שוברים שיאים: סטארט-אפים ישראלים גייסו 4.4 מיליארד דולר ב-2015

גיוסי הסטארט-אפים עלו ב-30% בהשוואה ל-2014 ■ חלקן של הקרנות הישראליות בהשקעות ירד ל-15% ■ ההשקעות נעשות גדולות יותר: 63 עסקאות השקעה היו גדולות מ-20 מיליון דולר - יותר מחצית מההון שגייסו סטארט-אפים

ענבל אורפז
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
עובדים במשרדי חברת היי-טק בתל אביב
יזמים עובדים על הסטארט־אפ שלהם ב–MindCETצילום: אייל טואג

הסטארט-אפים הישראלים גייסו סכום שיא בשנת 2015. לפי נתונים שמתפרסמים הבוקר בסקר IVC-KPMG, חברות ישראליות גייסו 4.43 מיליארד דולר ב-2015 - עלייה של 30% בהשוואה לשנה הקודמת, אז 690 חברות גייסו 3.42 מיליארד דולר. ב-IVC מדגישים כי זהו הסכום הגבוה ביותר ומספר העסקאות הגדול ביותר שנרשמו אי פעם בישראל.

חלקן היחסי של קרנות ההון סיכון הישראליות ירד בשנה החולפת ל-15% והוא השיעור הנמוך ביותר בעשור האחרון, אולם סך ההשקעות שביצעו גדל. הקרנות הישראליות השקיעו 653 מיליון דולר ב-2015, עלייה בהשוואה ל-568 מיליון דולר בשנת 2014, אם כי עדיין נמוך משיא ההשקעות של הקרנות המקומיות ב-2008 שהיה 780 מיליון דולר.

פתיחה חיובית ל-2016: חברות ישראליות גייסו כ-120 מיליון דולר ביומיים

תעשיית הסייבר הישראלית נחשפת: כמה חברות מכניסות יותר מ-10 מיליון דולר בשנה?

מכסף קטן לכסף גדול: Traveleresbox מגייסת 10 מיליון דולר להמרת כסף זר בתום נסיעה

אלדד פרקש ממייסדי סייסנס (מימין) ואמיר אורעד מנכ"ל החברה
אלדד פרקש ממייסדי סייסנס (מימין) ואמיר אורעד מנכ"ל החברה. החברה גייסה 50 מיליון דולר ושוויה בסיבוב מוערך במעל ל-300 מיליון דולר

אחת המגמות הבולטות ב-2015 היא העלייה במספר סבבי גיוס ההון הגדולים - סימן שמצביע על התבגרות התעשייה. החברות הישראליות מייצרות יותר ערך ופעילות עסקית משמעותית וזקוקות לסבבי גיוס, שמשקפים להם הערכת שווי גבוהה, כדי לתמוך בהמשך הצמיחה שלהן, בין אם במאמצי שיווק או מכירות או רכישת חברות.

63 עסקאות היו גדולות מ-20 מיליון דולר והיוו 53% מההון שגויס - 2.3 מיליארד דולר. זוהי עלייה משמעותית במספר העסקאות הגדולות - 62% יותר עסקאות גדולות בהשוואה ל-2014, שכבר בה החלה המגמה של סבבי הגיוס הגדולים. מגמה זו באה יחד עם תופעה נוספת - יותר קרנות הון סיכון שמתמקדות בהשקעה בחברות בוגרות שמגייסות וגייסו הון בתקופה האחרונה.

קובי שימנה, מנכ"ל חברת המחקר IVC התייחס לתופעה ומסר כי "החל מהרבעון השני של 2014 ולאורך כל השנה האחרונה, הצבענו על מגמת העלייה במספר העסקאות הגדולות ובהיקפן. ראינו חברות בשלבי צמיחה שמגייסות סכומים גבוהים על מנת להאיץ את קצב הצמיחה שלהן ולתפוס נתח שוק גבוה יותר. את המגמה הזינו במידה רבה משקיעים זרים שמתדלקים את החברות בהון רב, ובהחלט ייתכן כי שינוי במגמה העולמית יביא להאטה".

יחד עם זאת, יש עדיין מקום לחברות היי-טק ישראליות לצמוח באופן אורגני ולא-אורגני על מנת למצות את הפוטנציאל שלהן בצורה המיטבית. השנה חל זינוק של כ-25% במספר החברות הישראליות שעברו לתהליכי צמיחה מואצת, והמספר ממשיך וגדל. במקביל, יש עלייה בהון המופנה להשקעות בחברות בצמיחה בידי קרנות המתמחות בהשקעות בחברות בשלבים מתקדמים ובצמיחה, והן צפויות להמשיך בהשקעות גם אם תהיה האטה בשוק, ואולי אף להנות מירידה קלה בהערכות השווי".

הסכום הממצוע של עסקאות הגיוס עמד על ל-6.3 מיליון דולר ב-2015 בהשוואה ל-5 מיליון דולר בממוצע שנה קודם לכן וממוצע של 4 מיליון דולר בעשור האחרון.

עופר סלע, שותף היי-טק ב-KPMG סומך חייקין מסר על רקע פרסום הדו"ח כי "מגמה הפוכה התרחשה בישראל בהשוואה לשאר העולם ברבעון הרביעי. בתקופה בה שווקים עולמיים הושפעו מההאטה בבורסה הסינית, חוסר יציבות כלכלית עולמית ועליה בשיעורי הריבית בארה"ב, ישראל הצליחה להימנע מהשפעות ההאטה והבחירה הזהירה של השווקים הגלובלים בהשקעות ברבעון האחרון של השנה. אנו מצפים להאטה דומה גם בשוק הישראלי, במידה ומגמת השוק הדובי תמשך. נכון לעכשיו הסנטימנט הכללי בשוק הישראלי הוא כי 'החורף מגיע'".

מפת הקשרים של משקיעי הסטארט-אפים בישראל


הוראות: לחיצה על אחת מהנקודות תפתח חלונית מידע. בחלונית זו ניתן ללחוץ על כל אחד מהשמות והמידע הרלוונטי יוצג. באפשרותכם לשוטט במפה באמצעות גרירתה (לחיצה על כפתור העכבר השמאלי והזזתו לכל כיוון). ניתן התקרב ולהתרחק (ZOOM) באמצעות גלגלת העכבר. בחלונית המקרא ניתן לחפש שם ולחיצה עליו תפתח את חלונית המידע בצד ימין.
לצפייה במסך מלא לחצו כאן
למידע נגיש לבעלי מוגבלויות לחצו כאן

לצפייה במסך מלא לחצו כאן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker