האם אקספון תצליח היכן שגולן נכשלה?

בצלאל למד מטעויות העבר, והתארגן הפעם על כל הכסף מראש

אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

אזרחי ישראל חייבים הרבה למיכאל גולן. גולן טלקום, שהתחילה לפעול ב–2012, חוללה תחרות עזה בשוק הסלולר — שנשלט עד אז על ידי חברות שחלבו את הלקוחות. גולן הביא עמו פרקטיקות של חברה רזה ואגרסיבית, ומודל חיוב פשוט והוגן. חבילות ה–unlimited, שגולן היה המבשר שלהן, קבעו את הטון בשוק — והן כאן כדי להישאר, לפחות בשנים הקרובות.

אלא שגולן הביא עמו גם פרקטיקות פסולות. הוא סיפק שיחות לחו"ל בלי רישיון, הוא הנהיג שיטת חיוב בתחילת החודש שלא לפי הכללים, הוא התעכב, ועדיין מתעכב, בתשלומים לספקיות אחרות — ואם כל ההפרות: הוא פירק את רשת האנטנות שלו, שנייה אחרי שעברה נקודת הבדיקה שזיכתה אותו בהחזרת הערבות הבנקאית שלו, בסך 270 מיליון שקל.

בין אם כיוון לכך מראש ובין אם לאו, מתברר כי גולן הוא שחקן קצר מועד. הוא קיבל הצעה מפתה מסלקום, וכעת הוא בדרך לאקזיט. כל הצהרותיו בתשדירים ברדיו, כאילו הוא "לא מוכר" או "נשאר מחויב", ריקות מתוכן. במקרה הטוב, גולן תהיה הזרוע המוזלת של סלקום, כל עוד זה ישרת אותה. החברה האם יכולה לכרות את הזרוע הזאת בכל רגע נתון.

ומה עם אקספון? צריך להיות זהירים. חזי בצלאל כבר "כמעט" קנה את מירס, ו"כמעט" השקיע בערוץ 10 ו"כמעט" העמיד ערבות במכרז הסלולר הקודם. אבל ברמת הכוונות, נראה כי היא שחקנית מסוג אחר. אם להאמין לקולות שמגיעים מצדו של בצלאל, נשמע שהוא בונה תוכניות ארוכות טווח. הוא לא מתכוון לעשות סיבוב ולצאת, אלא להישאר כאן עשור ויותר.

חזי בצלאל
חזי בצלאלצילום: עופר וקנין

אקספון מתכוונת להיכנס לשוק עם חבילה אטרקטיבית אחת, וזהו. כזאת שהמחיר שלה לא קופץ. החברה רוצה למסד מערכת שקופה יחסית והוגנת עם הלקוח. אמת, בצלאל לא הולך להיות שחקן משוגע כמו גולן, ולא נקבל קו ב–2 שקלים לחודש, אבל גם אם נקבל הצעה מעט יותר יקרה, נרוויח בטווח הארוך.

האם אקספון תצליח? ייתכן שכן. בצלאל למד מטעויות העבר, והתארגן הפעם על כל הכסף מראש. הוא נכנס לשוק בשעת רצון: כאשר התדר זול ויש הסכמי שיתוף רשתות פתוחים עבור מפעילות קטנות, מה שמוריד בחצי את תקציב ההשקעות. בנוסף, המחירים של ציוד הרשת כיום הם כעשירית משהיו לפני 5–10 שנים. בצלאל רוצה לבנות חברה שהציבור יאהב. אם הוא יצליח לבסס מותג כזה, יש סיכוי שהחברה שלו תשרוד ואף תרוויח, למרות הרוויה בשוק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker