לשטח את 
מגרש המשחקים בשוק התקשורת

כל עוד לא נוצרת תחרות אמיתית בשוק הקווי, על כל רכיבי הרשת, אין סיבה לקדם הקלות נוספות לבזק

אמיתי זיו
אמיתי זיו

תמונת המצב בשוק התקשורת, המתקבלת מקריאת דו"חות חברות התקשורת ל-2015, די ברורה ואינה צריכה להפתיע כל מי שעוקב אחרי השוק הזה: חברות הסלולר נאנקות, נשחקות בכל המדדים בשיעורים חדים ומגרדות את הרווח, לעתים מהצד הלא נכון של האפס; פוטנציאל ההתייעלות שלהן מוצה, והן מצמצמות משמעותית את ההשקעות שלהן ברשת.

מול זה, בתחום הקווי נרשמת רווחה כלכלית: הדואופול הנוח מאפשר לבזק ו–HOT להציג שיעורי רווח מדהימים יחסית לכל התעשייה, להגדיל את ההשקעה בתשתיות — וגם לחלק דיווידנדים בשיעור גבוה (ב–HOT קוראים לזה "דמי ניהול"). במיוחד בולטת בזק, חברה שהיא כנראה הרווחית מסוגה בעולם שחילקה השנה לבעלי המניות שלה 1.7 מיליארד שקל. מאז רכש שאול אלוביץ' את החברה, היא חילקה בממוצע 2.8 מיליארד שקל בשנה כדיווידנד.

אז מה עושים? הרגולטור צריך למצוא דרך להעביר קצת מהרווחיות העודפת בענף הקווי חזרה לצרכנים ולחברות הסלולר, וזאת באמצעים תחרותיים — ולא בהנדסת שוק. עבודה רחבה סביב זה כבר נעשתה במה שמכונה "הרפורמה בפס הרחב" או "רפורמת השוק הסיטוני", שאמורה לאפשר לחברות הסלולר לקנות מבזק קווים במחיר מפוקח וזול ולמכור אותם לצרכן — וכך מגרש המשחקים יהיה מאוזן יותר וכל הצדדים ירוויחו.

אלא שאנליסטים מסכימים כי הרפורמה הזאת אינה מתרוממת, ולכן צריך לנקוט כמה צעדים לעידודה:

1. להכליל גם את הטלפוניה ברפורמה. מוצר הטלפוניה הוא המכניס והרווחי ביותר של בזק. במסגרת הרפורמה, בזק היתה אמורה למכור קווים כאלה למתחרות, אך היא אינה עושה זאת, בעזות מצח. המדינה צריכה לוודא שבזק תמכור קווים למתחרות במחיר כזה שיאפשר להן להתחרות בשוק ולהציע חבילות שלמות לצרכן.

2. להכליל את HOT ברפורמה. כיום HOT אינה חלק מהרפורמה בפס הרחב. הדבר יוצר סיטואציה נוחה לבזק, שמאפשרת לה לשתף פעולה רק באופן חלקי עם הרפורמה — איפה שנוח לה או שאין לה ברירה. ברגע שגם HOT תחויב למכור קווים למתחרות, תיווצר דינמיקה תחרותית בין שתי חברות התשתית, שתחייב את בזק לשתף פעולה ולהשתפר.

3. להציל את מיזם הסיבים. חברת IBC היתה אמורה להיות התשתית השלישית במדינת ישראל ותחרות איתנה לבזק ו–HOT, אך אינה מצליחה להתרומם. בעלי המניות מסוכסכים, וישראל מאבדת אפשרות לתשתית סיבים מהטובות בעולם. המדינה צריכה לסייע למיזם, פשוט על ידי שינוי תנאי הרישיון כך שחברות הסלולר יוכלו להחזיק בחברה מניות, ואז גם לחברות הסלולר תהיה תשתית קווית — ולא רק לבזק ול–HOT.

4. לאסור על בזק שיווק כפול. כיום, לבזק, החברה העשירה בענף, יש תקציבי שיווק אינסופיים והיא רוכשת מדיה בנפח שהמתחרות לא יכולות להתחרות בו. גם מול עבודת המוקדים שלה קשה לחברות הסלולר להתחרות. בנוסף לכל אלה, לבזק יש שתי זרועות שיווק לקווי האינטרנט: בזק קווי ובזק בינלאומי. יש לאסור על בזק קווי למכור חבילות אינטרנט (בנדל), בעיקר לאור התעלולים שהתגלו בשיטת השיווק הזאת (מפלים לרעה את ספקיות האינטרנט של סלקום ופרטנר), ולאשר רק לחברת האינטרנט לשווק קווים, כדי ליצור תחרות שוויונית יותר בין כל ספקיות האינטרנט.

5. ליצור ודאות בשוק הסלולר. תכף "נחגוג" חמישה חודשים לחתימת עסקת המיזוג בין סלקום לגולן טלקום, והמדינה עוד לא החליטה מה דעתה. מצב ביניים זה אינו טוב לתעשייה. לכאן או לכאן, המדינה צריכה להחליט מה עתיד המיזוג הזה.

כל עוד לא נוצרת תחרות אמיתית בשוק הקווי, על כל רכיבי הרשת, אין סיבה לקדם הקלות נוספות לבזק.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker