חברת האחזקות של ממשלת סינגפור תשקיע 150 מיליון דולר בחברות ישראליות

טמסק, שמנהלת 200 מיליארד דולר, נחשבת למשקיע הזר הגדול ביותר בסין, ובין היתר השקיעה בסינגטל, עליבאבא וסינגפור איירליינס ■ קרן הצמיחה החדשה, שגיוסה יושלם בימים הקרובים, תשקיע בחברות בוגרות בישראל בשנים הקרובות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

טמסק, חברת האחזקות של ממשלת סינגפור ואחת מחברות ההשקעות הגדולות בעולם, מובילה השקעה בקרן צמיחה חדשה שתשקיע בחברות בוגרות בישראל - כך נודע 
ל-TheMarker. הקרן החדשה, שגיוסה יושלם בימים הקרובים, תשקיע 150 מיליון דולר בחברות ישראליות בשנים הקרובות. השקעה ממוצעת של הקרן תהיה 10–15 מיליון דולר לחברה.

הקרן החדשה תקרא Red Dot - הכינוי של סינגפור, שניתן לה מתוקף היותה נקודה קטנה במפת העולם באזור דרום־מזרח אסיה. טמסק, שנחשבת למשקיע הזר הגדול ביותר בסין, מנהלת 200 מיליארד דולר, ובין היתר השקיעה בסינגטל, חברת התקשורת הסינגפורית, עליבאבא הסינית וסינגפור איירליינס. בנוסף, היא הגוף שמממן את עסקת דל-EMC.

יו"ר הקרן החדשה הוא יורם אורון, שייסד את קרן ורטקס, שגם בה טמסק היא משקיע עוגן מאז הקמתה ב-1997. Red Dot תהיה למעשה קרן אחות לורטקס ונצ'רס ומשלימה אותה. לפיכך תיווצר קבוצת קרנות, כשהקרנות של ורטקס ימשיכו להשקיע בחברות צעירות, ואילו Red Dot תשקיע בחברות בשלבי צמיחה. מודל זה מזכיר במידת מה את האופן שבו פועלת ויולה (קבוצת קרנות שמשקיעות בחברות טכנולוגיה בשלבים שונים), שבה פועלות במקביל קרן כרמל, שמשקיעה בסטארט-אפים, לצד ויולה פרייווט אקוויטי, שמשקיעה בחברות צמיחה וויולה קרדיט. אורון הוא יו"ר ושותף בשתי הקרנות - ורטקס ו-Red Dot.

שותפים נוספים בקרן הם צביקה נגן, לשעבר משנה למנכ"ל ומנהל חטיבת הטכנולוגיה בבנק הפועלים, ויניב שטרן, בוגר הארוורד ולשעבר יועץ בחברת מקינזי, שם ייעץ לקרנות השקעה פרטיות. טמסק היא המשקיעה המרכזית בקרן, אך אליה יצטרפו משקיעים נוספים.

יורם אורון, מייסד קרן ורטקס

ורטקס נוסדה ב-1997 על ידי אורון וטמסק, שהיתה משקיעת עוגן בה מאז הקמתה. מאז היו לחברה 17 אקזיטים, כשהאחרונים הבולטים בהם הם של ווייז, שנרכשה ב-2012 על ידי גוגל במיליארד דולר; וסייבר ארק וסולר אדג', שהונפקו בוול סטריט. בתקופה הקרובה צפויה ורטקס להשלים את גיוס הקרן הרביעית שלה. בנוסף להשקעה של טמסק בישראל בורטקס, היא השקיעה בקרן מומנטום של חברת המסחור רמות באוניברסיטת תל אביב.

ורטקס היתה בין הגופים הראשונים בהיי-טק הישראלי שקשרו את פעילותם לשוק האסייתי. טמסק היתה משקיע עוגן בקרן, ובנוסף השקיעו בה משקיעים מיפן וסין. בשלוש השנים האחרונות משקיעים סינים השתתפו בגיוסי הון של רוב קרנות ההון־סיכון הישראליות, ומילאו את מקומם של משקיעים אמריקאים שצמצמו את ההשקעות שלהן בקרנות הישראליות.

כגוף סינגפורי, טמסק נמצאת בשוק שמקורב לחצי מיליארד תושבים במדינות דרום־מזרח אסיה - הגדולה שבהן היא אינדונזיה. גופים נוספים פועלים לחבר סטארט־אפים ישראליים לאזור זה, ובהם InnovGate, שמגייסת 10 מיליון להשקעות בסטארט־אפים ישראליים שיוצאים לדרום מזרח אסיה ו-Startup East, קרן השקעות ואקסלרטור, שנועד לחבר יזמים ישראלים לאסיה דרך סינגפור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker