השכר יירד? נתניהו בוחן יבוא עובדי היי-טק זרים לישראל

הנושא עלה בשיחה בין ראש הממשלה למדען הראשי במשרד הכלכלה, שטען כי בישראל חסרים מאות עובדים בתחום ■ פורום המכללות הטכנולוגיות: "נתניהו, המשמש גם כשר הכלכלה, שכח לציין שהמדינה מזניחה את ההשכלה הטכנולוגית מזה שלושה עשורים"

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוטי בסוק

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מתכוון לבחון יחד עם בכירים במשרדו, ויחד עם ראשי האוצר ומשרד הכלכלה, את האפשרות ליבוא אנשי היי-טק לישראל.

הנושא עלה בשיחה בין רה"מ והמדען הראשי במשרד הכלכלה, אבי חסון. בשיחה אמר חסון כי בישראל חסרים מאות עובדי היי-טק, כולל בתפקידים של מהנדסים בכירים, והדבר פוגע בהתפתחות תעשיות ההיי-טק בישראל.

ראש הממשלה, בנימין נתניהוצילום: אמיל סלמן

לאחרונה אמר שר האוצר, משה כחלון, כי פגש בניו יורק לפני מספר שבועות עשרות רבות של ראשי חברות היי-טק ישראלים, שהעתיקו את המפעלים שלהם לארה"ב, בשל מחסור בעובדים מיומנים והשכר הגבוה שדורשים העובדים הקימים.

הכלכלן הראשי באוצר, יואל נוה, פירסם לפני שמונה ימים דו"ח הקובע כי ההיי-טק הישראלי נסוג בשנים האחרונות. ההיי-טק נחשב עד לפני מספר שנים למנוע הצמיחה העיקרי של המשק. 

בעקבות השיחה של רה"מ עם המדען הראשי במשרד הכלכלה, מתכוון נתניהו לבחון את האפשרות לייבא עובדים זרים מחו"ל לישראל. בשלב הראשון מדובר במאות עובדים. בעבר כבר דובר על יבוא עובדי היי-טק מנוסים מהודו לישראל.

האם בקרוב ייובאו עובדי היי-טק לישראל?צילום: בלומברג

ההערכה היא כי יבוא של עובדים זרים לארץ, מהנדסים ואחרים, בעיקר בתחום התוכנה, יבלום דרישות שכר של העובדים הישראלים.

בתגובה ליוזמת נתניהו לייבא עובדי הייטק, הגיב פורום המכללות הטכנולוגיות; "ראש הממשלה, המשמש גם כשר הכלכלה, שכח לציין שהמדינה מזניחה את ההשכלה הטכנולוגית מזה שלושה עשורים. מדינת ישראל ידועה בפוטנציאל הגדול של ההון האנושי שלה. במקום למצות את הפוטנציאל ולהשקיע בהון האנושי המקומי, ראש הממשלה בוחן אפשרות להביא עובדים זרים בתחום הטכנולוגי".

הפורום מציין כי "בישראל יש מחסור במהנדסים והנדסאים למרות שיש מנגנונים מצוינים של מכללות טכנולוגיות לפיתוח ההון האנושי הטכנולוגי. רה"מ שכח לציין כי זרק את המכללות הטכנולוגיות במסדרון קטן ובלתי מתפקד שנקרא מה"ט (מחלקת הנדסאים טכנאים) בתוך משרד הכלכלה ולא הקציב משאבים ראויים להשקעה בהנדסאים. ראשי הכלכלה זועקים כבר שנים בניסיון לשכנע את הממשלה לבצע רפורמה מקיפה בתחום ובינתיים, מבלי שהמדינה ניסתה לעשות דבר, מדברים על יבוא עובדים זרים. ככה זה במדינת חלם ולא במדינה שרואה את בעצמה אומת סטארט אפ".

ח"כ איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני) אמרה בתגובה ליוזמת רה"מ כי, "במקום לטפח את ההון האנושי המקומי, להרחיב את החינוך הטכנולוגי, נתניהו מחפש שוב לשים אצבע בסכר. עובדי בניין מסין ומהנדסי הייטק מהודו ?  זוהי הבעת חוסר אמון נוראית בצעירים הישראליים. כהרגלו רה"מ מחפש פתרונות קסם, כמו ההצעה לפתור את בעיותיה של אילת באמצעות קזינו. ממנהיג אמיתי נדרשת ראייה לטווח ארוך ופתרונות עומק ולא להמר בכול פעם על עתיד ישראל". לדעת נחמיאס ורבין, "גם את המשאב החשוב ביותר של מדינת ישראל, ההון האנושי, נתניהו בוחר להזניח".

נחמיאס רבין ציינה היום כי בדעתה ליזום דיון דחוף בוועדת הכלכלה של הכנסת, כדי לוודא שינקטו צעדים אמיתיים ליצירת הזדמנויות תעסוקה איכותיים לצעירים בארץ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker