קודי על הכוונת: בית המשפט אסר מכירת סטרימרים עם תוכנות פיראטיות

בני זוג מחיפה הפיצו סטרימרים עם תוכנת הרחבה לקודי שבאמצעותה ניתן לצפות בתוכן שמפר זכויות יוצרים - בפסיקה ראשונה מסוגה אישר בית המשפט המחוזי בחיפה פשרה, לפיה הזוג יחדל מלשווק את הקופסאות כשהן מכילות את ההרחבות הפיראטיות

אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיתי זיו

נמשך המאבק על עולם התוכן הפיראטי והרחבות התוכן הלא חוקי בתוכנת קודי. אחרי שזיר"ה (ארגון המאגד בעלי תוכן וזכויות הנלחם בפיראטיות) הצליחה להסיר מפייסבוק קבוצת דיון סביב קודי, כעת הארגון רושם נצחון חשוב בעולם החומרה והממירים.

בפסיקה ראשונה מסוגה אישר בית המשפט המחוזי בחיפה פשרה עם בני זוג מחיפה, אשר הפיצו סטרימרים - מחשבי מיני שמזרימים תוכן וידאו מהאינטרנט לטלוויזיה - בהם מותקנת מראש תוכנת קודי. ליתר דיוק, בני הזוג הפיצו את הסטרימרים עם תוכנת הרחבה לקודי שבאמצעותה ניתן לצפות בתוכן שמפר זכויות יוצרים (קודי כשעלצמה היא תוכנה חוקית לחלוטין).

אתר אינטרנט קודיצילום: מתוך אתר האינטרנט

במסגרת הפשרה נקבע כי הזוג יחדל מלשווק את הקופסאות כשהן מכילות את ההרחבות הפיראטיות, וכי אם ישובו לעשות זאת - ייקנסו ב-50 אלף שקל. כמו כן, נקבע כי כל תוכנה אשר מופיעה בחנות האפליקציות Play של גוגל, ובכלל זה קודי עצמה, היא לצורך העניין חוקית וניתן לשווק אותה מותקנת מראש על הסטרימר - אך כל תוכן אחר מוגדר כמפר זכויות יוצרים. בין ההרחבות שצויינו על ידי בית המשפט ניתן למנות את XBMC ISRAEL, גוזלן, סדרות, MOVIEX ועוד.

מזיר"ה נמסר: "הבקשה לצו מניעה הוגשה בתחילת פברואר על ידי ארגון זיר"ה, הפועל לאכיפת זכויות יוצרים באינטרנט. במסגרת הבקשה, שהוגשה על ידי עורך הדין ערן פרזנטי ממשרד מ.פירון ושות', התבקש בית המשפט לאסור על בעלי חנות לממכר מוצרי חשמל, צחי ודלית שביט, מלהפיץ ממירים שעליהם הותקנה תוכנת 'קודי', המאפשרת צפייה בתכנים פיראטיים.

מהבקשה עולה כי בני הזוג מכרו כ-1,200 ממירים מסוג AUTXTEK T001 בסכום כולל של כ-700 אלף שקלים. לפני כשבועיים נערך דיון במעמד הצדדים, אשר בעקבותיו הגיעו הצדדים להסדר פשרה שקיבל היום מעמד של פסק-דין על ידי השופטת אורית ויינשטיין.

במסגרת ההסכם נאסר על בני הזוג להמשיך ולמכור ממירים המאפשרים גישה לתכנים מפרים או 'הרחבות' השכיחות ביישומים מהסוג של קודי. עם זאת, סוכם כי בני הזוג יוכלו להתקין אפליקציות חוקיות שהורדו ישירות מאתר גוגל פליי.

בני הזוג אף התחייבו לסנקציה כספית בסך 50 אלף שקל על כל הפרה עתידית של ההסכם. יצוין כי ארגון זיר"ה, המייצג גופי שידור ומפיקים ישראליים בתחומי הטלוויזיה והקולנוע, פועל בימים אלו במספר חזיתות במאבק למיגור תופעת הפיראטיות ברשת, במטרה להגן על תעשיית הקולנוע והטלוויזיה בישראל ועל עשרות אלפי העובדים שמתפרנסים מתעשייה זו באופן ישיר או עקיף".

פרזנטי עצמו מסר: "פסק הדין שולח מסר ברור לאלו שיבחרו להתקין על גבי ממירים, סטרימרים או מכשירים דומים, יישומים מפרים במטרה ברורה לעשות רווח קל על חשבון בעלי זכויות יוצרים. אלו אשר בוחרים בדרך הפיראטית לעשיית רווחים, יישאו במלוא האחריות המתחייבת לפי חוק זכויות יוצרים, לרבות בתשלום פיצויים.

היוצרים הישראלים והיצירה המקורית בישראל נמצאים כיום תחת איום קיומי, נוכח הפיראטיות ההולכת וגוברת. המאבק כנגד הפרות זכויות היוצרים הוא מאבק על פרנסתם של מפיקים, יוצרים ושחקנים שיצירות בבעלותם נגנבות ברשת ופוגעות בפרנסתם של אלפי יוצרים בארץ ובעולם".

סקר שפורסם לפני מספר חודשים ב-TheMarker חושף כי צריכת תוכן וידאו פיראטי הינה תופעה שכיחה בקרב צופים ישראלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker