ההצפנה הגדולה בהיסטוריה? וואטסאפ מצפינה שיחות והתכתבויות למיליארד משתמשים

מייסד וואטסאפ, השייכת לפייסבוק: "עכשיו כל הודעה, תמונה, וידאו, קובץ והודעות קוליות מוצפנות מקצה לקצה כברירת מחדל. אפילו הצ'אטים הקבוצתיים"

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

סוגיית ההצפנה במכשירים הסלולריים ממשיכה לייצר עניין. על רקע המאבקים המתוקשרים בין אפל ל-FBI באשר לפריצת מכשיר הסלולר של מבצע הפיגוע בסן ברנרדינו, מודיעה כעת וואטסאפ כי היא מפעילה הצפנה לכל השיחות וההתכתבויות.

בהודעות שנשלחו בין אנשים הערב (ג'), עולה הודעה ובה נכתב: הודעות ששלחת בצ'אט ושיחות שבוצעו מאובטחות כעת על ידי הצפנה מקצה לקצה - End-to-end encryption - כך שוואטסאפ או גורם שלישי אינם יכולים לקרוא או להאזין להן. בהסבר של ווטסאפ לשדרוג האחרון הם מוסרים כי כעת ההודעות נעולות על ידי מנעול שקיים רק אצל שני המתכתבים. כל זה, כותבת החברה, נעשה בצורה אוטומטית ללא צורך להפעיל דבר בהגדרות המכשיר.

ההודעה שקיבלו משתמשי ווטסאפ
ההודעה שקיבלו משתמשי ווטסאפצילום: צילום מסך

למעשה, החל מ-2104 ווטסאפ החלה בהטמעה של מערכת הצפנת הודעות ושיחות קול קצה לקצה בפרוטוקל ההצפנה של חברת Open Whisper System. זו החברה שפיתחה את תוכנת המסרים המיידים Signal, שנחשבת למוצפנת ביותר ואפילו זכתה להמלצה חמה מצד אדוארד סנודן.

מה שקרה כעת הוא שהסתיימה מערכת ההטמעה לכל משתמשי וואטסאפ שלהם תוכנה מעודכנת. מייסד אופן וייספר מוקסי מארלינספיק כתב בבלוג שלו: "החל מהיום האינטגרציה הושלמה - לקוחות עם גרסה עדכנית של וואטסאפ בכל פלטפורמה מקבלים הצפנה קצה לקצה בכל הודעה ושיחת ווטסאפ".

בהרצאה שנתן מוקסי בעבר הוא טען כי מדובר בפרויקט ההצפנה הגדול בהיסטוריה. וואטסאפ טוענת כי כעת גם היא עצמה לא יכולה לראות את תוכן ההודעות שעוברות בשרתים שלה, גם לא מכוח צו בית משפט. מומחי אבטחה טוענים כי זו הבטחה בלי כיסוי, מכיוון שאין דרך למשתמשים לראות את הקוד המלא של וואטסאפ (זאת בניגוד, אגב, לסיגנל או למערכת ההצפנה של אופן ויספר, שהיא כולה בקוד פתוח).

יאן קום, מייסד וואטסאפ, כתב בעמוד הפייסבוק שלו כך: "במהלך השנתיים האחרונות אנחנו עובדים על האפשרות לתת לאנשים אבטחה טובה יותר בשיחות שלהם בוואטסאפ. אני גאה שכעת הגענו לאבן דרך משמעותית בתחום. עכשיו כל הודעה, תמונה, וידאו, קובץ והודעות קוליות מוצפנות מקצה לקצה כברירת מחדל. אפילו הצ'אטים הקבוצתיים", כתב קון.

המהלך האחרון של ווטסאפ מהווה אתגר לאפליקציה המתחרה טלגרם, שחלק משמעותי מגורם המשיכה שלה עבור משתמשים הוא ההצפנה, שהיא לכאורה יותר טובה מזו של ווטסאפ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker