נתניהו: "הסייבר הוא חלק מהמאבק בדאעש ובאיראן"

ראש הממשלה בכנס סייברטק: "מקיימים דיון מקומי על פיקוח יצוא הסייבר"

אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

"הסיבר יילחם בכוחות החושך של האיסלאם - דאעש בצד הסוני ואיראן בצד השיעי", כך אמר היום (ג') ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בכנס סייברטק בתל אביב.

ראש הממשלה ציין כי "אנחנו בעולם של שינוי טכנולוגי גדול. מיליארדים של אנשים יכולים להגיע בקצה האצבעות שלהם למידע של מאות שנים. הכל מוכר ונכון -

בנימין נתניהו
בנימין נתניהוצילום: ליאור מזרחי

יש לנו הזדמנות בלתי מוגבלת. אבל מנגד, אנחנו מתמודדים עם כח אחר שמתנגד לקדמה - כח שמנסה לקחת אותנו לימי הביניים, וישנה התנגשות בין ערכי המודרניות לערכי ימי הביניים. הבעיה שאנחנו נתקלים בה היא שהכוחות שאיתם אנו מתמודדים, יודעים להשתמש בטכנולוגיה. למרות שהם רוצים לקחת את העולם אחורה - הם מתמשים בכוחות המודרנה של העתיד. אנחנו גאים בעבר שלנו, בקשר שלנו לארץ הזו במשך 4,000 שנה, תרבות של שאילת שאלות ומציאת פתרונות ביחד, אבל למרות הגאווה שלנו בעבר אנחנו רואים גם את העתיד. העתיד של כולנו, של בני האנוש, תלוי בתוצאות המאבק הזה נגד כוחות החושך שרוצים לקחת אותנו לזמנים אפלים, ואנחנו צריכים לוודא שהמחר מנצח את האתמול, וגם לסייבר יש חלק במאבק הזה".

על אתגר הסייבר אמר נתניהו: "הקללה בעולם 'האינטרנט של הדברים' שהכל יכול להיות מותקף והכל יכול להיפגע. זו יכולה להיות הפרטיות שלנו,התשתיות, הכלכלות שלנו יכולת ההגנה שלנו, ההחשבונות הפרטים, חשבונות הבנק רשת החשמל, מרכזי התקשורת וגם רכבים - תחום שנמצא בשינוי גדול. הכל ניתן לחדירה. לא ניתן לגדול עם כלכלת האינטרנט החדשה, עם כל הפוטנציאל שלה, ללא הגנת סייבר".

על תחום הסייבר בישראל אמר נתניהו: "הסייבר יוצר גם הזדמנות כלכלית ענקית - זה מה שהחלטנו לעשות כאן בישראל. באחד הכנסים אמרתי שאנחנו מתכוונים להיות אחד מ-5 המרכזים החשובים בעולם, והשגנו את זה, אבל אני חושב שאנחנו לא צריכים לעצור במוקם 5 או 4. כעת אנחנו צריכים לחשוב איך אנחנו מספקים פתרונות איך מספקיםהגנת סייבר עבורנו ועבור שאר העולם - ויש פה גם התנגשות מובנת. אני מאמין בשיתוף פעולה ברמה המדינית, תוך לקיחת סיכונים מחושבים".

ראש הממשלה רמז גם על מאמצי ההתקפה של הסייבר הישראלי: "הקמנו רשות לאומית לסייבר, ולאחרונה מיננו ליחידה הזו ראש. המטרה שלה לתת הגנה טובה לחברות שלנו, לאזרחים, לתשתיות. אנחנו מסתכלים על הרשות הזו ב-3 מימדים. הראשון הוא לחסן יחידים וחברות. לתת קווים מנחים, סטנדרטים לכל עסק ועסק - הנה מה שאנחנו מצפים ממך לעשות. הנושא השני הוא להתמודד עם התקפות ופריצות. שנדע מה אנחנו צריכים לעשות בהמקרה כזה. המימד השלישי הוא מגה-מתקפות שידרשו התגייסות כוללות, והלתמודד עם ההתקפה, אבל גם איך להתנסח עם התוקף".

בתחום אחד לא היה לנתניהו בשורות שישמחו את התעשייה, הנושא החם של צו הפיקוח על יצוא הסייבר: "יש לנו דיון מקומי על פיקוח יצוא הסייבר. אנחנו חושבים שהפיקוח הזה חשוב לתעשייה, כי אם לא נגדר את הבעיה - הכל יהיה בעיה. בתחום הסייבר אנחנו נגדיר שהכל מותר, מלבד מה שנגדיר מראש שאיננו מותר. לכן אנחנו מקיימים כעת דיון על נושא הפיקוח עם התעשייה, אבל המטרה שלי היא להמשיך לגדל את התעשייה באותו קצב צמיחה שראינו בשנים האחרונות, תוך שמירה על רצועה צרה של שמירה על האינטרסים הלאומיים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker