מיקרוסופט מקימה מרכז פיתוח בנצרת; תגייס עשרות עובדי היי-טק ערבים

מרכז הפיתוח, הסמוך לכנסיית הבשורה במרכז העיר, ייחנך בחודש הבא ויעסיק בשלב הראשון 50-30 עובדים ■ מנכ"ל מרכז הפיתוח של מיקרוסופט בישראל: "המניע לפתיחת המרכז הוא עסקי לחלוטין - אנחנו צריכים עוד מהנדסים"

ענבל אורפז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ענבל אורפז

ענקית הטכנולוגיה האמריקאית  מיקרוסופט תקים מרכז פיתוח חדש בנצרת, סמוך לכנסיית הבשורה בלב העיר. המרכז צפוי להיפתח בחודש הבא ולהעסיק בשלב הראשון 50-30 עובדים מהמגזר הערבי.

כיום מעסיקה מיקרוסופט כ-1,000 עובדים במרכזי הפיתוח שלה בהרצליה ובחיפה, והצוותים שיועסקו במרכז החדש בנצרת ישתלבו בפרויקטים של החברה בישראל. בכך מצטרפת מיקרוסופט לחברות טכנולוגיה נוספות שזיהו את כוח האדם במקצועות ההיי-טק באזור נצרת, שאינו מועסק כיום בחברות הטכנולוגיה השונות בגלל מרחק גיאוגרפי ממרכזי התעסוקה העיקריים של הענף. חברות רב-לאומיות נוספות שפועלות בעיר כוללות את אמדוקס הישראלית, חברת השבבים ברודקום וסאנדיסק.

מרכז הפיתוח של מיקרוסופט בחיפהצילום: תומר פולטין

"25% מהסטודנטים למדעי המחשב בטכניון הם ערבים - אבל בתעשייה הם פחות מ-1% מהמועסקים. אלה אנשים שלמדו מדעי המחשב, אבל חזרו אחר כך לכפר", אומר יורם יעקובי, מנכ"ל מרכז הפיתוח של מיקרוסופט בישראל. לפי נתוני עמותת צופן, שפועלת לשילוב ערבים בהיי-טק, ערבים בעלי תארים רלוונטיים מאיישים רק כ-2.5% מהמשרות בתחום זה. מדובר בכ-2,800 עובדים כיום, בהשוואה ל-350 ב-2008.

שיעורם של הערבים בהיי-טק נמוך מחלקם באוכלוסייה ומהשתתפותם בכוח העבודה הכללי (13%). בצופן מציינים כי לפי נתוני הלמ"ס, בשנת הלימודים הקודמת סטודנטים ערבים היו 10.2% מסך הסטודנטים החדשים בתחומי מדע וטכנולוגיה במוסדות להשכלה גבוהה.

"לומדות מחשבים, אבל עובדות בהוראה"

"למרכז הפיתוח בנצרת יש שתי מטרות: הראשונה היא מסר לעולם הערבי - אנחנו כאן, ליד כנסיית הבשורה. הסיבה השנייה היא להביא עובדים ערבים, ובעיקר עובדות ערביות. בגיל 18 הן הולכות ללמוד מדעי המחשב, אבל חוזרות לכפר והולכות להיות מורות כי הן לא יכולות לעבוד בתל אביב", אומר יעקובי. "לכן פתיחת המרכז בנצרת מראה הבנה של התרבות הערבית ושל מה שצריך לעשות כדי להביא עובדים ערבים למיקרוסופט".

יורם יעקובי, מנהל מרכז מו"פ במיקרוסופטצילום: אורי חבושי

לדברי יעקובי, מיקרוסופט הגדילה את מספר העובדים הערבים המועסקים אצלה ב-300% בשנה האחרונה. אמנם עדיין מדובר במספרים קטנים, אך בחברה צופים שבשנים הקרובות שיעור זה יגדל, מאחר שגרעין העובדים שהצטרפו לחברה ימשוך עובדים נוספים, בשיטת "חבר מביא חבר".

"המניע לפתיחת המרכז הוא עסקי לחלוטין - אנחנו צריכים עוד מהנדסים וכוח אדם", מוסיף יעקובי. בשנים האחרונות בוחנים במיקרוסופט ישראל דרכים להגדיל את הגישה לכוח אדם פוטנציאלי להיי-טק הישראלי, בין היתר על ידי שילוב אוכלוסיות חדשות שנעדרו עד כה מהתעשייה.

בשנים האחרונות נהפכת נצרת למוקד של תעסוקת ערבים בהיי-טק. באוקטובר האחרון פתחה גם חברת טכנולוגיית האיחסון הרב-לאומית סאנדיסק מרכז פיתוח בנצרת, שמעסיק יותר מ-20 עובדים וצפוי להמשיך לגדול. המרכז עוסק בפיתוח כלים לבדיקות ומערכות אוטומציה, ופועל בשיתוף עם מרכזי הפיתוח של סאנדיסק בכפר סבא ובתפן.

תוכנית האצה בנצרת לסטארט-אפים ערביים

רונית רונן קרפול, מנהלת כוח אדם בסאנדיסקצילום: ליאת מנדל

"מחסור חמור במהנדסים בישראל, לצד פוטנציאל תעסוקה לא ממומש במגזר הערבי, הובילו את מרכז הפיתוח של סאנדיסק בישראל להרחיב את הפריסה התעסוקתית, גם לצפון ולמגזר הערבי", אומרת רונית רונן־קרפול, דירקטור משאבי האנוש של סאנדיסק ישראל ואירופה ומנהלת הגיוון התעסוקתי של סאנדיסק העולמית. "סאנדיסק ישראל, העוסקת בפיתוח פתרונות מבוססי אחסון פלאש, חתמה על שותפות אסטרטגית עם גליל סופטוור, שבמסגרתו הקימה גליל עבור סאנדיסק אתר ייעודי ביפיע (על כביש חיפה־נצרת) היכול להכיל עשרות עובדים, כולם מאזור הצפון", הוסיפה רונן־קרפול.

בסוף השבוע האחרון נחנכה בעיר תוכנית האצה חדשה לקידום סטארט־אפים ערביים. התוכנית החדשה, שתופעל על ידי עמותת הבוגרים של יחידת המודיעין 8200, נקראת Hybrid ומטרתה היא לעודד ולטפח מהמגזר הערבי בישראל, ולסייע להם להתמודד עם חסמים, להפוך את הרעיון שלהם למיזם ממשי ולגייס הון.

אתמול ערכה הוועדה לקידום מעמד האשה ולשוויון מגדרי בכנסת דיון שעסק בקידום העסקת נשים ערביות בהיי־טק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker