מתרחקים מהמציאות: 2016 בסימן התחזקות ה-Virtual Reality; השיחה המסורתית בטלפון תיעלם

למרות הדומיננטיות של הסמארטפונים - צעירים ממשיכים להשתמש במחשב יותר מכולם ■ ב-2016, 26% ממשתמשי הסמארטפונים בשווקים המפותחים לא יבצעו שיחה מסורתית בשבוע נתון

אלירן רובין
אלירן רובין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלירן רובין
אלירן רובין

2016 תהיה שנה בה ככל הנראה תשתמשו באביזרי , תצלמו ב הרבה יותר משחשבתם ותדברו באמצעותו כנראה פחות. פירמת רואי החשבון והייעוץ דלויט פירמסה היום (ב’) את דו”ח ה-TMT השנתי ובו התחזיות לשוק הדיגיטל והטכנולוגיה לשנה הקרובה.

אחד התחומים הבולטים בדו”ח השנתי של דלויט הוא טכנולוגיית המציאות המדומה (VR). בדלויט צופים כי בשנה הקרובה יחצה התחום המתפתח את רף מיליארד הדולר - עם כ-700 מיליון דולר של מכירות חומרה ועוד כ-300 מיליון של צריכת תוכן.

גבר מרכיב משקפי תלת ממד
צילום: אייל טואג

ההערכה היא כי יימכרו כ-25 מיליון לצד 10 מיליון עותקים של משחקים. אפשרות נוספת תכלול את השימוש של הטכנולוגיה דרך מכשירים ניידים. באשר לכך מציינים בדו”ח - כי ייתכן שסוללות הסמראטפונים לא יעמדו ביותר משעה של פעילות.

כמו כן, מצויין בדו”ח כי למרות שטכנולוגיות אלו עשויות לשמש גם ארגונים גדולים, ההערכה היא שמרבית הפעילות המסחרית תתמקד בשנה הקרובה במשחקי וידאו. 

מתכתבים בתמונות

פן ויזואלי נוסף שקיבל התייחסות בדו”ח הוא . בדלויט צופים כי בשנת 2016 כ-2.5 טריליון תמונות ישותפו או יאוחסנו על גבי שרתי אינטרנט - גידול של 15% לעומת השנה הקדומת. למעלה מ-90% מהתמונות יצולמו על ידי סמארטפונים כששאר האחסון ייתבצע על ידי מצלמות DSLR, טאבלטים ומחשבים ניידים. נתונים אלו אינם כוללים טריליון קבצים נוספים שלא יועלו לענן בדרך כלשהי.

עבור הרשת עצמה מדובר בשיתוף כולל במשקל של 3.5 אקסה-בייט, השווים ל-3.5 מיליארד גיגה-בייט - עלייה משמעותית של 20% לעומת השנה הקודמת. כותבי הדו”ח מציינים כי תופעת שיתוף התמונות עשוייה להמשיך ולצמוח בעתיד הנראה לעין. בתוך כך צויין כי בשנה הקרובה יימכרו 1.6 מילארד סמארטפונים בעולם, וכי 75% מהם יהיו בעלי איכויות צילום משופרות, בין אם במצלמה, או במעבדים.

באשר לאופי השיתוף של תמונה ברשת, צויין אף כי פוסטים ברשתות חברתיות אליהם צורפה תמונה, זוכים ל-53% יותר לייקים, 104% יותר תגובות ו-84% יותר קליקים, מאשר על פוסט שאינו מכיל תמונה.

הצעירים עדיין לא עזבו את המחשב

בדומה לדו”ח משנה שעברה, גם השנה ישנה התייחסות לדור המילניום (millennials), והפעם בחרו בדלויט לבחון את השימוש של הצעירים במחשבים ניידים. בשונה מהדעה הרווחת כי השימוש בלפטופים יורד לטובת השימוש בסמארטפון בקרב צעירים ובני נוער, בדלויט מראים כי טווח הגילים 18-24, הוא זה שנוטה יותר מכולם לשימוש במחשב. כששאלנו צעירים מה המכשיר שהם חושבים שייקנו בחודשים הקרובים - רובם ענו סמארטפון. תשובה שלא הפתיעה אותי”, ציין דאנקן סטיוארט, ראש מחלקת פיתוח בדלויט קנדה, בכנס שערכה החברה הערב בתל אביב. “מה שהפתיע זה שהעדיפות השנייה שלהם היא לפטופ”.

נערות עם סמארטפונים
נערות עם סמארטפוןצילום: עופר וקנין

על פי מחקר שנעשה בחברה, יותר מ-85% מבני 18-24 ב-13 מדינות מפותחות, דיווחו כי הם משתמשים בלפטופ, קצת פחות מנתון השימוש בסמאטרפונים שעומד על 89%.

“נראה כי אסטרטגיית מובייל חשובה והכרחית בשנה הקרובה. למעשה אסטרטגיית Mobile-First היא רעיון טוב, אבל אסטרטגיית מובייל בלבד, מתוך הנחה כי נוער זנח את המחשבים - היא רעיון רע”, ציין סטיוארט.

טלוויזיה - "אפוקליפסה אינה מעבר לפינה"

סברה נוספת שדואגים להפריך בדלויט קשורה להרגלי הצפייה בטלוויזיה. למרות העלייה של שירותי צפייה אינטרנטיים המכונים (Over the Top (OTT, כמו נטפליקס, אמזון או איי-טיונס, בדלויט מראים שהטלוויזיה המסורתית, לפחות בשוק האמריקאי, לא מתרסקת. בשוק העולמי הם דווקא צופים גדילה של כ-20% - מ-950 מיליון מנויים ל-1.14 מילארד. “אפוקליפסה אינה מעבר לפינה”, הם מציינים. עם זאת הם מדגישים כי בין הגילים 24-18 רואים את הירידה החדה ביותר בזמן הצפייה בטלוויזיה. 

שלי תשובה, שותף וראש מחלקת היי-טק בדלויט ישראל ציין כי ישראל דומה למרבית העולם ברוב התחזיות המוצגות בדו”ח. "בדו”ח הבא יהיו לנו נתונים מדוייקים להשוואה, אבל אני יכול לומר שבשוק הטלוויזיה אנחנו רואים רפורמות רגולטוריות שעשויות להביא לשינויים. נטפליקס אמנם נכנסה לישראל לפני מספר חודשים, אבל עדיין לא לגמרי גויירה, ולכן אין עדיין שינוי משמעותי. הצרכן הישראלי רוצה טלוויזיה בעברית ולכן אין שינוי גדול בצריכה. אני כן יודע להגיד שביחס לעולם, ישראל הרבה יותר 'פיראטית' בכל הקשור לצפייה בתוכן טלוויזיוני”, אמר תשובה.

שוק צומח של סמארטפונים משומשים

"ב-2016 צרכנים יימכרו כ-120 מיליון סמארטפונים משומשים שיהוו שוק של יותר מ-17 מילארד דולר", כותבים בדלויט. המחיר הממוצע למכשיר משומש יהיה 140 דולר. מדובר בעלייה של 6 מילארד דולר סך הכל, לעומת שוק היד השנייה לסמארטפנים בשנה שעברה, אז נמכרו 80 מיליון מכשירים. אחת הסיבות לגידול היא השינוי בחוזים מול ספקיות הסלולר משנתיים לשנה, ועם אופציה לשדרוג.

מדברים פחות - מתכתבים המון

תכליתו הראשונית של הסמארטפון היתה לאפשר תקשורת קול ותקשורת נתונים במכשיר אחד. בעשור האחרון עלו יכולות תקשורת הנתונים (הדאטה) לצד הגדלת המסכים והגדלת מהירות העיבוד והעברת הנתונים ברשת. בהתאם לכך ראינו בשנים האחרונות כיצד רשתות הסלולר החליפו את התחרות על דקות שיחה לתחרות סביב כמות הדאטה.

הנתון המרשים שמציגים בדלויט מראה כי ב-2016 - 26% ממשתמשי הסמארטפונים בשווקים המפותחים, זנחו את דרך התקשורת המסורתית - ולא יבצעו כל שיחה רגילה בשבוע נתון. מרבית השימוש ינוע לעבר מסרונים ואפליקציות IM להעברת מסרים מידיים.

בינה מלאכותית

ענף נוסף שנמצא בעלייה מתמדת בשנים האחרונות, ובעיקר בשל דחיפת החברות הגדולות, הוא הבינה המלאכותית. בשבוע שעבר ראינו כיצד גוגל מקדמת את יכולות הלמידה העצמית של מחשבים כאשר מערכת דיפ מיינד, המבוססת על רשתות נוירוניות ולמידה עמוקה (Deep Learning) ניצחה אלוף דרום קוריאני במשחק הלוח “גו".

בדלויט מראים כי 80 מתוך 100 החברות התוכנה הגדולות בעולם יאמצו בשנה הקרובה מערכות תוכנה חכמות המבוססות על בינה מלאכותית וטכנולוגיות קוגנטיביות - עלייה של 25% לעומת השנה שעברה. 

התחומים שיהוו את השימוש העיקרי עבור החברות הללו הם למידת מכונה (Machine Learning), עיבוד שפה טבעית וזיהוי דיבור. תחזית המכירות בתחום הבינה המלאכותית, על פי מחקר שנערך, יגיעו ל-43 מילארד דולר עד 2024.

בדלויט נזהרים להצהיר הצהרות גדולות. מרבית הדו”ח מחדד כמה מגמות מוכרות כמו השחיקה האיטית בטלוויזיה והשימוש הגובר בסמארטפון. מעניין יהיה לראות כיצד יצמח תחום המציאות המדומה שמקבל דחיפה חזקה על ידי חברות כמו גוגל ופייסבוק שמשקיעות בתחום, ומה יביאו לנו הפיתוחים המואצים בתחומי הבינה המלאכותית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker