סלקום עולה להתקפה נגד האוצר: התנגדות מוגזמת ובלתי מוצדקת למיזוג

החברה מגיבה בחריפות לעבודה שכתבו באגף התקציבים באוצר שטוענת כי אסור לאשר את עסקת המיזוג של גולן טלקום וסלקום: "מתעורר חשש משמעותי לניקיון הדעת וניקיון ההליך המנהלי כולו"

אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיתי זיו

חברת סלקום מגיבה בחריפות לעבודה שכתבו באגף התקציבים באוצר, עבודה נרחבת שטוענת כי אסור לאשר את עסקת המיזוג של גולן טלקום וסלקום. מנכ"ל סלקום, ניר שטרן, שיגר מכתב לאמיר לוי, הממונה על התקציבים באוצר, ובו הוא תוקף את עצם העבודה כמו גם את התוכן שבה.

כותרת המכתב היא "התנגדות מוקדמת, מוגזמת ובלתי מוצדקת לעסקת מיזוג סלקום גולן", ונכתב בו כי "לאחרונה יצאה תחת ידך ותחת ידי האגף הנכבד שאתה עומד בראשו חוות דעת מקדמית לבחינת עסקת סלקום וגולן טלקום. הפעם אצה לו לאגף התקציבים הדרך, וברתונו לבחור בדרך קיצור, ונשמטה מידיו ההזדמנות החיוניות לשמוע את עמדת הזוג המבקש להתחבר בטרם יחליט האגף ויבקש להוביל לביטול חיבור זה". שטרן טוען כי אי שמיעת החברות הרלוונטיות הינו "מחדל" ש"מטיל צל כבד על חוות הדעת" וש"מתעורר חשש משמעותי לניקיון הדעת וניקיון ההליך המנהלי כולו".

ניר שטרן
ניר שטרן, מנכ"ל סלקוםצילום: עופר וקנין

במכתב מסביר שטרן כי החברה שכרה ייעוץ לעסקת המיזוג ממספר חברות בארץ ובחו"ל, ונמצא כי המיזוג הוא "האופציה הנכונה לשוק התקשורת וכל אופציה אחרת תהיה לדעתנו בעליל גרועה יותר לשוק ולצרכני התקשורת".

עיקר הטענות כלפי תוכן העבודה עצמה נוגעות לסוגיות מוכרות: העבודה מתעלמת כמעט לחלוטין מקיומה של HOT מובייל. היא מתעלמת מההשקעות הפוחתות בשוק הסלולר, או כפי שנכתב: "בשנים האחרונות חברות הסלולר צימצמו את ההשקעות בתחום הסלולר בהיקף העולה על 3 מיליארד שקל; ברבעונים האחרונים התופעה החריפה, והיקף ההשקעות נמוך ב-50% מהיקף ההשקעות שהחברות השקיעו ב- 2009".

אמיר לוי
אמיר לויצילום: מיכל פתאל

עוד נטען כי העבודה מתעלמת מגל המיזוגים והרכישות שהיה באירופה בשנים האחרונות. "למעלה מעשרה מיזוגים אשר הובילו לצמצום השחקנים מ-5 ל-4 ומ-4 ל-3", כתב שטרן. עוד נטען כי העבודה של אגף התקציבים מתעלמת מהיבט התחרות הכוללת בשוק ומכוחם של שני המונופולים: בזק ו-HOT "אשר מחזקים את מעמדם באופן עקבי".

שטרן מבקר גם בניית התרחישים של האוצר, אשר אינם מסבירים כיצד גולן תמשיך להתקיים עם חוב של 600 מיליון שקל לסלקום וגם "מתארת בשוויון נפש סטואי את תרחיש פשיטת הרגל של גולן, שעלול להביא להפסקת שירות מיידית למאות אלפי לקוחות ובכל מקרה לתוהו ובוהו בשוק התקשורת".

שטרן מסכם וכותב שהחברה תשמח להיפגש ולהציג עמדה מפורטת אחרי שתסתיים הכנת העבודות הכלכליות בחברה.

מאגף התקציבים במשרד האוצר נמסר: "המשרד פועל לקידום התחרות בשוק הסלולר. רק בדרך זו ניתן להבטיח מחירים סבירים ושירות הוגן וטוב לצרכנים. אישור המיזוג יביא בהכרח לפגיעה חריפה בתחרות בשוק הסלולר ובצרכנים ויש להתנגד אליו. נדגיש כי חוות הדעת של אגף התקציבים שוללת את כל טיעוניו של מנכ"ל סלקום".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker