לרונה שגב ואיתן בק יש 115 מיליון דולר להשקיע בסטארט-אפ שלכם

TLV Partners הוקמה על ידי שותפים לשעבר בקרן ההון סיכון פיטנגו, שעזיבתם עוררה סערה ■ בקרן מתכננים לבצע בשנים הקרובות השקעות ב-12 חברות, ולהתמקד בסבב גיוס הון ראשון לחברות טכנולוגיה בתחומי תוכנה ארגונית ומובייל

ענבל אורפז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ענבל אורפז

רונה שגב גל ואיתן בק, שעזבו לפני יותר משנה את קרן ההון סיכון פיטנגו, השלימו גיוס של 115 מיליון דולר לקרן חדשה שהקימו - TLV Partners.

הסכום שגייסו השניים גבוה מהסכום הראשוני אותו תכננו לגייס - 100 מיליון דולר. הישג נוסף לקרן הוא זמן הגיוס הקצר. בתוך שנה בלבד הושלם גיוס ההון ממשקיעים מוסדיים, בעיקר בארה"ב. TLV Partners מתכננת לבצע בשנים הקרובות השקעות ב-12 חברות, ולהשקיע בכל אחת כ-9 מיליון דולר בממוצע.

הקרן תתמקד בסבב גיוס הון ראשון (Round A) בחברות טכנולוגיה מתחומי תוכנה ארגונית ומובייל - בהם מתמחים השותפים בה. בין היתר, תשקיע הקרן בחברות אינטרנט, פינטק, מובייל, תוכנה ארגונית, אבטחה ואינטרנט של הדברים.

"יותר מ-80% מההשקעות שביצענו כשותפים בקרנות היו בסבב גיוס הון ראשון", אמר בק. "שנינו מאמינים בעבודה צמודה עם היזמים. אנחנו מבינים את הקושי שבלהיות יזם ולהקים חברה", הוסיף בהתייחסו לתפישת העולם של TLV Partners. אחת החוזקות של השותפים היא רשת הקשרים שיצרו בעמק הסיליקון - המקום אליו פונות רוב החברות שבהן תשקיע הקרן. הקרן מתכוונת לבצע השקעות ראשונות גדולות יחסית בחברות של 5-3 מיליון.

איתן בק ורונה שגבצילום: הדס גלזר

שגב גל ובק עבדו יחד בפיטנגו במשך עשור לפני שפנו להקמת קרן הון סיכון עצמאית. ביולי השלימה TLV Partners סגירה ראשונה לקרן של יותר מ-50 מיליון דולר, ומאז יכלה להתחיל לבצע השקעות. יותר מ-90% מהמשקיעים בקרן הם מוסדיים אמריקאיים, כשחלקם השקיעו גם בקרנות של פיטנגו וחלקם משקיעים בפעם הראשונה בקרן ישראלית. הקרן כבר השקיעה 4 מיליון דולר בסטארט-אפ Scalock, המספק פתרונות אבטחה לקונטיינרים וירטואליים. בתקופה הקרובה היא צפויה להשלים השקעה נוספת.

העזיבה של השניים מפיטנגו משכה תשומת לב רב בסצינת ההון סיכון הישראלית. גורמים בתעשייה סיפרו שהיא נבעה מכך שהשותפים הוותיקים בפיטנגו קיבלו את רוב דמי הניהול והתשלום על ההצלחות, בעוד השותפים הצעירים לא תוגמלו על ההשקעות המוצלחות. ההצדקה לחוסר השיוויון, כך הסבירו בשוק, היתה שהשותפים המייסדים יצרו קשרים ארוכי שנים והם היו אלה שהביאו את הכסף לקרן. עד כה נמנעו בק ושגב גל להתייחס לטיעונים אלה, אך כעת הם אומרים שאין שחר לדברים.

"לא היה ריב עם פיטנגו, והקרן היתה עבורנו בית טוב מאוד", אמר בק. "התעורר בנו רצון להקים קרן שממוקדת בהשקעות בשלבים מוקדמים. פיטנגו קרן גדולה ומוצלחת, אך לפעמים יש תשוקה פנימית", הוא הוסיף.

שגב גל אמרה: "מגיע שלב מסוים בחיים שאתה רוצה להביא משהו משלך. הבחירה האסטרטגית שלנו היא להתמקד בסבב השקעות ראשון, חשבנו שזה נכון בעולם שנהיה מקצועי ותחרותי יותר".

מומחיות בתוכנה ארגונית ואבטחת מידע

שגב גל, מהנשים הבודדות בהון סיכון הישראלי בכלל ובעמדת שותפה מייסדת בקרן בפרט, בכלל למדה תואר ראשון בפסיכולוגיה ופילוסופיה באוניברסיטה העברית. בגיל 24 היא החליטה לשנות כיוון, והקימה חברה בתחום הגיימינג שהעסיקה בשיאה 30 עובדים, ומאוחר יותר נמכרה.

לפני שהצטרפה לפיטנגו ב-2005, היתה שגב גל שותפה בקרן אוורגרין הישראלית - שם היתה אחראית על השקעות בתחומים שהפכו למומחיות שלה - תוכנה ארגונית ואבטחת מידע. ההשקעות שהובילה כמשקיעה בקרנות והפכו לאקזיטים מוצלחים כוללים את אקטונה שנמכרה לסיסקו בכ-80 מיליון דולר, טריאנה שנרכשה על ידי ICAP הבריטית ב-247 מיליון דולר, וורקלייט שנרכשה על ידי יבמ בכ-70 ממיליון דולר וורוניס שהנפיקה בוול סטריט.

בק עבד חמש שנים באלביט בתפקידי ניהול מוצרים ושיווק ואז נסע ללימודי מינהל עסקים באוניברסיטת מישיגן. בארה"ב הוא עבד בבנק ההשקעות ליהמן ברדרס וב-1999 הצטרף לסטארט-אפ בתחום האינטרנט. ב-2000, הוא חזר לארץ והצטרף לקרן פיטנגו.

במהלך עבודתו הוא ניהל במשך שנתיים את המשרד שהקרן הפעילה בפאלו אלטו בעמק הסיליקון - שם ביצע חמש השקעות ביזמים ישראלים שחיו בעמק הסיליקון ופעלו בתחומי האינטרנט והמובייל. ההשקעות שלו כוללות את דודא מובייל, וידאו סרף שנרכשה על ידי מיקרוסופט וצ'ק שנרכשה ב-350 מיליון דולר על ידי Intuit.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker