CES

כפפה חכמה השולטת על מוצרים מרחוק וחיישנים שילשינו עלינו לחברות מסחריות

תערוכת הטכנולוגיה הגדולה בעולם שנפתחה אתמול מציגה שלל חידושים של מכשירי מציאות רבודה, מדפסות תלת-ממד וזינוק בהתפתחות המכוניות האוטונומיות

ישראל פישר
לאס וגאס

הסמארטפונים לא ייעלמו כל כך מהר וגם לא המחשבים הניידים, אבל בשנים הקרובות נתחבר לעולם הטכנולוגי כמעט בכל דרך אפשרית. מסיבות העיתונאים המקדימות לקראת תערוכת CES — תערוכת הטכנולוגיה הגדולה בעולם — נפתחו שלשום עם הצגת המגמות שצפויות לשלוט בשוק הטכנולוגיה בשנה הקרובה, מגמות שישפיעו על העולם הטכנולוגי במשך העשור הקרוב.

מארגני התערוכה טוענים כי יותר מ–150 אלף איש יגיעו השבוע ללאס וגאס (מתוכם 45 אלף מחוץ לארה"ב), שתזנח לכמה ימים את החטאים ותתמקד בטכנולוגיה. גם אם נתון זה מוגזם, מדובר עדיין באחת מהתערוכות הגדולות בעולם.

כפפה חכמה השולטת על מוצרים מרחוק
כפפה חכמה השולטת על מוצרים מרחוקצילום: אי־פי

כ–180 חברות השתתפו שלשום באירוע ההצגה המקדים, מתוך קצת פחות מ–4,000 חברות שצפויות להציג את מרכולתן, ונתנו טעימה ראשונה למוצרים שעשויים לשלוט בחיינו בשנים הקרובות. באירוע המקדים לא נכחו חברות הטכנולוגיה הגדולות שיציגו בוועידה כמו סמסונג, LG וטויוטה, שערכו אתמול מסיבות עיתונאים שבהן הכריזו על החשיפות שלהן.

באירוע המקדים בלטה נוכחותן של חברות צרפתיות. לעומתן, מעט מאוד חברות ישראליות הגיעו לתערוכה — ומספרן הכולל צפוי להגיע ל–16. בין ההצגות ניתן היה להתרשם משלל משקפיים למציאות רבודה, שחלקם שולבו עם טכנולוגיות סאונד היקפיות, שמאפשרות לאירועים שנצפים במשקפים להיקלט גם באוזניות מיוחדות, בהתאם למקום ההתרחשות שלהם במרחב הווירטואלי.

כמו כן, הוצגו שלל טכנולוגיות הקשורות לתחום הבריאות הדיגיטלית, שהבולטות שבהן היו של חברת righteye, שמאפשרת ניתוח אופטומטריסטי ונוירולוגי מהמחשב הביתי; חברת קוליברי הצרפתית, שיכולה לספק מידע על איכות צחצוח השיניים באמצעות מברשת מיוחדת המנתרת את פעילות הצחצוח; וחברת נוירומטריקס, שמוצריה אמורים לסייע בהקלה על כאבים כרוניים.

עוד בלטו במסגרת התערוכה המקדימה שלל עזרי שינה — שבעזרת מוזיקה מותאמת אישית, תאורה ואפילו ריחות אמורים לתרום לשינה איכותית יותר; מכשיר נישא על העורף שמתרגם באופן ישיר דיבור לשפות אחרות; מיקסרים משוכללים; פסנתר שיודע ללמד לנגן גם מאותגרים מוזיקלית; מערכות לזיהוי רגשות, שאמורות להשתלב בדור הבא של מערכות ביטחון; ואפילו אופניים שהודפסו בתלת־ממד.

לפי שון דו־ברווק, הכלכלן הראשי של האיגוד לטכנולוגיית צרכנים (CTA), שמארגן את התערוכה, השיח הקשור לפיתוחים טכנולוגיים משתנה. "לפני 10–15 שנה או אפילו 49 שנה, השיח היה על היתכנות טכנולוגית", אמר כשהתייחס לשאלה ששלטה אז בעולם הטכנולוגיה: "מה ניתן לפתח". "לפני 15 שנה התפעלנו מהרובוט אסימו שלמד ללכת על משטחים", אמר על הרובוט שהציגה הונדה בתערוכה דומה שנערכה ב–2000 ונחשב אז לפריצת דרך.

לדבריו, כיום המחשבה מאחורי הפיתוחים נוגעת לשינוי מהותי של חיי היומיום. "בשנים האחרונות השיח משתנה לחשיבות טכנולוגית — ולא להיתכנות טכנולוגית. כעת אנחנו שואלים איך הפיתוחים משנים לנו את החיים", הוא אומר.

המכונית האלקטרונית "טסלה־קילר"
המכונית האלקטרונית "טסלה־קילר"צילום: אי־פי

לפי דו־ברווק, "עתיד המידע הדיגיטלי בנוי על חמש קורות: אחסון המידע הדיגיטלי, הפצת המחשוב, קישוריות, התאמה של מכשירים דיגיטליים ו'חיישניזציה' של הטכנולוגיה". דו־ברווק נתן דוגמאות לחשיבות הקורות האלה והראה כיצד בכל מה שקשור לחשיבות המידע הדיגיטלי כיום, הנתונים לא נמחקים על ידי המשתמשים. "מתי מחקתם בפעם האחרונה תמונה כי נגמר לכם המקום? כיום אנחנו מעבירים אותו לענן, שנחשב למשאב לא מוגבל".

לדבריו, בשנתיים האחרונות חלה מהפכה גם בקישוריות בארה"ב וכיום יש יותר מנויים סלולריים מאנשים במדינה. נתון זה יכול אולי להפתיע את הישראלים, שמספר המנויים הסלולריים שלהם עקף את מספר התושבים בישראל עוד בעשור הקודם, אבל במדינה גדולה כמו ארה"ב מדובר בציון דרך משמעותי.

ואולם לטענתו, המגמה החשובה ביותר היא התאמה אישית של מכשירים דיגיטליים ו"חיישניזציה" שלהם — כלומר השימוש בחיישנים מתוחכמים בחיי היומיום. השלט של קונסולת המשחקים ווי שהושק ב–2006 והאייפון שהושק ב–2007 הביאו לחיינו את השימוש בחיישנים, אך השלב הבא, לדבריו, הוא שילוב בין חיישנים מרובים שינטרו את רוב הפעילויות שלנו. וכך, המגמות הטכנולוגיות שישלטו ב–2016 הן חישה סביבתית, למידה מצטברת והתבגרות של מערכות חדשניות שהוצגו בעבר.

הבית אוסף מידע 
על הדיירים

חישה סביבתית הוא לא תחום חדש, אך מארגני התערוכה צופים שנראה אותו משתלט על חיי היומיום שלנו. חיישנים של מכשירים כמו אייפון "מעבירים דברים מהעולם האנלוגי ונותנים להם זהות דיגיטלית", אומר דו־ברווק. אבל בשנים האחרונות נפוצים "סופר־חיישנים" — כאלה שיכולים לנטר ולעבד כמה סוגים של מידע ולהרכיב תמונה שלמה.

דוגמה לכך ניתן למצוא בחיישנים הנמכרים כיום בארה"ב ומוצמדים לתינוקות, ויודעים לנתח בכל רגע נתון מה מצב התינוק: בין היתר, חיישנים אלה יודעים לשדר ישירות לסמארטפון מה התנוחה שבה הוא שוכב, מה הטמפרטורה בחדר שלו ומה חום הגוף שלו. מארגני התערוכה מצפים שרוב המוצרים שיוצגו בה יכללו חיישנים מהדור החדש.

צופה במציאות רבודה
צופה במציאות רבודהצילום: רויטרס

מעבר למכשיר המנטר את תזוזות התינוק, לחיישנים מהסוג החדש ולשילוב המידע שמתקבל יש משמעויות אדירות גם עבור מפרסמים — ו–25 אלף מנהלים בתחום צפויים לפקוד את התערוכה. במקרה זה כבר אפשר להבין איך תחום החישה הסביבתית מתחבר אל תחום הלמידה המצברת.

למשל, סטארט־אפ כמו סנסום צפוי להציג בתערוכה מערכת למדידת תגובה רגשית בקרב צופי פרסומות, שבאמצעותה ידעו מפרסמים מה חושבים הלקוחות על פרסומת שהוצגה להם באופן מיידי. אם מוסיפים לכך מידע הנקלט משלל חיישנים המצויים בבית — שיודעים להגיד מה גובה הטמפרטורה במקום, אם הצופה בפרסומת היה לבד באותו רגע או עם חברה, מה היתה השעה ומה מצב התאורה — ניתן לערוך התאמות מדויקות יותר לצופה.

"כיום, אנחנו חיים כמעט לחלוטין בעולם אנלוגי. אנחנו מוקפים במוצרים דיגיטליים, אבל הם לא משולבים ביניהם. בתערוכה אנחנו נראה איך הדברים משתלבים יותר", אומר דו־ברווק.

"כולם מכירים את נטפליקס ואיך האלגוריתם שלה ממליץ לנו במה לצפות בהתבסס על חיפושים קודמים שלנו ושל אנשים מקבוצת אוכלוסייה דומה. אבל אם אתן לנטפליקס גישה לחיישני תאורה, חום וקור או לטכנולוגיה לבישה — היא תוכל להרכיב המלצות מבוססות יותר. אם משתמש יושב בבית לבד, בקור, בחושך והוא מדוכא — אז ניתן להמליץ לו משהו מותאם יותר באופן אישי", אומד דו־ברווק.

המכוניות החכמות חולקות ביניהן מידע

הקשר נוסף של למידה מצטברת קשור בשיתוף המידע של חברות שונות כדי לייעל את החיפוש. לפי דו־ברווק, ב–1995, 100% מהניסיונות למתן הוראות קוליות נכשלו. כלומר בכל פעם שמשתמש ניסה לתת הוראה קולית למערכת — היא ביקשה שינסה שוב. לפני שלוש שנים ירד שיעור התוצאות הכושלות ל–25% הודות ללמידה מצטברת של המערכות — שיתוף בין הטעויות שהובילו לחיפוש שגוי. ב–2015 היה שיעור התוצאות השגויות 5% בלבד.

מבקרים מגיעים לתערוכת CES
מבקרים מגיעים לתערוכת CESצילום: בלומברג

"זה נתון מדהים. בעוד 10 שנים נראה איך זה משנה לחלוטין את האינטראקציה עם הטכנולוגיה. המערכות האלה חולקות מידע. הקישוריות של המערכות האלה מאפשרת להם לצמוח", טוען דו־ברווק.

דוגמה נוספת לכך ניתן למצוא במכוניות אוטונומיות (ללא נהג) — תחום נוסף שצפוי לבלוט השנה בתערוכה. "מכוניות ללא נהג של גוגל נסעו יותר מ–1.6 מיליון ק"מ — יותר ממה שנוהג אדם ממוצע בארה"ב אחרי 75 שנה מאחורי ההגה. וזה לא שרק מכונית אחת לומדת — כל צי המכוניות לומד. כשמכונית אוטונומית נוסעת ורואה צבי בדרך — היא תדע מה לעשות. כל זאת בזכות שיתוף המידע בין מכוניות הניסוי", הוא אומר.

לדבריו, התחום הזה מתקשר גם להתבגרות של מערכות קיימות. "רק כיום GM השקיעה בליפט (חברת כלכלה שיתופית בתחום הנסיעות; י"פ). הסביבה גם מתחברת — מקבלי ההחלטות משתפים פעולה עם יצרניות רכב, שמצדן משתפות פעולה עם חברות טכנולוגיה ושירותים".

דו־ברווק טוען כי המכוניות האוטונומיות יגיעו לשווקים לקראת 2020, וכיום אנחנו נמצאים רק בשלב השלישי מתוך חמישה שלבי אוטומציה של המכוניות. השלב הראשון הוא מכוניות ללא אוטומציה בכלל, כאלה שנשלטות באופן מלא על ידי הנהג; השלב השני הוא מכוניות עם אוטומציה ספציפית, כמו מכוניות עם בקרת שיוט ששלטו בשוק החל בשנות ה–90; השלב השלישי הוא מכוניות עם אוטומציה משולבת, כמו בקרת סטייה מנתיב; השלב הרביעי, שמתחיל לחדור אט־אט לשוק, הוא מכוניות אוטונומיות מוגבלות, כלומר מכוניות שנוסעות בעצמן בתנאים מוגבלים כמו פקקים, אך הנהג עדיין צריך לשמור על ערנות; והשלב החמישי הוא מכוניות אוטונומיות מלאות.

"עד 2030 ייוצרו מיליון יחידות של מכוניות אוטונומיות בשנה. עד 2045 חצי מהמכוניות הנמכרות יהיו אוטונומיות לחלוטין", הוא צופה.

בכל מה שקשור להתבגרות של מערכות קיימות, ניתן יהיה לראות זינוק במכירות של מכשירים שהוצגו בשנים קודמות. ב–CTA מעריכים כי תחום משקפי המציאות הרבודה יזנק השנה ב–440% ויגיע למכירות של 1.2 מיליון משקפיים עם הכנסות של 540 מיליון דולר.

דור חדש של מדפסת תלת־ממד
דור חדש של מדפסת תלת־ממדצילום: אי־אף־פי

"תחום נוסף של צמיחה נראה במסכים בחדות של 4K. השנה יימכרו 13 מיליון יחידות כאלה, לעומת 7 מיליון יחידות בשנה שעברה", אומר דו־ברווק. לדבריו, חלק מהגידול יהיה נעוץ גם בצמיחה במספר התכנים שיותאמו להם.

"גם בטכנולוגיה לבישה נמשיך לראות את הצמיחה — בעיקר בתחומי הבריאות והכושר, אבל לא רק. נראה גישה הוליסטית יותר לתחום", הוא מנבא.

תחומים נוספים שציין דו־ברווק כי יתחזקו השנה הם תחום הרחפנים, שצפוי להגיע למכירות של 2.9 מיליון יחידות בשנה — זינוק של 115% — ותחום מדפסות התלת־ממד, שצפוי להגיע ל–179 אלף יחידות (צמיחה של 38%). "נראה את היכולות של המדפסות האלה משתפרות והן יהיו משולבות בעתיד גם בתחום של מציאות רבודה", טוען דו־ברווק.

לדבריו, התחום של הבתים החכמים צפוי לצמוח השנה ב–18% ולהניב הכנסות של 1.2 מיליארד דולר. "לפני 10 שנים היית צריך לשבור קירות כדי לעשות בית חכם — כיום יש פתרונות הרבה יותר יעילים".

ואולם מטבע הדברים, אימוץ של טכנולוגיות מתקדמות אטי יותר ביחס לטכנולוגיות קיימות, ו–CTA הוא ארגון שמאגד קודם כל את יצרניות הטכנולוגיה בארה"ב, ולכן הוא מנטר גם את המכירות של המוצרים הנמכרים ביותר בתחום. ב–2016 לא צפויות הפתעות מיוחדות ומכירות הסמארטפונים ימשיכו לשלוט ללא עוררין.

הדולר החזק מאיים על הצמיחה של התעשייה

כמה גורמים עשויים לפגוע בצמיחה במכירות. לפי סטיב קניג, מנהל בכיר במחלקת המחקר של CTA, הדולר החזק מאיים על הצמיחה של התעשייה. קניג הציג את תחזיות המכירות העולמיות של מוצרי טכנולוגיה שערך CTA ביחד עם חברת המחקר GFK.

"הניתוח של השנה תלוי מאוד בדולר. הדולר חזק מאוד — בשיא של 13–14 שנה. יש מטבעות שמראים חולשה כמו היורו — מה שמוזיל עבורם את היצוא", אמר קניג.

לדבריו, "אנחנו רואים שהכלכלה העולמית מתחילה לחזור למסלול. לפי קרן המטבע הבינלאומית, הצמיחה מתחילה לשוב לרמות לפני המשבר. אבל יהיו השפעות שליליות בגלל ההאטה בסין, מחירי הסחורות הנמוכים, היחלשות הייצור ומדיניות מרחיבה של הבנקים המרכזיים בגוש היורו וביפן".

קניג טוען כי הגורמים האלה יובילו לקיפאון בצמיחה של מכירות מוצרי טכנולוגיה, שיסתכמו ב–6.5 מיליארד יחידות — גידול אפסי לעומת 2015. מבחינת הכנסות ממכירות, צפויה ירידה של 2% ל–950 מיליארד דולר, בעיקר בגלל הדולר החזק.

רוב המכירות בעולם מסתכמות בשישה מוצרים: סמארטפונים, טאבלטים, מחשבים ניידים, מחשבים נייחים, מצלמות דיגיטליות וטלוויזיות — שיהיו אחראיות ל–78% מהמכירות, או 740 מיליארד דולר ב–2016, לעומת 761 מיליארד דולר בשנה שעברה — 79% מהמכירות.

הסמארטפונים אחראים ל-40% מהרכישות של טכנולוגיה בסכום צפוי של 411 מיליארד דולר — ירידה קלה לעומת 2015. אם מוסיפים לכך טאבלטים, הנתון צומח ל–46%, ועם מחשבים ניידים זה קופץ ל–58% (551 מיליארד דולר). לדברי קניג, רק בעתיד הרחוק יירשם שינוי, כשיפרצו לחיינו טכנולוגיות חדשות.

לפי התחזיות של CTA ו–GFK, מכירות הסמארטפונים העולמיות יטפסו השנה ב–7% ל–1.4 מיליארד מכשירים, לעומת 1.3 מיליארד מכשירים ב–2015. "מה שעוזר לגידול במכירות הוא ירידה במחירי המכשירים — צפויה ירידה של 7% ב–2016. השווקים המתפתחים הם עדיין המפתח לצמיחה בשוק הסמארטפונים. שווקים מתפתחים יהיו אחראים ל–71% מהמכירות, לעומת 40% ב–2010".

גם מחירי הטאבלטים ימשיכו לרדת השנה, אבל המכירות בתחום לא יתאוששו ויירדו ב–8% ב–2016 ל–176 מיליון יחידות. הסיבה לירידה במכירות הטאבלטים היא הסמאטרפונים הגדולים יותר, שנוגסים במכירות מלמטה, ומחשבים ניידים היברידיים (שיכולים לשמש גם כטאבלטים) כמו הלנובו יוגה. לעומת הטאבלטים, מכירות הטכנולוגיה הלבישה יזנקו ב–2016 ב–134% לעומת 2014.

בנוסף, מכירות טלוויזיות LCD יירדו השנה ב–1% וטלוויזיות פלזמה ו–CRT ייעלמו כמעט לחלוטין. "הצרכנים בארה"ב מעדיפים עדיין לצפות בתכנים בטלוויזיה, למרות הגידול בשימוש בסמארטפונים לצפייה בתכנים", אומר קניג. "אבל לקוחות בשווקים מתפתחים עשויים שלא לרכוש טלוויזיה כי הם יכולים לצפות בכל התכנים בסמארטפון".

מגמה נוספת שהזכיר קניג היא הגידול במסכים הנמכרים. "21% מהמכירות השנה יהיו של מסכים בגודל של 50 אינץ' ויותר; 13% מהמכירות יהיו של מסכים בגודל 32 אינץ' ומטה, כאשר גודל המסך הממוצע צפוי להיות 42.1 אינץ', לעומת 40.4 אינץ' ב–2015. בנוסף, צפוי זינוק של 20% במכירות של מסכי 4K — רובם גדולים יותר מ–50 אינץ'".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker