לעשות פלסטיק מעץ

מלודאה הישראלית הודיעה על הקמת מפעל חדש בשוודיה - בעלות של 2 מיליון דולר

חברת מלודאה הישראלית מפיקה מפסולת נייר תעשייתית חלקיק ננו-גבישי טבעי, שמסייע בחיזוק חומרים ובהפחתת השימוש במוצרים מתעשיית הנפט

אלירן רובין
אלירן רובין

חברת מלודאה (Melodea) הישראלית, אשר מפיקה חלקיק טבעי שנקרא צלולוז ננו-קריסטלי (NCC) מפסולת תעשיית הנייר שמיועד לצרכים תעשייתיים המבוססים כיום על נפט - הודיעה על הקמת מפעל חדש בשוודיה, בעלות של 2 מיליון דולר.

הקמתו של המפעל תמומן על ידי הולמן השוודית - קבוצת מפעלי עץ ונייר שהשקיעה בעבר בחברה, וכן על ידי גופי ממשל שוודיים. לפני מספר שבועות זכתה מלודאה, שהוקמה על ידי החוקרים פרופ’ עודד שוסיוב וד"ר שאול לפידות מהפקולטה לחקלאות באוניברסיטה העברית, יחד עם טורד גוסטפסון, תעשיין שוודי ומומחה בחומרים מרוכבים - בפרס החברה המבטיחה של השנה בכנס ננו-ישראל 2016.

גבישי ה - NCC תחת למקרוסקופ אלקטרוני
גבישי ה - NCC תחת למקרוסקופ אלקטרוני

"כ-30% מחומר הגלם בתעשיות לייצור נייר נזרק. 11 טונות של בוצה נקברים או נשרפים מדי שנה באירופה", אמר מנכ"ל החברה, לפידות, ל-TheMarker. "בעזרת תהליך כימי מיוחד, שגם הוא 'ירוק', בודדנו את התאית, שהיא למעשה אבן הבניין של כל הצמחים בעולם, וממנה אנחנו מייצרים כיום מגוון מוצרים לתעשיות שונות", ציין.

החברה אשר מנצלת פסולת טבעית על מנת להחליף, או להמעיט, את השימוש בחומרים המיוצרים מנפט, מסוגלת לייצר, כך טוען לפידות, כ-35 טון של החלקיקים בשנה. אחד הפתרונות עליו עובדים החוקרים, הוא דור חדש של אריזות מזון אטומות המבוססות על הגבישים ויהוו תחליף לאריזות המזון בהן יש אלומיניום. בנוסף מפתחים במלודאה חומרי בידוד לבנייה ירוקה, שתביא להפחתת צריכת האנרגיה, וכן מוצרים לתחום האלקטרוניקה ולתחום המכשור הרפואי.

אחד השימושים כיום בטכנולוגיה הוא לצורך יצירת ג’ל שקוף המורכב מערבוב הגבישים עם מים, שנועד לשפר תכונות של חומרים הנמצאים בשימוש התעשייה. "הג’ל האורגני מחזק את התכונות הקיימות של חומרים כמו צבעים על בסיס מים ודבקים ויכול לחסוך בכמויות", טוען לפידות. זה נוגע גם למוצרים כמו קפסולות לניקוי כלים - שם על כל אחוז של הוספת החומר אנחנו מצליחים לחסוך כ-30% מחומרים הקיימים. כמו כן, בהולנד אנחנו משתפים פעולה עם תעשיית הנייר לאריזה - וגם שם השימוש ב-NCC מחזק את החומרים הקיימים ומביא לחסכון בנייר עצמו - ובכך להפחתת הזיהום". 

גוף מחקרי נוסף שמגלה עניין בפיתוח מוצרים מבוססי התאית הוא Empa השוייצרי, שם, בדומה למלודאה, הצליחו גם כן לבודד את החומר כדי לחזק חומרים קיימים. הקמת המפעל בשוודיה, כך מקווים החוקרים מרחובות, תעניק לחברה עליונות בזירה האירופית ותמשוך משקיעים ולקוחות.

מלודאה הוקמה ב-2010 כחברת בת של "יישום" לפיתוח המחקר של האוניברסיטה העברית, ומאז הושקעו בה כ-6 מיליון דולר ממספר משקיעים וקרנות. אחת המשקיעות המרכזיות בחברה היא הולמן - יצרנית שוודית ותיקה בתעשיית מוצרי העץ, שהיא גם אחת מבעלות המניות העיקריות של מלודאה.  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker