תוכנית ההבראה של מיזם הסיבים: השקעה של מאות מיליונים והאצת הפרישה

במחצית הראשונה של 2015 פרשה החברה סיבים ב-50 עד 70 בניינם בחודש, במחצית השנייה של 2015 המספר עלה כבר ל-200 בניינים בחודש ■ הנהלת החברה סבורה כי האתגר הגדול שלה כרגע הוא להגיע במהירות האפשרית לפרישה רחבה ככל הניתן בשוק

אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיתי זיו

חברת הסיבים האופטיים IBC מגבשת תוכנית הבראה ותוכנית עסקית חדשה לשנים הקרובות. התוכנית תוצג למועצת המנהלים של החברה ביום רביעי, בתקווה כי כל החברות השותפות במיזם יסכימו להמשיך לתמוך בו בשנים הקרובות.

פרטים ראשונים מתוכנית ההבראה הגיעו לידי TheMarker. בבסיס התוכנית העסקית החדשה עומדת האצת פרישת הסיבים. הנהלת החברה סבורה כי האתגר הגדול שלה כרגע הוא להגיע במהירות האפשרית לפרישה רחבה ככל הניתן בשוק. ההנחה היא שאחרי שהסיבים ייפרשו לבניינים - הלקוחות כבר יבואו, וכך גם ספקיות תקשורת גדולות נוספות, שיצטרפו ויתנו שירות על גבי תשתית הסיבים.

מנכ"ל IBC, דני לאובר

במחצית הראשונה של 2015 פרשה החברה סיבים ב-50 עד 70 בניינם בחודש, במחצית השנייה של 2015 המספר עלה כבר ל-200 בניינים בחודש. בדצמבר כבר נפרשו סיבים ב-350 בניינים (1,000 סך הכל ברבעון האחרון). התוכנית החדשה מציעה להגדיל את קצב הפרישה ל-1,000 בניינים בחודש. החברה רוצה להגדיל את בסיס הלקוחות שלה לעשרותא לפים כבר בשנה הקרובה, כשהיא תמיד זוכרת כי בזק פורשת סיבים במרץ ברחבי המדינה, והגיעה כבר לכיסוי פוטנציאלי של 1.3 מיליון משקי בית. בזק מתכננת להפעיל את הרשת הזו במחצית השנייה של 2016, כנראה לקראת סוף השנה.

נכון להיום, כ-2,000 בניינים מחוברים לתשתיות של IBC, וזאת לעומת 200 בלבד בסוף יוני 2015. החברה אינה מחברת בניינים שבהם פחות מתשעה דיירים, משיקולי כדאיות כלכלית, ושיעור המצטרפים אליה שצפוי בתוכנית העסקית שלה הוא 25% מהדיירים בבניין. החברה מאמינה מאוד במוצר וביתרונותיו, ולכן יצאה גם במבצע "שכן מביא שכן". כפי שנחשף באחרונה ב-TheMarker, החברה מתכננת להגיע ב-2016 ל-15 ערים נוספות.

בעלי מניות המיעוט - לא מרוצים

האצת הפרישה תדרוש עוד השקעות משמעותיות, ובעלי המניות יצטרכו להכניס את היד לכיס. המיזם יצטרך להשקיע מאות מיליוני שקלים נוספים ב-2016 ו-2017 - כך נכתב בתוכנית. מרבית מניות המיזם מוחזקות על ידי ויה־אירופה, גוף שמקבל מימון מסיסקו ומחזיק 30% מהמיזם; וחברת החשמל, שמחזיקה 40% מהמיזם. 30% נוספים מתחלקים שווה בשווה בין ארבע קבוצות פרטיות.

כאן מתחילות הבעיות. ראשית, כי כל הזרמת כסף מצד חברת החשמל מצריכה אישור של המדינה. זו לא בעיה גדולה, שכן המדינה תומכת במיזם הסיבים, ומעוניינת בהצלחתו. בנוסף, לא מדובר ב"כסף גדול" מבחינת חברת החשמל. כמו כן, ניתן לקבוע כי חברת החשמל לא תשקיע כסף, אלא שווה כסף דרך שעות עבודת טכנאים (טכנאי חברת החשמל הם אלה שפורשים את הרשת בפועל).

הבעיה השנייה נוגעת לבעלי מניות המיעוט, שחלקם אינם מרוצים מהנהלת המיזם, ולא מעוניינים להזרים כספים נוספים. הנהלת IBC ערוכה לתרחיש כזה, ומבחינתה תיתן לדלל את בעלי המניות הללו החוצה.

ההנהלה מתכננת להציג תוכנית רחבה יותר למימון המיזם גם לטווח הרחוק. בשלב הראשון, בעלי המניות ישקיעו בחברה עוד כסף. בשלב השני, ההנהלה תחפש להכניס בעלי עניין חדשים כמשקיעים. בשלב השלישי, החברה תשקול גיוס חוב בנקאי.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker