פרופ' פרגוסון מהרווארד: "האינטרנט לא שלכם, הוא שייך לעשירים"

"כולנו משתמשים ברשתות החברתיות ובאינטרנט מבוקר עד לילה, כנראה יותר מדי", אומר ההיסטוריון הכלכלי, "אבל הן לא בבעלות שלנו. הן בבעלות של אנשים עשירים שנהנים מהגנה גדולה מאוד"

איתן אבריאל
מינכן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

האם המהפכה הדיגיטלית תביא גם למהפכה חברתית ולחלוקה מחדש של ההון בעולם? ומה חושב על כך ההיסטוריון-הכוכב, ניאל פרגוסון?  

פרופ' פרגוסון מאוניברסיטת הרווארד נשא אתמול את דברי הסיכום בכנס DLD במינכן - בעוד רבים אורזים את מזוודותיהם בדרכם לשווייץ לוועידת הפורום הכלכלי העולמי. פרגוסון אמר כי ועידת דאבוס היא כנס של היררכיה, ולא של רשתות - ואת זה אפשר לדעת כי כל כך הרבה אנשים לא מקשיבים שם למה שקורה על הבמה ולמה שאנשים אומרים.

ניאל פרגוסוןצילום: בלומברג

אבל לפרגוסון יש גם תובנות עמוקות יותר על החזקים, השולטים ועל סיכויי ההצלחה של המהפכות שעליהן מדברים כל כך הרבה בשנים האחרונות. בתזה שהציג על המתח בין רשתות לבין היררכיות, פרגוסון טוען כי נכון שהרשתות גדלו וצמחו במאה ה-21 - האינטרנט, פייסבוק, טוויטר ורשתות חברתיות אחרות - ונכון גם שהרשתות האלה הן אתגר קשה להיררכיות בדמותן של מדינות ותאגידי ענק, ואירועי האביב הערבי הם דוגמה בולטת לכך.

אלא שזה לא אומר שהרשתות ינצחו, לפחות לדעתו של פרגוסון. למה? כי ההיררכיות למדו לחיות לצדן ולהשתמש בהן - והצורה שבה הסוכנות לביטחון לאומי בארה"ב (NSA) מקליטה ועוקבת אחרי התקשורת בין אזרחי כל העולם היא דוגמה אחת לכך. "כולנו משתמשים ברשתות מבוקר עד לילה, כנראה יותר מדי", אומר פרגסון, "אבל הן לא בבעלות שלנו. הן בבעלות של אנשים עשירים שנהנים מהגנה גדולה מאוד".

המסקנה של פרגוסון היא שלא תהיה מהפכה. היא לא תקרה, מפני שרבים בעולם העני דווקא נהנים מצמיחה במדינות מתפתחות ובעולם השלישי, ומפני שבעולם העשיר, ההיררכיות, החזקים והשליטים הצליחו ללמוד כיצד לחיות עם הרשתות וליצור עמן מאזני כוח והרתעה - בדיוק כפי שהם ידעו לעשות בעבר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker