תעוזה, חוצפה, חדשנות: הכירו את הסטארט-אפ הישראלי שמעצבן את גוגל ופייסבוק

Shine מאפשרת לחסוך בצריכת תקשורת הנתונים בסלולר באמצעות חסימה מוחלטת של פרסומות ■ מנהל השיווק: "אנחנו האיום הגדול ביותר על תעשיית הפרסום"

אמיתי זיו
ברצלונה

זה כנראה הסטארט-אפ הישראלי המדובר ביותר בעולם בימים אלה. הוא מייצג בפעילות שלו כל מה שמיוחס ליזמים ישראלים ממילא: תעוזה עד גבול החוצפה, חדשנות, יכולת טכנולוגית עמוקה ורצון לשנות סדרי עולם בדיגיטל. חברת Shine מציעה לחברות הסלולר להתקין חוסם פרסומות, כך שפרסומות בגלישה סלולרית ייחסמו לגולש כבר ברמת הרשת - ולא יגיעו לסמארטפון. הכלי של Shine חזק כל כך עד שהוא מצליח לתסכל חברות כמו גוגל ופייסבוק, וכמובן את המו"לים, שמנהלים ממילא מלחמת מאסף נגד חוסמי הפרסומות בדפדפן ה-PC.

כבר לפני כמה חודשים הכריזה Shine על עסקה ראשונה עם חברת סלולר בקאריבים, Digicel, אלא שיומיים לפני תערוכת עולם הסלולר בברצלונה, הכריזה החברה על עסקה הרבה יותר משמעותית - עם תאגיד האצ'יסון, שלו חברות סלולר במספר גדול של מדינות באירופה. הטמעת הטכנולוגיה של שיין תחל בשלוש מפעילות בבריטניה, ובשלוש מפעילות באיטליה. אחר כך, יורחב השירות לחברות בנות נוספות של התאגיד.

רועי קרתי, יזם ותיק ומנהל השיווק של Shine, מסביר על הההבדל בין התקנת האפליקציה לחסימת פרסומות: "החל מה-iOS 9 ניתן להתקין חוסמי פרסומות באייפון, עם יכולות מוגבלות. המפרסמים כל הזמן מוצאים דרכים לעקוף את החסימות, כך שההצלחה חלקית. לגוגל ואנדרואיד יש מדיניות מזגזגת לגבי חסימת פרסומות. אגב, גוגל וחנות האפליקציות של כרום היא המקדם מספר אחת של תוכנות חסימת פרסומות בדפדפן. אנחנו מציעים כלי ברמת הרשת שחוסם פרסומות וחוסך ללקוח 5%-50% בצריכת תקשורת הנתונים. יש לנו טכנולוגיה כדי 'לתקן' את האתר חזרה כדי שהצרכן יראה עמוד האינטרנט שלם, חלק ונקי.

רועי קרתי
רועי קרתיצילום: אמיתי זיו

Shine עושה שימוש בטכנולוגיה בשם DPI, אשר מזהה את הפרסומות שרצות באינטרנט. תהליך הפיתוח של המוצר לקח שנתיים ובמסגרתו החברה המתמקצעה בזיהוי פרסומות וחסימתן: קרתי מסביר כי החברה חוסמת "כל מה שמוגדר Display Ads וזה כולל פרסומות מקדימות בווידיאו". בניגוד לחוסמי פרסומות שניתן להתקין במסארטפון, שיין חוסמת פרסומות לא רק בגלישה סלולרית אלא גם באנרים בתוך אפליקציות סלולריות (!), כי הזיהוי וההסרה שלהם נעשה כבר ברמת הרשת.

הכלי של Shine גורם לכאב ראש ללא מעט חברות, אבל קרתי לא מתנצל: "חברות ה-Ad-Tech פוגעות בצרכן יותר מכל דבר אחר, יותר מווירוסים. הן משתמשות בטכנולוגיות ברמה צבאית כדי לעקוב אחרי לקוחות, לבנות פרופילים של צרכנים ולהתאים להם פרסומות. הפרסומות גם מכבידות על הגלישה ופוגעות בחוויה. כולנו מסבסדים בחבילת ה-DATA שלנו את גוגל ופייסבוק - אני לא חושב שלקוחות צריכים לעשות את זה".

אתה לא מפחד להסתבך עם גוגל? הם יכולים "להרוג" אותך: להעיף אותך מהמנוע חיפוש למשל, לחסום לך את האתר בכרום.  

"הם לא יהרגו אותנו כי הם יודעים שאנחנו צודקים - והם לא יענישו את הצרכן. זה לא רק גוגל ופייסבוק ויאהו, גם בארץ לא מאוד אוהבים אותנו, כמו למשל פריון ובבילון ואחרות".

אתה לא מפחד ממרוץ חימוש, שהמפרסמים יעקפו אותך ואז תוציא חסימה וכן הלאה?

"זה מה שיקרה. אנחנו חברת סייבר עם מומחים לנושא ולא מפחדים מזה".

"מי שעושה את זה לא צריך לשרוד"

Shine היא חברה מסקרנת בנוף חוסמי הפרסומות. היא לא מאפשרת למפעילה הסלולרית להזריק פרסומות במקום אלו שנחסמות; היא גם לא דורשת כופר או דמי מעבר ממפרסמים, כפי שעושה תוכנת חסימת הפרסומות בדפדפן המפורסמת בעולם, ADP. בנוסף, בהתקנות שלה המפעילות אפילו לא גובות כסף על השירות מהלקוחות (המפעילות כן נהנות מחסכון בעליות בגלל החסכון ברוחב הפס הכללי) והשירות הוא במודל Opt-In, הלקוח צריך להירשם עליו ולא מקבל אותו אוטומטית.

אז איפה הכסף ומה המודל העסקי? אין כרגע. קרתי: "מלבד האצ'יסון, אנחנו במגעים בשלבים שונים עם כ-60 מפעילות בעולם, ולמעשה חיים במטוסים. אני בקושי רואה את אשתי ושני הילדים. הפוקוס שלנו כרגע הוא על הצמיחה ובעתיד נמצא מודל הכנסות אחרי, שיחד עם תעשיית הפרסום, נעצב מחדש כללים שנכונים גם למשתמש. אנחנו האיום הגדול ביותר לתעשיית הפרסום אבל גם שותף לדרך בעתיד - נהיה קול הצרכנים בדיון הזה. העניין הגדול בנו מוכיח שיש צורך אמיתי. תעשיית הפרסום והשיטות שבה היא משתמשת כרתה לעצמה את הבור הזה ועכשיו היא צריכה למצוא דרך החוצה".

אבל מה עם האתרים? אין להם כסף כמו לגוגל.

"למו"לים אני אומר: תשתפרו. לא יכול להיות שהדרך היחידה שלכם לעשות כסף היא לדחוף ללקוחות Pop Unders (פרסומות קופצות שמשתלטות על העמוד, א"ז) כמו העיתון שלך - סליחה אבל מי שעושה את זה לא צריך לשרוד. תלך לבוס שלך ותגיד לו: 'לא ייתכן שאנחנו מתייחסים ככה לקוראים שלנו'".

Shine הוקמה בסוף 2012 ומעסיקה 37 עובדים ממשרדיה בהרצליה פיתוח. בחברה הושקעו עד כה 3.3 מיליון דולר מ-Horizons Ventures ומ-Initial:Capital, חברת השקעות שהקים קרתי וכך נחשף לפעילות Shine. קודם לכן, היה קרתי מנהל מוצר בחברת סלוטו ואף כתב על סטארט-אפים ישראלים בבלוג הטכנולוגיה טק-קראנץ'.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker