בכיר ישראלי בגוגל: כך נעזור לבעלי מוגבלויות

שני ארגונים ישראלים זכו במענק מחברת גוגל בשווי כולל של כ-1.1 מיליון דולר - כחלק מפרויקט שמטרתו תמיכה במיזמים המסייעים לבעלי מוגבלויות ■ אריה מאיר, בכיר בזרוע הפילנטרופית בגוגל: “חיפשנו רעיונות שיכולים בסוף להגיע למיליוני אנשים”

אלירן רובין
אלירן רובין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
אלירן רובין
אלירן רובין

הרגישות בעולם הדיגיטלי לנושא החלה לתפוס תאוצה בעת האחרונה, כאשר יותר ויותר חברות המציעות פתרונות טכנולוגיים שונים נותנות דגש לתחום הנגישות. הדבר נובע לעיתים בשל חקיקה וכמובן מתוך דאגה לייצירת שוויון בין כלל האוכלוסיות, אך יחד עם זאת יש לזכור כי עבור החברות מדובר בקבוצה גדולה של אנשים - המהווה שוק בלתי מבוטל.

על פי נתונים של ארגון הבריאות העולמי, כמיליארד איש בעולם (1 מכל 7 אנשים) מוגדרים כבעלי מוגבלות כלשהי, כאשר בין 2% ל-4% מוגדרים כבעלי מוגבלות קשה. בישראל, כך על פי נתונים של בית איזי שפירא, 18% מהאוכלוסייה מוגדרים כבעלי מוגבלות כלשהי, כאשר ל-7% מהם מוגבלות קשה.

אריה מאיר
אריה מאיר, מנהל התוכנית הטכנולוגית בזרוע הפילנטרופית של גוגלצילום: יח"צ גוגל

מתוך אותה הבנה כי בעלי המוגבלויות מהווים אחוז נכבד מהאוכלוסיה, אישרה באחרונה מליאת הכנסת בקריאה ראשונה, כי במשרדי הממשלה, במשרד הביטחון ובמוסדות להשכלה גבוהה, יהיו אנשים עם מוגבלויות. 

הגל הגואה של העיסוק בבעלי מוגבלויות בכלל ובזירה הטכנולוגית בפרט הביאה לכך שלפני כשנה פירסמה חברת גוגל, תחת ארגון google.org, קול קורא למיזמים טכנולוגיים בתחום, המנוהלים על ידי ארגונים ללא מטרות רווח, לקבלת מענק מהחברה.

במהלך השנה הוגשו כ-1,000 פרויקטים טכנולוגיים, ובשבוע שעבר פירסמה גוגל את שמות 29 החברות שייתחלקו במענק בסכום כולל של 20 מיליון דולר. שניים מהזוכים הם ארגונים ישראליים - TOM, שקיבל 700 אלף דולר ו-Click2Speak, שקיבל 400 אלף דולר.

שני המיזמים נבחרו על ידי גוגל להיכלל בפרויקט Google Impact Challenge, שבמסגרתו הם מחוייבים ליצור טכנולוגיה נגישה וידידותית למשתמשים בעלי מוגבלות. חלק מהפיתוח מחוייב להתבצע בקוד פתוח, מתוך כוונה לאפשר לכמה שיותר אנשים ברחבי העולם לאמץ אותם או ליצור אותם, בצורה עצמאית, מכל מקום בעולם.

“חיפשנו רעיונות גדולים, שיכולים בסוף להגיע למיליונים של אנשים”, אומר אריה מאיר, מנהל התוכנית הטכנולוגית בזרוע הפילנטרופית של גוגל. “מה שעניין אותנו זה לייצר השפעה, אקוויטי לא מעניין אותנו כאן. גם טכנולוגיה צריכה גם להיות בליבה של הפרויקט - והדבר השלישי היה חיפוש צוות”.

מאיר הוסיף כי “חשוב להבין שיש המון צרכים והם מאד שונים. מוגבלות בראייה מן הסתם שונה ממוגבלות בתנועה, אבל בשכבות העמוקות - גם בתוך עולם התנועה יש המון הבדלים. המוגבלויות הן ספציפיות וזה מצריך פיתוחים נקודתיים. במצב כזה השוק לפעמים מצומצם וליזמים שחושבים על שוק ורווח לעיתים לא משתלם - וזה יוצר מחסום לפיתוחים - וכאן אנחנו באים לתמוך”.

בנוסף למענק של google.org, בגוגל קמפוס בישראל נערך פרויקט מקומי בשם applicable, שמטרתו לאפשר לחברות שיש להן אפליקציה קיימת או שהן בתהליך פיתוח, לבנות אותה בתיאום עם בעלי מוגבלויות. ב-9 במאי ייתקיים אירוע Testing Labs, שבו יוכלו סטארט-אפים להביא את האפליקציות שלהם לבחינה על ידי אנשי טכנולוגיה ובעלי מוגבלויות.

הדגש: קוד פתוח

Click2Speak הישראלית היא חברת תוכנה שפיתחה מקלדת חכמה, שמאפשרת לאנשים עם תפקוד קוגניטיבי גבוה אך שאינם יכולים להקליד בעצמם, לתקשר באמצעות הפעלת מקלדת וירטואלית דרך מנגנון של ראייה או תחליפי עכבר. “אנחנו מאפשרים לכל מי שלא מסוגל להשתמש במקלדת - להשתמש במחשב או בטלוויזיה”, מסביר דן רוס, אחד משני היזמים בחברה. 

יחד עם רוס, מי שאחראי על פיתוח המקלדת הוא גל סונט, שאובחן בשנת 2009 כחולה בניוון שרירים מסוג ALS. “התחלנו בגלל הצורך של גל וראינו שהפתרונות שמוצעים הם או יקרים מדי או לא טובים מספיק. בהיבט הטכנולוגי, התוכנה שלנו מתבססת על הנסיון של גל, ויחד עם זאת אנחנו היחידים שמפעילים גם מנוע חיזוי מילים מתקדם שמתאים למרבית האוכלוסיה”, ציין רוס.

“לפני שנה הפצנו את המערכת אונליין בחינם ותוך זמן קצר הגענו לאלפי הורדות, שמתוכם ישנם מאות אנשים שמגיבים ועוזרים לנו לשפר את המערכת. כמו כן אנחנו עובדים על גיוסים נוספים”, מסביר רוס. במסגרת התחרות הוסבר לשניים כי לצורך המענק דרוש גורם שלישי לניסוי התוכנה, וכך התחיל שיתוף פעולה עם ארגון עזר מציון. בתוך כך, בגוגל מציינים כי כל פיתוח תחת המענק יהיה מחוייב להיות בקוד פתוח.

TOM - קיצור של תיקון עולם מייקרס, הוא ארגון מעט שונה. TOM, שנוסד על ידי שני יזמיים חברתיים - ארנון זמיר וספי אטיאס - אינו חברה עם מוצר כלשהו שנמצא בפיתוח, אלא מיזם חברתי ללא מטרות רווח שנועד להפגיש בין מהנדסים ואנשי טכנולוגיה לבין בעלי צרכים מיוחדים בקהילות ברחבי העולם. 

הפעילות של TOM מתבצעת על ידי מייקאתונים (makeathon - האקתונים לבניית מוצרים) של 72 שעות - שבמהלכם עובדים הצוותים כדי לפתח פתרונות לצרכים של בעלי מוגבלויות באמצעות טכנולוגיה. הפתרונות מועלים כקבצים חינמיים להורדה, יחד עם חיבור לגורמים מקומיים היכולים לסייע בתהליך ייצורו. המענק יינתן לארגון על מנת שיוכל להמשיך ולגייס מערך מתנדבים כדי לפתח את הפתרונות.

“חלק מההצעות שקיבלנו הגיעו מאנשים פרטיים - מייקרים שיכולים לפתח דברים - אבל לנו כגוגל לא היתה דרך להפעיל אותם בצורה יעילה. אין לנו מערך מתנדבים - אנחנו גוף מממן”, מסביר מאיר.  “בהקשר הזה למדתי על TOM, והבנו שהם למעשה יכולים לאגד את כל האנשים האלה במקום אחד”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker