אל תזרקו את הפקס: כך נראית מהפכת האימייל של נתניהו וגמליאל

את המשפט הבא ודאי לא תופתעו לקרוא: הביצוע של החלטת הממשלה - שהציבה חובה ליצור דרכי התקשרות דיגיטליים עם המשרדים השונים והוגדרה כ"מהפכה שירותית" - הוא חלקי ביותר

אמיתי זיו

"הגיע הזמן - זה ברור", אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו עם קבלת החלטת הממשלה 1008 שכותרתה: "העמדת ערוץ תקשורת מקוון לציבור לפנייה אל הממשלה כחלופה לפקסימיליה". ההחלטה מחייבת את משרדי הממשלה ויחידות הסמך לאפשר לאזרחים להתקשר עמם באמצעות דואר אלקטרוני כחלופה לפקס.

עוד אמר נתניהו במועד ההחלטה: "...אנחנו מביאים היום לממשלה, השרה גמליאל (השרה לשיוויון חברתי, א"ז) ואני, הצעה לכאורה פשוטה, אבל שתקל מאוד על אזרחי ישראל, כי מההחלטה הזאת והלאה כל פנייה של אזרח למשרדי הממשלה תוכל להיעשות דרך אי-מייל ולא רק דרך פקסימיליה". ההחלטה עברה ב-17 בינואר ונקבע לה תאריך ביצוע: תוך 90 יום - כך שאנו נמצאים בדיוק 3 חודשים מקבלת ההחלטה. את המשפט הבא ודאי לא תופתעו לקרוא: הביצוע של החלטת הממשלה חלקי ביותר.

גמליאל ונתניהו בנובסמבר השנה
ראש הממשלה, בנימין נתניהו, והשרה לשוויון חברתי, גילה גמליאלצילום: אוליבייה פיטוסי

החלטת הממשלה פשוטה וגורפת: ליד כל מספר פקס בשירות המדינה צריך להופיע גם כתובת דוא"ל. "להנחות את כל משרדי הממשלה ויחידות הסמך, לאפשר, בכפוף לכל דין, לכל אדם הפונה אליהם ו/או מבקש להמציא להם מסמכים בכל נושא לגביו הם מאפשרים לפנות ו/או להמציא מסמכים באמצעות הפקסימיליה, לעשות כן גם באמצעות כלי דיגיטלי, וזאת בנוסף לשמירת האפשרויות לפנייה באמצעים הנהוגים כיום. לפרסם בתוך 90 יום ממועד החלטה זו, לצד כל פרסום של מספר הפקסימיליה, שנועד לשמש לפניות ו/או העברת מסמכים, גם את פרטי הכלי הדיגיטלי, לרבות אופן הגישה והשימוש בו, לצורך פניות וצירוף קבצים כאמור".

החלטת הממשלה היא במקור יוזמה של חברת הכנסת סתיו שפיר (עבודה) מלפני שנה וחצי. היא הובאה לממשלה על ידי השרה לשיוויון חברתי, גילה גמליאל, שכחלק מההסכם הקואלציוני ממונה גם על "מטה ישראל דיגיטלית".

גם גמליאל גמרה את ההלל על ההחלטה אחרי קבלתה בממשלה פה אחד: "אישור ההחלטה הוא לא פחות ממהפכה שירותית וצעד נוסף שיקל באופן ניכר על חייהם של אזרחי ישראל שחויבו עד כה לפנות למשרדים ממשלתיים באמצעות הדואר, הפקס ופעמים רבות להגיע באופן פיזי אל נותני השירות, בשעות מוגבלות - בעניין שיכל להיפתר ע״י שליחת מייל פשוט מהמחשב או מהטלפון הנייד. שליחת דואר אלקטרוני בפניות למשרדי הממשלה תייעל את השירות לאזרח ותחסוך שעות עבודה", בירכה.

חכו רגע לפני שאתם נפטרים מהפקסצילום: בלומברג

אלא שבדיקה מדגמית באתרי הממשלה מוכיחה כי אין יישום או אכיפה של ההחלטה הממשלתית הכביכול מהפכנית. שירותים רבים בממשלה עדיין נגישים לאזרחים רק באמצעות פנייה בפקס, או במקרה הטוב במילוי טופס באתר, בלי אפשרות לצרף קבצים.

כך למשל, השרה גמליאל קיבלה תחת אחריותה גם את תחום האזרחים הוותיקים. אם תחפשו באתר המשרד לשיוויון חברתי תגלו כי בכל הקשור להנפקת תעודת אזרח ותיק ניתן לפנות בטלפון או פקס, אך אין כתובת מייל. בכלל, אפשרות "צור קשר" של המשרד של גמליאל אינה כוללת כתובת דואר אלקטרוני, אלא רק טופס מקוון בלי אפשרות לצרף מסמך.

צילום מסך
אתר המשרד לשיוויון חברתי. אין אפשרות פנייה במייל לצורך הנפקת תעודת אזרח ותיקצילום: צילום מסך
צילום מסך
אתר המשרד לשיוויון חברתי. אין אפשרות לצרף מסמך לפנייהצילום: צילום מסך

אפילו באתר משרד ראש הממשלה, בפירוט דרכי הקשר עם המשרדים השונים, מצויין פקס - אבל אין דרך התקשרות מקוונת עם משרד התפוצות (נפתלי בנט) ועם המשרד לירושלים ומורשת (זאב אלקין).

צילום מסך
אתר משרד ראש הממשלה. אין דרך התקשורת מקוונת עם משרד התפוצות ועם המשרד לירושלים ומורשת

כמעט ואין התקדמות

כחודש לפני ההחלטה הממשלתית התפרסמה עבודה של מכון המחקר והמידע של הכנסת שבחנה את סוגיית ההתקשרות המועדפת של הציבור עם נבחריו: "נראה כביכול כי האפשרות של האזרחים לתקשר עם גופי השלטון באמצעות דואר אלקטרוני היא בבחינת מובן מאליו - היא נתפשת לא כאפשרות עתידנית או מתקדמת, אלא כמעט כשירות בסיסי. למרות זאת, יישומה של אפשרות התקשורת האמורה מול משרדי הממשלה ורשויותיה הוא חלקי בלבד. בנוסף, עד כה עדיין לא גובשה מדיניות ממשלתית כוללת בעניין", נכתב בעבודה.

בעבודה היסודית נמצא כי ברשות המיסים למשל, אין מדיניות סדורה של שימוש באימייל, אלא רק "שימוש בכתובת דוא"ל של חלק מן העובדים כיוזמה פרטית". אם תסתכלו כעת באתר מס הכנסה, תראו שלא השתנה הרבה: ניתן לפנות בטופס מקוון לפקיד השומה ולסגן פקיד השומה בחוליות השונות, אך שאר האלפון כולו נעדר כתובות אימייל, ומלא במספרי פקס. גם באתר משרד החינוך תופעה דומה. 

צילום מסך
אתר רשות המסים. מלא במספרי פקס, ונעדר כתובות מיילצילום: צילום מסך
צילום מסך
אתר משרד החינוך

בעבודה של מרכז המחקר והמידע של הכנסת ניתן ציון על רמת השירותים הדיגיטליים שנותנים משרדי הממשלה השונים. מי שהגיע אחרון הוא דווקא המשרד הממונה על טכנולוגיית המידע בישראל, משרד התקשורת, עם ציון 41 מתוך 100. אם תביטו באתר המשרד כעת, תוכלו לראות ששירותים שונים שהוא מעניק בתחום אישורי יבוא לציוד קצה, ספקטרום ורישוי תדרים, ניתנים רק בפקס. כמובן שמדובר בסקירה מדגמית ולא ממצה של שירותי הממשלה השונים.

צילום מסך
אתר משרד התקשורת. שירותים שונים שניתנים רק דרך פקסצילום: צילום מסך

פיגור של חודשים בביצוע

החלטת הממשלה 1008 קובעת עוד כי תוך 30 יום (לפני כחודשיים) ימונה בכל משרד ויחידת סמך גורם "אחראי ליישום ההחלטה, לרבות מעקב אחר ביצועה". עוד נקבע כי תוך 60 יום מההחלטה (לפני כחודש) חייב כל משרד להעביר לרשות התקשוב הממשלתית "את פרטי דרכי ההתקשרות עם המשרדים ויחידות הסמך, לרבות פרטי הכלי הדיגיטלי האמור, לצורך פרסומם לציבור באופן מרוכז באתר הממשלתי האחוד".

זאת אומרת, כתובות המייל כולן היו צריכות להישלח לרשות התקשוב לטובת הצגה מרוכזת שלהם. ככל הידוע, שני הסעיפים לא יושמו עדיין. תוך 120 יום מההחלטה, עוד כחודש, אמור המשרד של גמליאל ורשות התקשוב להמליץ כיצד יכולה הממשלה אף להשיב לאזרח על פנייתו באימייל.

מרשות התקשוב הממשלתי נמסר בתגובה: "רשות התקשוב פרסמה הנחיות תוך 30 יום לכל המשרדים ובו פורמט והסבר מדויק. הפרטים כבר נאספו מרוב המשרדים ובשלב זה הרשות עובדת על איסוף המידע וסטנדרטיזציה אחידה.

במהלך חודש יוני רשות התקשוב תפרסם במרוכז את פרטי ההתקשרות עם המשרדים באתר gov.il החדש, בו יופיעו לראשונה במקום אחד כל פרטי התקשרות במייל לצד מספרי הטלפון והפקס ופרטים נוספים. זאת הפעם הראשונה של יצירת סטנדרט אחיד להנגשת פרטי התקשרות עם המשרדים הממשלתיים".

ממשרד ראש הממשלה והשרה לשיווין חברתי, גילה גמליאל, לא נמסרה תגובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker