אקזיט ענק ליזמים הסדרתיים: אורקל רוכשת את ראבלו הישראלית בכחצי מיליארד דולר

היזמים הסדרתיים בני שניידר ורמי תמיר כבר עומדים מאחורי ארבעה אקזיטים בשווי כולל של קרוב למיליארד דולר ■ בעקבות הרכישה עתידה אורקל להקים בישראל מרכז פיתוח בתחום הענן

היזמים הסדרתיים בני שניידר ורמי תמיר עשו זאת שוב. חברת אורקל רוכשת את ראבלו (Ravello) אותה הקימה ב-2011 בסכום המוערך ב-400-500 מיליון דולר. ראבלו מפתחת דרכים יעילות להפעלת יישומים בענן המחשוב והושקעו בה מאז הקמתה 54 מיליון דולר. המשקיעים הראשונים בחברה היו הקרנות סקויה, שלה זהו האקזיט השלישי עם היזמים, וקרן NVP. בנוסף, היזמים השקיעו בה מהונם הפרטי ובשלב מאוחר יותר הצטרפו גם הקרנות בסמר האמריקאית ווינטג׳ הישראלית.

ראבלו מעסיקה כ-60 עובדים, מתוכם כ-40 עובדים בישראל. בעקבות הרכישה עתידה להקים אורקל מרכז פיתוח בתחום הענן בישראל. מטה החברה ממוקם בפאלו-אלטו ומרכז הפיתוח נמצא ברעננה.

בני שניידר ורמי תמיר
בני שניידר ורמי תמירצילום: הדר כהן

לפני שנה השלימה ראבלו את סבב הגיוס האחרון שלה בו גייסה 28 מיליון דולר בהובלת קרנות ההון סיכון קוואלקום ונצ׳רס וסאנדיסק ונצ׳רס - והשתתפו בו סקויה קפיטל, בסמר ונצ׳ר קפיטל, נורווסט פרטנרס ו-וינטג׳ אינבסטמנט פרטנרס.

"כשיזמים באים בפעם השלישית - זה אחרת"

צפרא כץ, מנכ"לית אורקל
צפרא כץ, מנכ"לית אורקלצילום: BLOOMBERG NEWS

המערכת שפיתחה ראבלו מאפשרת העברה של יישומים ומערכות שפותחו בארגונים לענן הציבורי ובחזרה בצורה פשוטה, ללא צורך בהתאמות או ביצוע שינויים — טכנולוגיה שחוסכת בזמן ומפחיתה את עלויות הפיתוח. ארגונים שמבקשים כיום להעביר את יישומיהם לענן נדרשים להתאים אותם ולפתח מחדש מערכות המותאמות לפלטפורמות הטכנולוגיות שקיימות בענן. כך למשל, באמזון יידרשו להתאים את היישום למערכת ההפעלה לינוקס, ובענן של מיקרוסופט — למערכת ההפעלה חלונות לשרתים.

"פלטפורמת הענן של אורקל מציעה את השירות הטוב ביותר בחבילה מלאה של מוצרי תוכנה כשירות (SaaS), פלטפורמה כשירות (PaaS) ותשתיות כשירות (IaaS)", הוסיף שניידר באתר החברה. "ראבלו תצטרף אל משימת התשתיות של אורקל, על מנת לאפשר ללקוחות להפעיל כל סוג של עומס עבודה בענן, ובתוך כך להאיץ את היכולת של אורקל לעזור ללקוחות, במהירות ובפשטות, להעביר יישומים מורכבים לענן, ללא שכתוב שגוזל זמן וכסף".

מאחורי החברה עומד צוות יזמים מנוסה. ב–2008 מכרו השניים, שניידר ותמיר, את קומראנט לרד האט בכ–115 מיליון דולר ברכישה הראשונה של ענקית הקוד הפתוח בישראל; שניידר היה גם ממייסדי פנטקום שנרכשה על ידי סיסקו ב–2000 ב–118 מיליון דולר ופי־קיוב שנרכשה גם היא על ידי סיסקו ב–2004 ב–200 מיליון דולר.

"כששני יזמים כאלה, שכבר עשינו אתם שני אקזיטים — באים בפעם השלישית, זה כבר נראה אחרת", אמר שותף מנהל בקרן סקויה ישראל, שמיל לוי, שהשקיע בחברה כשהיתה בשלב הסיד. "מדובר ביזמים סדרתיים. אלה לא בחורים צעירים שיצאו רק עכשיו מ–8200. הכרנו אותם וידענו שמדובר ביזמים עם הרבה ניסיון, הן טכנולוגי הן עסקי. כמו כן, בזכות ההיסטוריה שלהם — הם מגייסים צוותים מעולים, מה שמחזק עוד יותר את היכולת לבנות מוצר טוב".

"ידענו שאם זה יצליח — זה יהיה גדול"

אדם פישר, שותף בקרן בסמר שהשקיעה בחברה, ציין כי אחת הסיבות להשקעה היתה איכות הצוות. לדבריו, "הם היו מאוד זהירים, אבל גם אגרסיבים כשצריך. המערכת שהם פיתחו מיוחדת ויש לה הרבה שימושים. הם דאגו להקים משרד גדול בעמק הסיליקון ובנו צוות מאוד יעיל".

לוי נזכר כי לאחר מכירת קומראנט, ולאחר שהיזמים דאגו שהמערכת תוטמע כהלכה ברוכשת רד האט, תהו שניידר ותמיר לגבי הדבר הבא. "הם חשבו ובדקו איפה כאב הראש הגדול של החברות והארגונים, ועלו עם הפתרון של ראבלו. הזדהינו מאוד עם הפתרון שהוצע. היה פה סיכון טכנולוגי לא קטן — אבל ידענו שאם זה יצליח, זה יהיה גדול", ציין לוי. "גם באורקל הבינו את זה, ולמעשה, בזכות הרכישה, ראבלו תהפוך למרכז פיתוח טכנולוגיית ענן בישראל, שיביא לגיוס של עוד הרבה אנשים. משהו שיפרה מאוד את האקו־סיסטם".

כיזמים סדרתיים, שכבר מכרו חברות במאות מיליוני דולרים, היו ציפיות בתעשייה שהפעם יבנו השניים חברה גדולה יותר שתעסיק מאות עובדים. עם זאת, בסופו של דבר, היזמים מכרו אותה כשהיא מעסיקה כ–60 עובדים — עם תג מחיר אטרקטיבי. המשקיעים טוענים כי לא יכלו לסרב להצעה שהגישה אורקל ושהתקרבה לחצי מיליארד דולר.

"קיווינו לבנות חברה עצמאית, אבל מדובר במשהו שלוקח הרבה מאד זמן וכשמגיעה הצעה כל כך מעניינת, שווה לשקול מחדש", הסביר פישר. לדברי לוי, החיבור עם חברה ענקית כמו אורקל מביא תוך זמן קצר את הפתרון לאלפי לקוחות. "יש כאן מצב שכולם מרוויחים ממנו - העובדים, הלקוחות היזמים והמדינה".

אורקל היא אחת מחברות התוכנה הגדולות בעולם. לארי אליסון, שעמד בראש אורקל מאז שהקים אותה ב–1977, משמש כיום כיו"ר דירקטוריון החברה וכנשיא חטיבת הטכנולוגיה בה. הישראלית לשעבר צפרא כץ מנהלת את החברה יחד עם מארק הארד, לשעבר מנכ"ל HP. אורקל, כך על פי החברה, נמצאת בעיצומו של מהלך להפוך לחברת הענן הגדולה בעולם, עם היקף גדול של פתרונות שפותחו לטכנולוגיה זו. לחברה ישנם כ–420 אלף לקוחות ארגוניים בעולם בתעשיות מתחומים שונים — בין היתר בתעופה, בממשל, בבנקים וברפואה — ויותר מ–120 אלף עובדים. שווייה של אורקל, הנסחרת בבורסת ניו יורק, הוא 155 מיליארד דולר.

החברה הבת, אורקל ישראל, הוקמה ב–1996 ומשמשת כזרוע השיווק, התמיכה היישום וההדרכה לסל הפתרונות של אורקל.בחברה מועסקים כ–400 עובדים בארבעה מרכזי פעילות — בפתח תקוה, בהרצליה, באור יהודה ובבאר שבע. מרכז הפיתוח המקומי שלה התגבש סביב רכישת חברות תוכנה, וביניהן דמנטרה, הייפרול קונברג'ין ופרימוורה, וכן סניפים ישראליים של חברות בינלאומיות שנרכשו על ידי חברת אורקל העולמית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker