אמיתי זיו

על רקע ביטול המיזוג של סלקום עם גולן טלקום, ועתידה הלא ברור של החברה, מתגברים הקולות הטוענים כי הרפורמה שהנהיג משה כחלון בענף הסלולר היא כישלון, וכי האירועים האחרונים מבהירים כי הרפורמה היתה לא יותר מבלוף.

הדברים אינם פשוטים כל כך. בעוד חודש גולן טלקום תחגוג ארבע שנים להשקת פעילותה. מיכאל גולן חולל תחרות בשוק, שכעת הרשות להגבלים עסקיים הדביקה לה מחיר: 73 שקל פחות לכל לקוח סלולר, בכל חודש. גולן הציגה לשוק את קונספט החבילה הפשוטה, ללא הגבלה, שהיתה ותישאר אתנו בטווח הנראה לעין.

מיכאל גולן
מיכאל גולןצילום: אייל טואג

בנוסף, עד תחילת 2014 גולן עמדה בכל מחויבויות הפרישה שלה והיתה חברה אמיתית לגמרי. כלומר, שום בלוף.

רפורמת הסלולר של כחלון אינה נבחנת בהצלחה או בכישלון של חברה אחת. כניסת גולן טלקום לשוק (באותו יום נכנסה לשוק חברה נוספת בשם HOT מובייל) היתה רק נקודת השיא בשורה של רפורמת בקדנציה של כחלון כשר תקשורת. גולן נכנס לשוק לאחר "מכרז תדרי הדור השלישי", אבל למכרז קדמו רפורמות שיצרו תנאים כדי שמכרז כזה בכלל יקרה ויצליח: הורדת קישוריות הסלולר, ביטול קנסות היציאה, הפרדת מכירת המכשיר מהתוכנית הסלולרית, הסדר האירוח של מפעילות חדשות על רשתות סלולר קיימות ועוד ועוד.

למעשה, רפורמת כחלון - ויש לומר רפורמות כחלון - יצרו תנאי שוק עם חסמי מעבר נמוכים ללקוחות וחסמי כניסה נמוכים למתחרות חדשות, שבלעדיהם, היינו נשארים בעידן הטריאופול.

בעקבות הרפורמות קל יותר להיכנס ולהתחרות בשוק הסלולר - ולראיה, כניסת גולן, אבל גם כניסת HOT מובייל, המפעילות הווירטואליות, ומותגי המשנה המוזלים והמשווקים הקטנים. וכמו בכל שוק תחרותי, יהיו הצלחות אבל ייתכן שיהיו גם כישלנות - יופון נפלטה מהשוק אחרי שצברה הפסדים, הום סלולר נכשלה ונרכשה ועכשיו גם גולן רוצה לצאת בדרך של פירוק או מכירה. זה בסדר, רפורמת הסלולר הניחה מסד לכניסה של עוד חברות במידה ולהט התחרות ידעך. בימים אלה למשל, אקספון מתחממת על הקווים כדי להיכנס כמתחרה חדשה.

כחלון אינו גולן ואין ליצור זהות ביניהם. רפורמת הסלולר אינה מתחילה בכניסה של מתחרה אחת ואינה מסתיימת ביציאתה. גם אם תקרוס גולן טלקום ותצא מהשוק, זו אינה ראיה לכשלון רפורמת כחלון - אולי להפך. מבנה השוק הוא ההצלחה של כחלון והירושה שלו.

שר האוצר, משה כחלון. רפורמת הסלולר של כחלון אינה נבחנת בהצלחה או בכישלון של חברה אחתצילום: אוליבייה פיטוסי

מה שכן, אסור לסלוח למשה כחלון, גלעד ארדן ובנימין נתניהו, שלושת שרי התקשורת האחרונים, על שהעלימו עין והתירו לגולן לעבור על תנאי הרישיון שלו בסעיפים שונים ובראשם חובת פרישת רשת עצמאית. לו המדינה היתה עומדת על המשמר - יכול להיות שלא היינו מגיעים לתסבוכת שכעת השוק נמצא בה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker