בוגרי 8200 ילמדו יזמים ערבים להקים סטארט-אפים

מטרת התוכנית: להגדיל את מספר היזמים במגזר ולסייע להם להתחבר לסצנת הסטארט-אפים הישראלית

ענבל אורפז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ענבל אורפז

בשנים האחרונות יוצאים הסטארט-אפים הישראלים מחוץ לאיזורי הנוחות שלהם. אם הפרופיל הקלאסי של הסטארט-אפיסט הישראלי הוא בחור צעיר יוצא יחידת 8200 שגר במרכז תל-אביב, בשנים האחרונות משתלבים בסצנת הסטארט-אפים יזמים שחורגים מהתבנית הזו - לאירועי היזמות מגיעים למשל יותר יזמים חרדים, ונפתחות תוכניות יזמות וחללי עבודה לסטארט-אפים גם מחוץ לאיזור המרכז.

היום (ה') הושקה בנצרת תוכנית חדשה של משרד הכלכלה והתעשייה בשיתוף הרשות לפיתוח כלכלי לחברה הערבית, שתפעל לקידום סטארט-אפים במגזר הערבי. התכנית החדשה, שנקראת Hybrid ותפעל בנצרת, נועדה להגדיל את מספר היזמים במגזר הערבי ולסייע להם להתחבר לסצנת הסטארט-אפים הישראלית. התוכנית מופעלת על ידי מערך המעוף - מערך שירותי הסיוע של הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים - ועלותה 1.5 מיליון שקל לשנה לפיתוח ההיי-טק בנצרת. התקציב יוקצה להפעלת מאיץ סטארט-אפים וחממה עסקית.

מי שתפעיל את מאיץ הסטארט-אפים Hybrid היא עמותת בוגרי 8200, שזכתה במכרז להפעלת המאיץ למשך שנה עם אופציה להארכה לשנתיים. עמותת הבוגרים של 8200 מפעילה מזה מספר שנים את תוכנית היזמות EISP 8200, שפתוחה לקהל היזמים הרחב, וכעת היא תקח את הניסיון והקשרים שלה ותפתח אותם גם בפני היזמים הערבים שישתתפו ב-Hybrid.

מייסדי התוכנית הם איתן סלע, מנהל התוכנית מטעם עמותת הבוגרים של 8200, ופאדי סווידן, מנהל החממה העסקית בנצרת. רשימת השותפים המלווים את Hybrid כוללת את הרשות לפיתוח כלכלי, עמותת בוגרי 8200, בנק הפועלים ופועלים היי-טק, EMC, Galil Software ישראל, מעבדות SAP ומשרד שיבולת ושות'.

המטרה של Hybrid היא לעודד ולטפח יזמים ולסייע להם להתמודד עם חסמים, כך שיהפכו את הרעיון שלהם למיזם ממשי ויצליחו לגייס הון. התוכנית פתוחה ליזמים מהמגזר הערבי עם רעיון טכנולוגי עסקי, בעלי תואר בתחום טכנולוגי ממוסד מוכר להשכלה גבוהה שביצעו פרויקט גמר יישומי.

המועמדים לתוכנית נדרשים לפחות לשנה של ניסיון בתעשיית ההיי-טק. התוכנית תימשך ארבעה עד שישה חודשים והיא צפויה להתקיים פעמיים בשנה. התוכנית הראשונה תיפתח באפריל וישתתפו בה כעשרה סטארט-אפים. במסגרת התוכנית, היזמים יקבלו ליווי ותמיכה של יזמים ומשקיעים, יתקיימו סמינרים מקצועיים, האקתון לפיתוח מיזמים ויינתן חלל עבודה ליזמים.

חיילים ביחידת חצב של 8200. "קו פרשת המים היה פרשת המרמרה"צילום: מוטי מילרוד

רן קיוויתי, ראש הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה, מסר: "אנו פועלים לשבור את דמות היזם הקלאסית של הסטארט-אפ ניישן. על מנת להגדיל את אחוזי התעסוקה וההשכלה במגזר הערבי, יש צורך להקים פלטפורמות ליזמות וחזון שאולי נגישות מאוד לבוגר תכנית צבאית יוקרתית בתל אביב, אבל נחוצות עוד יותר בצפון. אין ספק שבוגרי התכנית הזו ייצאו עם שלל כלים להקמת עסק משלהם, המבוסס על טכנולוגיה וחזון ויהיו פורצי דרך בסביבתם לעוד רבים כמותם".

איתן סלע, מנהל התכנית, אמר כי "אנו נרגשים מאוד לפתוח את התכנית בנצרת. אנו מקווים לייצר כמה שיותר שיתופי פעולה מקצועיים עם המובילים בתחום בארץ. זוהי בשורה גדולה לתעשייה שמאוד סגורה בתוך עצמה ואנו מקווים להשתמש בקשרים ובכישורים שלנו על מנת לסייע לסטארטפיסטים בתחילת דרכם להגיע רחוק".

לפי מידע של משרד הכלכלה, ב-2015 קיבלו כ-2,950 יזמים ובעלי עסקים קטנים ובינונים מהאוכלוסייה הערבית, לרבות בדואים, דרוזים וצ'רקסים, שירותים במעוף בעלות של כ-20.6 מיליון שקל. בנוסף, הושקעו 8 מיליון שקל בהקמת מרכזי עסקים חדשים למגזר בבאקה אל גרביה בסחנין.

על פי נתוני עמותת 'צופן', שפועלת לשילוב ערבים בתעשיית ההיי-טק, ערבים בעלי תארים רלוונטיים מאיישים רק  כ-2.5% מהמשרות בתחום זה. מדובר בכ-2,800 עובדים כיום, בהשוואה ל-350 בשנת 2008. שיעורם של הערבים בתעשיית ההיי-טק נמוך מחלקם באוכלוסיה ומהשתתפותם בכוח העבודה הכללי שעומדת על 13%. בצופן מציינים כי לפי נתוני הלמ"ס בשנת הלימודים תשע"ה, סטודנטים ערבים היו 10.2% מסך הסטודנטים החדשים בתחומי מדע וטכנולוגיה במוסדות להשכלה גבוהה.

נצרת מחזקת את מעמדה כמוקד לתעסוקה בתחום הטכנולוגיה למגזר הערבי. בעיר פועלים כבר מספר מרכזי פיתוח של חברות טכנולוגיה, כמו אמדוקס וברודקום, שמועסקים בהן עובדים מן האיזור. בשנה האחרונה הושקה תוכנית נוספת לקידום סטארט-אפים ערבים באמצעות מימון מיוחד מהמדען הראשי במשרד הכלכלה. 

פאדי סווידאן, מנהל החממה העסקית בנצרת ואחד משני המקימים של תוכנית Hybrid, אמר כי "השותפות עם עמותת בוגרי 8200 עד לפני כמה שנים לא היתה טריוויאלית, אבל כיום תעשיית הסטארטאפים הערבית התפתחה משמעותית. ליזמים המצוינים שלנו קיים צורך אמיתי בגוף עם ניסיון, ידע וקשרים לקחת אותם קדימה, וקשה להתווכח עם זה ש-70% מהאקזיטים בארץ באים מבוגרי 8200".

סלע הוסיף כי "בזמן שכולם מדברים על פוליטיקה, אנחנו מנסים ליצור שינוי אמיתי מהשטח. השותפות היהודית-ערבית הזאת בין נצרת לת"א פשוט עובדת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker