רחובות על המפה: שני מרכזי יזמות חדשים נפתחו - אחד מהם במכון ויצמן

עיריית רחובות תקצה מתחם ותקציבי פיתוח לחממה ליזמים בעיר ■ יוזמי ה-Streets Hub: "יש בעיר שלושה מרכזים אקדמיים ואת פארק המדע - גורמים המהווים קרקע פוריה לצמיחת סטארט-אפים" ■ בויצמן הקימו שני דוקטורנטים לפיזיקה את WISe מרכז יזמות לסטודנטים וחוקרים

אלירן רובין
אלירן רובין
מייסדי ה-Streets Hub: מימין - רן סטיר יובל ויינר ועומר ורד
מייסדי ה-Streets Hub: מימין - רן סטיר יובל ויינר ועומר ורדצילום: באדיבות ה-Streets Hub
אלירן רובין
אלירן רובין

אחרי הרצליה, רעננה ומעלות תרשיחא: גם עיר המדע רוצה להיות בית לסטארט-אפים. לאחר מספר חודשים בהם פועלת קהילת היזמות של העיר רחובות במסגרת כנסים ואירועים בעיר, הודיעה העירייה כי תקצה סכום של כמה מאות אלפי שקלים לפיתוח הפרויקט. במקביל, שני חוקרים ממכון ויצמן פתחו מרכז יזמות של המכון עצמו.

ה-Streets Hub, חממה ליזמים בעיר, הוקמה לפני כשלושה חודשים על ידי שלושה היי-טקיסטים ילידי העיר - רן סטיר, עומר ורד ויובל ויינר, במטרה, כך הם מקווים, לחבר בין תושבי העיר, תעשיית ההיי-טק המקומית וסצנת הסטארט-אפים הישראלית.

כחלק מהתוכנית, שהיא ללא מטרת רווח, תכשיר העירייה חלל של כ-200 מ”ר בעיר, תעצב אותו, ותעניק סיוע וליווי מקצועי ומשפטי לסטארט־אפים שייבחרו. התוכנית, שאינה במתכונת האצה, תקבל אליה מספר מיזמים, בהעדפה לתושבי האזור אשר ישבו לתקופת זמן מוגבלת בחממה.

“נוצרת פה קהילה. יש לנו כבר 20 מתנדבים - מרביתם אנשי היי-טק שמגיעים מהאזור ומעוניינים לקדם את הסצנה המקומית”, מסר סגן ראש עיריית רחובות, מתן דיל. “אנחנו עובדים על זה בכל הכח ומאמינים שבתוך שלושה חודשים ייפתח המקום, שיהווה חלק נוסף מהשירות שאנחנו מעניקים לצעירי העיר ומהנסיון להשאיר אותם כאן”.

מתן דיל
סגן ראש עיריית רחובות, מתן דיל

רן סטיר, אחד משלושת מקימי החממה, ציין כי הצורך שגילו עם הקמת הפרויקט הוא דו-צדדי: גם מצד המיזמים וגם מהתעשייה. “הבנו מחברות בפארק המדע שהן מתקשות בגיוס עובדים בשל הבריחה למרכז. ישנם לא מעט אנשים מתחום ההיי-טק שגרים ברחובות שלא מכירים את האפשרויות שמעניק הפארק. כקהילה המונה מאות אנשים - אנחנו רוצים לעשות את הקישור המתבקש, ולהפרות את האזור כולו".

עומר ורד, ממקימי האקסלרטור של אינטל בישראל, הוסיף כי המטרה היא חיבור בין רחובות כעיר המדע, לתעשיית הסטארט-אפים הישראלית. “אנחנו יודעים שמהאקדמיה יוצאות הרבה יוזמות, וכמו שבאר שבע מקדמת את ענף הסייבר יחד עם אוניברסיטת בן גוריון - לנו יש את מכון וייצמן, הפקולטה לחקלאות, המרכז האקדמי פרס ואת פארק המדע שמשותף לעיר רחובות ולנס ציונה ובו פועלות מספר חברות גדולות. כל הגורמים הללו מהווים קרקע ללא מעט סטארט-אפים שיכולים לצמוח כאן בעיר”, הסביר ורד.

תהליך ההרשמה זמין למעוניינים באתר שנפתח היום.

"רגל אחת במדע ואחת בעולם העסקים והיזמות"

איתמר סיוון ויונתן כהן
איתמר סיוון ויונתן כהן: "כניסה של יותר בוגרי מכון ויצמן לעולם היזמות יכולה להוות מנוע צמיחה משמעותי"

בתוך כך, כחלק מרוח החדשנות באזור, גם במכון ויצמן הרימו את הכפפה שני דוקטורנטים לפיזיקה, איתמר סיוון יונתן כהן - והקימו את WISE - מרכז יזמות לסטודנטים וחוקרים במכון, שהושק בשבוע שעבר, בהשתתפות בכירים מתעשיית ההיי-טק. “אנחנו יוצאים מנקודת הנחה שהסטודנטים שמגיעים למכון וייצמן רוצים לעשות משהו משמעותי, מסרו סיוון וכהן. “אחת הדרכים להביא להשפעה גדולה זה דרך יזמות”, הוסיפו.

המרכז שהקימו ייפעל כבר בחודש הקרוב ויכלול 12 מפגשים, כשבסוף המחזור ייבנו מודלים של מיזמים. יוזמי התוכנית טוענים כי בין הגורמים השונים יישתתפו דמויות בולטות כמו דב מורן, אדן שוחט ופרופ’ אמנון שעשוע.

“אנחנו רוצים לייצר מערך של בוגרים שיש להם רגל חזקה במדע ורגל שנייה יציבה בעולם העסקים והיזמות. הכניסה של יותר בוגרי מכון ויצמן לעולם הזה יכולה להוות מנוע צמיחה משמעותי”, הסבירו סיוון וכהן. המרכז פועל בתמיכת ארגון הבוגרים של מכון וייצמן וחברת “ידע” ופועל תחת מדרשת פיינברג.

מכון וייצמן
מכון וייצמןצילום: חן גלילי

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

על סדר היום