גולן ייצא - בצלאל ייכנס: המתחרה החדשה בשוק הסלולר

אקספון שבשליטת חזי בצלאל מנהלת מגעים עם פלאפון על שיתוף רשתות וצפויה להשקיע 300 מיליון שקל בשנת פעילותה הראשונה ■ ואיך זה ישפיע על עסקת גולן-סלקום?

אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

חברת אקספון של חזי בצלאל קרובה מאי־פעם להיכנס לשוק הסלולר הישראלי. החברה נמצאת בשלבי משא מתן מתקדמים עם חברת פלאפון, לקראת חתימה על חוזה להקמת פעילות רשת משותפת, בדומה לשיתוף הפעולה של פרטנר עם HOT מובייל. מרגע החתימה, החברה, שברשותה תדר סלולרי, הנהלה חדשה והצעה שיווקית ללקוח, תצטרך ככל הנראה רק זמן התארגנות של כשישה חודשים לפני שתעלה לאוויר.

יש אמנם מהמורות נוספות בדרך, כמו התגברות על הקשיים שעלול להציב הוועד בפלאפון וסוגיות מימון, אך אם החברה תתגבר עליהן, תהיה בישראל מפעילת סלולר נוספת, שישית במספר — דבר שאין לו אח ורע בעולם המערבי.

חזי בצלאל
חזי בצלאלצילום: עופר וקנין

אקספון היא ספקית של שיחות בינלאומיות ואינטרנט. החברה נרכשה על ידי איש העסקים חזי בצלאל באוגוסט 2010, באמצעות חברת מרתון טלקום של בצלאל. בעת הרכישה אקספון 018 היתה חברה קטנה לשיחות בינלאומית, אך בצלאל רכש אותה כבסיס להתרחבות ולהקמת קבוצת תקשורת מלאה בישראל. עד אז בצלאל עשה עסקים בעיקר באפריקה, ובשנים האחרונות הוא העביר את מרכז הפעילות לישראל.

בצלאל זכור בשוק התקשורת בעיקר בזכות הניסיון הקודם שלו להיכנס לשוק הסלולר: ב–2011 הוא התמודד וזכה במכרז התדרים בדור השלישי, אך לא הצליח להעמיד את הערבות הבנקאית הדרושה. בצלאל נקנס על הפרשה ב–3.25 מיליון שקל. הרישיון לתדר התגלגל לידיו של מיכאל גולן, שהקים על בסיסו את גולן טלקום וחולל תחרות בשוק הסלולר המקומי.

אקספון המשיכה להיות שחקנית בענף השיחות הבינלאומיות, והתחילה להיות גם שחקנית אגרסיבית בשוק האינטרנט. לחברה יש כ–70 אלף לקוחות בשירותי האינטרנט, מתוכם כ–20 אלף לקוחות דרך הרפורמה בפס הרחב. בראיון עם מנכ"ל החברה שפרש באחרונה, איציק בן אליעזר, נמסר כי לחברה מחזור מכירות שנתי של 50–60 מיליון שקל, עם שיעור EBITDA של כ–20%.

בינואר שעבר, משרד התקשורת פירסם עוד מכרז תדרים, הפעם לדור הרביעי בסלולר. מרתון/אקספון התמודדה בו שוב, וזכתה ברצועת תדר של 5 מגה־הרץ בדור הרביעי. החברה שילמה 16 מיליון שקל על התדר, והעמידה ערבות של 80 מיליון שקל. עם זאת, רצועת התדר שבה זכתה החברה במכרז אינה מספיקה להשקת פעילות — אקספון חייבת לחתום הסכם שיתוף רשת ולהיכנס לשותפות בהקמת רשת עם חברה שיש לה תדר משלה ותשתית סלולרית.

אקספון היתה במגעים עם כל חברות הסלולר, אך עם הזמן הבשילו המגעים עם פלאפון. זאת, מכיוון שלפרטנר יש הסכם עם HOT מובייל להקמת רשת משותפת, ולסלקום היה הסכם עם גולן טלקום, שלא אושר רגולטורית. פלאפון הבינה שיש לה עניין להכניס שותפה בהקמת הרשת, שתוריד ממנה את העלויות.

במגעים בין הצדדים היו עליות ומורדות. עיכוב אחד נרשם כאשר מנכ"ל פלאפון הקודם, גיל שרון, הודיע על עזיבה. המגעים נעצרו לגמרי עד שנכנס לחברה המנכ"ל החדש, רן גוראון, ולמד את החומר. מה שעיכב עוד במעט את החתימה הסופית, הוא ועד עובדי פלאפון — ועד חזק שיודע להיות קולני. הוועד התנגד להעברת עובדים לתאגיד חדש (החברה שתנהל את הרשת המשותפת) או להעסקה קבלנית. כפי הנראה, נמצא פתרון גם לבעיה הזאת.

בכל מקרה, הצדדים הפיננסיים של ההסכם נסגרו כבר לפני כמה חודשים, וכעת עוברים עורכי הדין ואנשי המקצוע על הפרטים הקטנים. מדובר בחוזה מורכב של כ–100 עמודים לעשר שנים, שעומד בדרישות הרגולציה להקמת רשת משותפת (איפה שגולן וסלקום נכשלו). מקור בכיר העריך כי 90% מהפרטים כבר סגורים, והחתימה הסופית תיעשה בתוך כשלושה שבועות. מרגע החתימה ייקח חצי שנה לכל היותר עד השקת הפעילות. כמובן שייתכנו תהפוכות.

חבילה פשוטה וישירה

מרתון/אקספון רוצה להיכנס לשוק סלולרי מהרוויים בעולם. כיצד היא מתכוונת לעשות זאת? החברה רוצה להיכנס לשוק עם הצעה שיווקית פשוטה ואחידה: תוכנית מדף אחת של 59 שקל בחודש. זהו המחיר שהחברה מאמינה שהוא מחיר שיווי משקל, שיאפשר לה להרוויח לאורך זמן. בניגוד למבצעי גולן טלקום, למשל, מדובר במחיר אחד וקבוע, שלא משתנה ולא עולה אחרי שנה או שנתיים. בחברה מאמינים שכך יוכלו למשוך באופן הדרגתי לקוחות ולהתבסס בענף.

שנית, החברה מתכוונת להקים ממשקים דיגיטליים מתקדמים ונוחים עם הלקוחות. מרתון מתכוונת להביא ידע שנצבר אצלה מחברת מרתון־טלקום הבריטית שבבעלותה, המספקת שירותי IT והסכמי נדידה לחברות סלולר וירטואליות.

שלישית, בניגוד לגולן, שצריכה להחזיק רשת דור שלישי ודור רביעי, אקספון מחויבת להפעיל רק רשת דור רביעי. גם מחירי הציוד יורדים כל הזמן, ונמוכים משמעותית לעומת מה שגולן או HOT היו צריכות להשקיע בזמנו. עם זאת, החברה מתכוונת להקים ליבת רשת עצמאית ומלאה משלה: מתג דור שלישי, מתג דור רביעי, מערכת ניוד לקוחות, מערכת חיוב וקשרי לקוחות.

החברה השקיעה קצת יותר מ–100 מיליון שקל עד כה על תדר וערבות, ועוד על החזקת הנהלה, אנשי מקצוע שכירים, ניהול המשא ומתן ועוד. ההערכה היא שהחברה תצטרך להשקיע עוד כ–200 מיליון שקל בשנה הראשונה לפעילותה, בהקמת הרשת דרך התאגיד המשותף עם פלאפון.

החברה לא תצטרך להביא את סכום ההשקעה מהבית. בימים אלה היא חותמת על הסכמי אשראי ספקים מול כל הספקיות שלה, וזה כולל כפי הנראה את פלאפון עצמה, שתעמיד אשראי לאקספון. לפי הערכה זהירה, החברה תצטרך להגיע לתזרים שלילי של 30–40 מיליון שקל בשנתה הראשונה. אין לחברה כוונה להיות רווחית לפחות בשנתיים הראשונות לפעילותה, ונמסר שבצלאל רואה עצמו כשחקן ארוך טווח והציב לחברה יעדים לעשר שנים.

כמה שאלות 
נותרו פתוחות

לאקספון יש מנכ"ל חדש, יעקב נדבורני, שגויס בזכות הניסיון שלו בתחום הסלולר. נדבורני מכהן בחברה מאז ספטמבר, ובתפקידו הקודם היה מנכ"ל מירס כשנהפכה ל–HOT מובייל והשיקה את פעילות הסלולר החדשה שלה במאי 2012. נדבורני בנה הנהלה חדשה לחברה, שכוללת ותיקים משוק התקשורת: סמנכ"ל הכספים הוא דורון אילן, שהיה סמנכ"ל ב–012 במשך עשר שנים. סמנכ"ל השיווק ניסים גז, סמנכ"ל הטכנולוגיות בועז לווינשטיין, סמנכ"ל הלקוחות יוסי אופיר והיועץ המשפטי שחר כהן — כולם מילאו תפקידים בכירים בסמייל ובפרטנר.

יעקב נדבורני, מנכ"ל אקספון
יעקב נדבורני, מנכ"ל אקספוןצילום: מוטי מילרוד

מודל הפעילות המתוכנן הוא רזה. מלבד מנכ"ל וארבעה סמנכ"לים, בחברה יועסקו עוד כ–45 אנשי מקצוע, בעיקר בתחום הרשת ומערכות המידע. בנוסף מתכננת החברה לשכור נציגי שירות מאחת החברות המתמחות בתחום. באחרונה אקספון שכרה קומה נוספת בבניין שלה באזור התעשייה בפתח תקוה לצורך ההתרחבות העתידית.

כמה שאלות נותרו עדיין פתוחות, למשל מה יהיה המותג שתבחר לפעול תחתיו. כפי הנראה זה יהיה אקספון, אך לא בהכרח. לבצלאל שותפות בחברת סלולר ברואנדה, ששמה Tigo.

מועד ההשקה של החברה תלוי גם באישורים הרגולטוריים שהיא תקבל וכמה זמן ייקח לדון בהם. האם מנכ"ל משרד התקשורת, שחרד ליציבות חברות הסלולר, יקל על אקספון להיכנס לשוק כמתחרה חדשה? דבר אחד ברור: אם אקספון תיכנס לשוק כמתחרה שישית, הדבר יקל על הרגולטור, משרד התקשורת והממונה על ההגבלים העסקיים לאשר את עסקת המיזוג של סלקום וגולן.

יו"ר ועד עובדי פלאפון, ברק לוי, אמר כי "הוועד לא מתנגד למסגרת של שיתוף פעולה עם כל גורם שהוא. עם זאת, ניאבק בכל האמצעים העומדים לרשותנו נגד כל יוזמה או רעיון בדבר הוצאת עובדי פלאפון מהחברה והפיכתם לעובדי קבלן".

מאקספון לא נמסרה תגובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker