על רקע השנה המוצלחת: 2 מיליון שקל מהאקזיטים חזרו לעמותות

מקור הכסף בחברות כמו פנאיה, בילגארד והנפקות של קורנית דיגיטל, סייבר ארק ו-ReWalk ■ הקרן מקבלת אופציות מסטארט-אפים צעירים ומממשת אותם באקזיטים ובהנפקות

ענבל אורפז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ענבל אורפז

2015 הסתיימה עם אקזיטים והנפקות של חברות היי-טק ישראליות בשווי כולל של כ-11 מיליארד דולר. רוב כספי האקזיטים הגיעו לקרנות ולמשקיעים שמימנו את החברות וליזמים שהקימו אותן, אך כ-2.5 מיליון שקל (622 דולר) חזרו לקהילה בצורת תרומות באמצעות קרן תמורה. בסך הכל, מאז 2012 נאספו 5.7 מיליון דולר לתרומות לקהילה דרך הקרן שמקבלת מניות מחברות היי-טק פרטיות ומממשת אותן באקזיטים.

בין 11 החברות שתרמו לקרן השנה היו ההנפקות של ReWalk ,CyberArk ו-Kornit, והרכישות של החברות eXelate ,Checkmarx ,Panaya ,PanoramicPower ,BillGuar ו-WatchDox. ההנפקות של סייבר ארק ו-ReWalk היו כבר ב-2014, אך רק ב-2015 ניתן היה לממש את האחזקות בהן. כל החברות הללו הקצו מניות לתמורה עוד בהיותן חברות פרטיות.

צילום: ASSOCIATED PRESS

בנוסף, העמותות שקיבלו השנה סיוע מתמורה כוללות, בין השאר, את רשימת הארגונים שנהנו מתמיכה ב-2015, והם: חינוך לפסגות, כנפיים של קרמבו, MEET, מרכז סיוע לנפגעות תקיפה מינית, סח"י (סיירת חסד ייחודית) ופרויקטטסה, המופעל על ידי עמותת עולים ביחד.

קרן תמורה, שהוקמה ב-2002 על ידי ידין קאופמן, מאפשרת לחברות להקצות לה מניות במקום לקבל מהן תרומות במזומן. כך, במקרה של אירוע שמאפשר הנזלה של בעלי המניות - כמו אקזיט או הנפקה - הכסף עובר לקרן תמורה. מהקרן נמסר כי ב-2015 הצטרפו 56 חברות חדשות לתמורה; ובסך הכל, עד כה הקצו לה מניות 429 חברות. רשימת התורמים שהצטרפו בחודשים האחרונים כוללת את החברות - CrediFi ,LogDog ,Velostrata ,Tufin ,Zoomd ,SafeDK ,StoreDot ,Gameffective Weave ,Tonara ,FairFly ,Personetics ו-JethroData.

"היעד של תמורה, לטפח תרבות של נתינה בתעשיית ההי-טק הישראלית - מתגשם" אמר ברוך ליפנר, מנכ"ל תמורה. "מ-2014-2011 הצלחנו לתרום סכום של 3 מיליון דולר למטרות חשובות; וב-2015 לחוד, המענקים של הקרן חצו את רף ה-2 מיליון דולר".

ליפנר הסביר בנוסף כי כל סטארט-אפ יכול להצטרף לתמורה בתנאי שמתקבל אישור דירקטוריון החברה. "בדרך כלל חברות מצטרפות בשלב ה-'Early Stage', ואז אנחנו מציעים שישקלו הקצאה של כ-1% מההון של החברה. יש כאלה שעשו יותר ויש כאלה שפחות. בחברות שכבר נחשבות 'Later Stage', ויש בהחלט כאלו שמצטרפות גם בשלב הזה, כמובן ההקצאה תהיה בהתאם ויכולה לנוע בטווח שבין 1%-0.1%".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker