האינטרנט של הדברים (שקל לפרוץ) |

"אם קנית מוצר כמו טלוויזיה חכמה או מזגן עם חיבור לרשת - אתה גם חשוף"

עולם שלם של התקנים שמקבלים לראשונה קישוריות לרשת האינטרנט, יוצרים עולם מלא בסיכונים: "יכולים לצלם אותך מהצד השני של העולם, או את הילד שלך, ואז לאיים לפרסם את התמונה ולדרוש כופר. מצלמות רשת כבר נפרצו על ימין ועל שמאל"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בכנס ה–CES שננעל בשבוע שעבר בלאס וגאס, אי־אפשר היה להתעלם מהטרנד שמכונה האינטרנט של הדברים (IoT) ותת־הקטגוריה שלו - "הבית החכם". כ–160 חברות בתחום הבית החכם הציגו פתרונות שמחברים את עולם החשמל לעולם הדיגיטלי, כולל מקרר של סמסונג שיודע מה חסר בו. ויש עוד: כולם מכירים את Nest - חברת התרמוסטט החכם שנרכשה על ידי גוגל, או את Sensibo, ההתקן הישראלי שהופך כל מזגן לחכם. יש עוד שורה ארוכה של פתרונות, כמו המצלמה שנשלטת מרחוק שבזק השיקה, Bhome, ועוד הרבה פתרונות דומים ומתחרים.

כשאנחנו אומרים חכם אנחנו מתכוונים יותר מהכל לנשלט מרחוק. אפשר להפעיל את המזגן מהסמארטפון, או שהמצלמה תתריע אוטומטית כשנכנס גנב הביתה. למוצר יש לעתים גם בינה משלו, כלומר, הוא יכול להחליט החלטות לבד, כמו לחמם קצת פחות חדר שאין בו איש. בכל מקרה - זה עולם שלם של התקנים ותיקים שמקבלים לראשונה קישוריות לרשת האינטרנט.

משקפי מציאות רבודה
משקפי מציאות רבודהצילום: נעם אשל

"אם קנית מוצר כלשהו, כמו מצלמת IP, מנעול חכם, טלוויזיה חכמה או מזגן עם חיבור לרשת - ובקרוב כל מוצר שתקנה יהיה מחובר לרשת - אתה גם חשוף". את הדברים אומר יזם שהעדיף להישאר בעילום שם. "מדברים על אפשרות לצלם אותך מהצד השני של העולם, אולי עירום, או את הילד שלך, ואז לאיים לפרסם את התמונה ולדרוש כופר. מצלמות רשת כבר נפרצו על ימין ועל שמאל. פורץ יכול להשתלט על מנעול חכם ולנעול אותך בחוץ, או להשתמש ביכולת הבית החכם כדי להרים תריס ולהיכנס בעצמו. זה עולם שרק עכשיו מתחילים להבין את האיומים בו".

מי שנדרש לאחרונה לסוגיה היא לשכת הסחר האמריקאית, ה–FTC, האחראית גם על הגנת הצרכן, ושהוציאה דו"ח נרחב בנושא: "האינטרנט של הדברים כבר משפיע על החיים היומיומיים של מיליוני אמריקאים, עם אימוץ של צמידי כושר ומוצרים לניטור מצב הבריאות, מוצרי אבטחה לבית, מכוניות חכמות ומוצרי חשמל אחרים המחוברים לרשת. למוצרים כאלה יש פוטנציאל לשפר את הבריאות, את הבטיחות בדרכים או לחסוך בצריכת האנרגיה. מנגד, מצאנו כי העולם הזה מעלה סוגיות משמעותיות בהקשר של פרטיות ואבטחה, שעשויות לערער את תחושת הביטחון של הצרכנים". בדו"ח, ה–FTC ממליצה לחברות יצרניות בתחום להקפיד כי האבטחה תהיה מובנית וחלק מתכנון המוצר, וכן להמשיך לשחרר תיקוני אבטחה לאורך כל חיי המוצר.

במחקר של HP מאוגוסט 2014 נטען כי לשישה מתוך עשרה מוצרים בתחום ה–IoT יש חולשות אבטחה. Bitdefender, אחת מחברות האנטי־וירוס הטובות בעולם, השיקה מוצר פיזי בשם BOX, שהוא מעין ראוטר אלחוטי שכולל הגנה על מוצרי הבית החכם. מוצר דומה של חברת סטארט־אפ ישראלית בשם Dojo-Labs מוצע כעת למכירה מוקדמת באמזון תמורת 99 דולר. חברת SecuriThings הישראלית בחרה במודל שונה והיא מוכרת פתרון אבטחה ישירות ליצרניות מוצרי הבית החכם. המוצר של החברה מבוסס על איסוף מידע מכמה מקורות וניתוח התנהגותי כדי להתריע על פעילות חריגה בבית החכם.

כפפה חכמה השולטת על מוצרים מרחוק
כפפה חכמה השולטת על מוצרים מרחוקצילום: אי־פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker