבד זה שפילבר הדף את הטענה כי יש לבזק רווחיות עודפת (היא חברת התקשורת הרווחית בעולם), הבטיח מנכ"ל משרד התקשורת פילבר כי הטיפול ברפורמה יסתיים בעוד שלושה שבועות. אז איפה ההחלטה?

מקרה דומה קרה עם HOT. ב–14 בינואר פירסם משרד התקשורת שימוע, חשוב ומוצדק, שלפיו גם HOT תהיה חלק מהרפורמה בפס הרחב ותחויב למכור קווים למתחרות. בהודעה לעיתונות שפורסמה עם השימוע הבטיח דובר המשרד כי "התהליך צפוי להיות מהיר - ההחלטה תתקבל ברבעון הראשון של 2016". איפה ההחלטה?

העמידה בתוכנית העבודה - בספק

אפשר לבחון את פילבר גם מול תוכנית העבודה שהוא עצמו ניסח ופירסם: פילבר הוא תומך נלהב בביטול ההפרדה המבנית בבזק - וגם על כך ניתן למתוח ביקורת. בתוכנית העבודה שהציג טען פילבר כי הוא מתעתד לסיים את ביטול ההפרדה המבנית בבזק במחצית הראשונה של 2016. זה כבר לא יקרה.

סעיפים רבים אחרים בתוכנית העבודה (מסמך מדיניות סייבר, מסמך מדיניות לאינטרנט של הדברים, ארגון ספקטרום התדרים מחדש ועוד) קיבלו תאריך יעד לסוף 2016. ספק גדול מאוד אם המשרד יעמוד במועד שקבע, אבל אפשר לקוות שעוד יפתיע. אפילו בסוגיה הלוהטת של אישור או דחיית עסקת המיזוג בין סלקום לגולן טלקום, פילבר מאחר. עד שהמשרד ייאות לפרסם את חוות הדעת הרשמית שלו, כבר לא יהיה בה צורך, מפני רשות ההגבלים העסקיים ממילא פירסמה את ההתנגדות שלה לעסקה.

מפילבר נמסר בתגובה: "במשרד התקשורת התקבעו בשנים האחרונות תהליכי שימוע ארוכים ומסורבלים, שלוקחים חודשים ואינם מתאימים לדינמיות של שוק מסחרי־עסקי. בנוסף, לא פעם עושות החברות שימוש בתהליכים לעכב רגולציה מחמירה כלפי עצמן או רגולציה מקלה כלפי מתחרות. לא מזמן התבטא גם המשנה ליועץ המשפטי לממשלה אבי ליכט בדיון פנימי כי 'משרד התקשורת לוקה בטרפת שימועים'. הנושא חייב לעבור רוויזיה שתאפשר הליכים מהירים וענייניים, ובכוונתי לנסות ולייצר תהליכי עבודה מהירים ואפקטיביים יותר".

את הבציר הדל של הישגי נתניהו-פילבר במשרד התקשורת אפשר להסביר כך: נתניהו אינו רוצה להצליח בתפקיד. כמו בתחומים אחרים, נתניהו אינו מוביל לשום מקום. הוא דוגל במדיניות של הקפאת מצב - להחליט לא להחליט. במקרה של שוק התקשורת, זה גם עובד לטובת בזק, כך שהרווח כפול. מצד שני, נתניהו אינו רוצה לוותר על תיק התקשורת, מפני שההחזקה בו מעניקה לו כוח מסוים מול גופי השידור השונים, ומבטיחה לו סיקור אוהד או לפחות זהיר - ונתניהו חרד מאוד לסוגיית הסיקור התקשורתי שלו ושל משפחתו.

בכל העולם כמעט תחום התקשורת מוסדר על ידי רשות תקשורת מקצועית, ולא על ידי משרד ממשלתי. המודל הזה הוא הומלץ לממשלת ישראל על ידי ועדות מקצועיות פעמים רבות ב–20 השנים האחרונות, אבל עדיין לא אומץ - מסיבות פוליטיות בלבד.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם