השנה הקשה של פרטנר: מגרדת בקושי את גבול הרווחיות - TechNation - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

השנה הקשה של פרטנר: מגרדת בקושי את גבול הרווחיות

איציק בנבנישתי, מנכ"ל פרטנר מפנה אצבע מאשימה כלפי משרד התקשורת: "חוסר הוודאות הרגולטורית בתחום הסלולר צריך להגיע לכדי סיום בהקדם. התחרות האגרסיבית הביאה לשחיקת מחירים - שהביאה לשחיקה בתוצאות"

18תגובות

פרטנר פירסמה הבוקר את הדו"ח השנתי לשנת 2015 וכן את הדו"ח לרבעון 4 בשנה. הדו"ח מציג תוצאות שליליות, לאור התחרות העזה בשוק הסלולר. פרטנר דיווחה כי נאלצה לרשום "ירידת ערך" בדו"ח לגבי הפעילות שלה במגזר הקווי. אחרי המחיקה, פרטנר נמצאת בהפסד שנתי, אך גם ללא מהלך המחיקה - פרטנר מגרדת בקושי את גבול הרווחיות.

בתוצאות השנתיות פרטנר מדווחת על הכנסות של 4.1 מיליארד שקל, ירידה של 7% בנתון ביחס לדו"חות השנה הקודמת. ההכנסות משירותי סלולר ירדו ב-12% לכדי 2.9 מיליארד שקל, אך החברה הצליחה להגדיל מכירות מכשירים וציוד קצה ב-13%, נתון שחיפה מעט על השחיקה בתעריפי הסלולר. פרטנר דיווחה על EBITDA של 876 מיליון שקל ב-2015 – נתון המעיד על צניחה של 20% לעומת 2014, ושיעור EBITDA להכנסות של 21%, מול 25% אשתקד.

ברווח הנקי, פרטנר מדווחת על רווח נקי שנתי של 32 מיליון שקל, אך בעקבות ירידת הערך בשוק הקווי, ההפסד המדווח לשנה עומד על 40 מיליון שקל. לחברה 2.7 מיליון לקוחות - שחיקה שנתית של 4%, ולקוח ממוצע בחברה משלם לה חשבון חודשי, לפני מע"מ, בסך של 69 שקל.

עופר וקנין
מיטאפ: 'המשקיעות הראשונות שלי'. 21/5 רעננה
להרשמה

בתוצאות הרבעוניות פרטנר מדווחת על הכנסות של מיליארד שקל לרבעון הרביעי, ירידה של 9%; EBITDA של 217 מיליון שקל, שחיקה של 13% והפסד מדווח לתקופה של 65 מיליון שקל, בגלל ירידת הערך החשבונאית. בניכוי המחיקה, פרטנר הרוויחה 7 מיליון שקל ברבעון. פרטנר מדווחת על תזרים מזומנים חופשי של 230 מיליון שקל, עלייה של 224%. (לא טעות).  הזינוק בתזרים נובע מ"גידול בהכנסות נדחות בסך 50 מיליון יורו", עקב ההסכם עם אורנג' העולמית.


ב-2016: מגמה נמשכת של ירידה בהשקעות ברשת והסכם קיבוצי חדש לעובדים

פרטנר שיגרה את הדו"חות לבורסה כשבמקביל  דיווחה הבוקר גם על הסכם קיבוצי שחתמה עם נציגות העובדים והסתדרות העובדים החדשה. ההסכם כולל פרק ארגוני לתקופה של 3 שנים (2016-2018) ופרק כלכלי שיהיה בתוקף עד ל-31.12.2016. עלות ההסכם המשוערת של הפרק הכלכלי לשנת 2016 נאמדת בכ-30 מיליון שקל.

איציק בנבנישתי, מנכ״ל קבוצת פרטנר, אמר כי "הסכם זה הוא תוצאה של ההבנה כי הדרך החדשה שחברת פרטנר יוצאת אליה היא דרך משותפת לכל מנהלי ועובדי החברה, והצלחת הדרך הזאת תלויה בעבודה המשותפת של כולנו יחד״.

לגבי ירידת הערך מסבירה החברה כי "הפסד זה נובע מהפחתה חשבונאית בגין ירידת ערך במגזר הקווי, בהמשך להחלטה שהתקבלה בפרטנר ברבעון הרביעי של 2015 על הפסקת השימוש במותג "012 Smile" במהלך שנת 2017, במטרה לכנס את הפעילות הקווית במסגרת מותג אחד - פרטנר. החלטה זו (שאינה כוללת את המותג הסלולרי 012 Mobile) הובילה את הקבוצה לבצע בדיקה של שווי נכסי המגזר הקווי, ובכך, השפיעה לשלילה על הרווח התפעולי בהיקף של 98 מיליון שקל, ועל הרווח הנקי בהיקף של 72 מיליון שקל". יש לציין שזו פעם שנייה שפרטנר מבצעת מחיקה על הפעילות הקווית שלה. הפעם הראשונה הייתה ברבעון הרביעי של 2011 וגם אז המחיקה גררה את החברה לדווח על הפסד.

הכנסות פרטנר לאורך השנים.
הכנסות ב-2011 - 6998 מיליון שקל
2015 - 4111 מיליון שקל

עוד מדווחת החברה כי HOT מובייל תפסיק לשלם לה דמי אירוח ברשת, ובמקום זה יעברו החברות למודל של הפעלת רשת במשותף במנגון הוצאות שוות, כבר בחודש הבא: "בפברואר 2016, כחלק מהסכם שיתוף הרשתות, מימשה HOT מובייל את זכותה להקדים את מועד התשלום של הסכום החד פעמי, כך שהתשלום המסתכם בסך של 250 מיליון שקל צפוי להתקבל במהלך שנת 2016. כתוצאה ממימוש האופציה, החל מאפריל 2016 תחל חלוקה של הוצאות תפעול והשקעות בהתאם למנגנון הקיים בהסכם שיתוף הרשתות. מאותו מועד (אפריל 2016) תפסיק הוט מובייל לשלם לפרטנר תשלומים כחלק מהסכם מתן זכויות שימוש".

על פי הדו"ח, פרטנר התחילה לראות הכנסות מהסכם הפשרה עם אורנג' העולמית. ברבעון 3 נכנסו לחברה 23 מיליון שקל וברבעון 4 נכנסו לחברה עוד 38 מיליון שקל. זוהי הכנסה אשר תמשיך ברבעונים הקרובים - עד לרבעון השני בשנת 2017.

עוד חושף הדו"ח כמה החברה מתקשה בשוק הקווי - אינטרנט, טלפוניה ושיחות לחו"ל, וזאת על אף הרפורמה בפס הרחב, ואולי בגללה, שמחייבת את החברה להציג מבצעי הצטרפות אגרסיבים בשנה הראשונה. סך הכנסות המגזר הקווי של החברה ירדו ב-8% ל-974 מיליון שקל. הרווח התפעולי של הפעילות (לא כולל ירידת הערך) צנח ב-26% ל-133 מיליון שקל, וגם ה-EBITDA נשחקה באותו שיעור לכדי 65 מיליון שקל.

עוד נתון מדאיג, ברמה המשקית, הוא הירידה של פרטנר בהשקעות ברשת. פרטנר מדווחת על השקעות ברכוש קבוע, CAPAX, של 354 מיליון שקל בשנת 2015, נתון הנמוך ב-17% מההשקעות של החברה ברשת ב-2014, וזאת על אף רכישה של תדרי דור 4, בסך של 34 מיליון שקל. הירידה בהיקף ההשקעות של חברות הסלולר היא חוצה ענף ונמשכת כבר מספר שנים.

בנבנישתי מפנה אצבע מאשימה כלפי משרד התקשורת

איציק בנבנישתי מסכם את התוצאות ומפנה אצבע מאשימה למשרד התקשורת. בנבנישתי דורש אכיפה שווה בשוק הסלולר והוא מתכוון בדבריו לאכיפה לגבי הרשת של גולן טלקום, וכן השלמת הרפורמה בפס הרחב וחיוב בזק למכור למתחרות גם קווי טלפון. בדבריו טען כי ״סיכום תוצאות 2015 משקף את חוסר האיזון הקיים בשוק התקשורת - חוסר איזון שקיים הן בענף הסלולר והן בשוק הסיטונאי. חוסר איזון זה נובע מאי אכיפה שווה על החברות שפועלות בשוק התקשורת. אי האכיפה השווה פוגע ביכולת להתחרות בצורה הוגנת בשוק זה".

לדבריו, "שנת 2015 הייתה שנה נוספת של תחרות אגרסיבית בשוק התקשורת ובשוק הסלולר בפרט וכתוצאה מכך, המשכנו לחוות שחיקת מחירים, שהביאה לשחיקה בתוצאות מגזר הסלולר. על אף הסביבה העסקית המאתגרת, הגדלנו את בסיס מנויי ה- Post-Paid שלנו ברבעון הרביעי של 2015 ובשנת 2015 בכלל. עם זאת, בסיס מנויי ה- Pre-Paid שלנו ממשיך לקטון כתוצאה מהתחרות העזה בשוק. אנו מקווים כי חוסר הוודאות הרגולטורית בתחום הסלולר יגיע לכדי סיום בהקדם, כך שתתאפשר תחרות רציונלית ומידתית עם אכיפה שווה של ההתחייבויות על פי הרישיון בקרב כל המפעילים הפועלים בשוק".

חיים סבן באירוע השקת הלוגו החדש של פרטנר
עופר וקנין

בהתייחסו לרפורמת השוק הסיטונאי שהובלה על ידי משרד התקשורת במחצית הראשונה של השנה, אמר כי "הרגולציה החלקית ויישומו של השוק הסיטונאי בעייתי עבורנו ועבור הצרכנים שלנו, כך שאנו עדיין איננו יכולים להפיק רווח מהיישום של השוק הסיטונאי". לדבריו, "במקרים רבים לקוחות שהיו מעוניינים לקבל חבילה אחודה של תשתית וספק אינטרנט חוו קשיים במעבר בין מפעילי תקשורת וכתוצאה מכך בטלו את בקשתם. בשל כך, אנו מאמינים כי זוהי מחויבותו של משרד התקשורת להפעיל את סמכויותיו ולאפשר את הרפורמה אליה כיוון המשרד. מציאות זאת, שבה יש פער כה גדול בין חברות בשוק התקשורת, אינה טובה למשק ואינה טובה לצרכן".

עם זאת, אמר כי "למרות המציאות המורכבת שבמסגרתה אנו פועלים, אנו רואים הזדמנויות רבות בעקבות ההחלטה האסטרטגית שקיבלנו במסגרת תהליך המיתוג מחדש להפוך מחברת סלולר לקבוצת תקשורת כוללת. זאת, בין השאר, גם באמצעות מתן פתרונות תקשורת בסלולר, בתקשורת הקווית, בשירותי גיבוי, טכנולוגיות סייבר ועוד. החטיבה העסקית בשבועות האחרונים כבר זכתה במספר מכרזים של רשויות מקומיות וחברות עסקיות גדולות. גם בשנה החולפת הרשת של פרטנר דורגה על ידי מחקרים בינלאומיים כמהירה בישראל ובעלת הפריסה הרחבה ביותר, ואנו פועלים כדי שלקוחותינו ימשיכו ליהנות מיתרון משמעותי זה".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#