כך משנה הסייבר את חוקי המלחמה

"עד היום התקפה מזוינת נחשבה כזאת אם היא גורמת נזק פיזי. היום אנחנו מבינים שלא חייב להיכלל נזק פיזי"

אמיתי זיו
אמיתי זיו

לא רק בישראל חושבים איך להתייחס לתחום הסייבר ומוצרי הסייבר בהקשר המלחמתי והבין־מדיני. לאחרונה התפרסם במגזין Israel Defense ראיון מרתק שערך עמי רוחקס דומבה עם לארי מייבי, היועץ המשפטי של הצלב האדום בישראל. הצלב האדום הוא ארגון הומינטרי שמטרתו "הגנה על חייהם ועל כבוד האדם של קורבנות סכסוך מזוין". הוא גם אחראי על פיקוח יישום אמנת ז'נבה.

לדברי מייבי, "אנחנו אחראיים לוודא שחוקי המלחמה מתקיימים גם בסייבר. המטרה שלנו לעבוד מול ממשלת ישראל וצה"ל ולוודא שכאשר הם מפתחים טכנולוגיות, זה נעשה בהתאם לחוקי המלחמה. בהקשר זה, טכנולוגיות סייבר יכולות לשמש גם לפעולות מלחמתיות. צריך להבין מה רלוונטי, כי פעולות בסייבר יכולות להיות האקינג, פשע, ריגול או מלחמה.

חמ"ל סייבר של צה"לצילום: דובר צה"ל

"רק חלק קטן מהפעולות בסייבר הן מלחמתיות — אלה שיכולות להצית פעולות מלחמתיות פיזיות בין מדינות. כיום מדינות לא מודות בהתקפות עליהן, בפגיעויות שיש להן וגם לא בהתקפות מוצלחות שהן יזמו. חלק מהדיון הוא סביב מתי התקפת סייבר מציתה התקפת נגד פיזית. גם הייחוס הוא אתגר גדול — איך אתה מזהה את התוקף? יש לזה השפעה בהקשר של חוקי המלחמה.

"זה אתגר גדול לחוקק חוקים חדשים באמנת ז'נבה — המדינות החתומות צריכות להגיע לקונצנזוס סביב סט של חוקים למלחמה בסייבר. אני מאמין שיש יכולת להגיע לעקרונות כלליים, כמו למשל לא לתקוף תשתיות אספקת מים ומזון לאזרחים. הבעיה היא שחלק מהמטרות הן דו־שימושיות. כאשר מישהו תוקף את הגריד של חברת החשמל — הוא פוגע גם בצבא וגם באזרחים. אותו דבר לגבי בקרה אווירית — איך מוודאים שטיסות אזרחיות לא ייפגעו?

"עד היום התקפה מזוינת נחשבה כזאת אם היא גורמת נזק פיזי. היום אנחנו מבינים שלא חייב להיכלל נזק פיזי. בישראל אנחנו נמצאים בקשר עם צה"ל והממשלה. יש לנו קשרים טובים עם משפטנים בצבא סביב מגוון נושאים שנוגעים למלחמה, ורמת הדיונים שיש לנו כאן טובה מבהרבה מדינות אחרות".

מייבי נגע בראיון גם בסוגיית יצוא הסייבר ואמר: "הממשלה צריכה לשלוט בפיתוח ויצוא הטכנולוגיה. יש מתח בין המציאות הכלכלית לבין השאיפה המשפטית והמוסרית. בנוסף, מתכנתים צריכים ללמד את עצמם את חוקי המלחמה - לצאת מהמסגרת המקצועית והמחקרית ולהבין מה הכלים שהם מפתחים יכולים לעשות. הם צריכים לפתח מוסר חברתי, ולהיות מודעים לכך שיש הקשר גדול יותר מאשר העולם הפרטי שלהם. הם צריכים להיות יותר אחראיים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker