הסטארט-אפ שמשפץ ומוכר מכוניות גייס 95 מיליון דולר לרכישת מתחרה אמריקאית

הסטארט-אפ Vroom של אלי וורטמן ואלון בלוך גייס עד כה 168 מיליון דולר ■ קצב המכירות של החברה המאוחדת - קרוב ל-1 מיליארד דולר בשנה

עמרי זרחוביץ'

הסטארט-אפ Vroom של היזמים הישראלים אלי וורטמן ואלון בלוך רוכש את החברה האמריקאית טקסס דיירקט אוטו (Texas Direct Auto), בכפוף לאישורים רגולטוריים. סכום הרכישה לא פורסם, אך Vroom יגייס 95 מיליון דולר משורה של משקיעים, שישמשו לרכישה ולמטרות נוספות. עד כה גייס הסטארט-אפ, שפועל בתחום של כלי רכב יד שנייה בארה"ב, סכום של 168 מיליון דולר בשלושה סבבי גיוס, האחרון שבהם בחודש יולי.

Vroom היא פלטפורמה שרוכשת מכוניות משומשות, משפצת אותן ומוכרת. כל התהליך מתבצע באמצעות אפליקציה, כשהמוכרים שולחים ל-Vroom כמה תמונות של כלי הרכב ועונים על שאלון קצר, ואז מקבלים הצעת מחיר. אם הם מחליטים למכור את המכונית, החברה תאסוף מהם אותה למרכז לוגיסטי, שם תשפץ אותה. לאחר מכן מוכרת Vroom את המכונית באמצעות האפליקציה, כשהיא חוסכת לקונה את הבירוקרטיה הכרוכה בתהליך.

מגרש מכוניות
צילום: בלומברג

"טקסס דיירקט אוטו היא חלוצה בתחום של מכירת כלי רכב בדרך האינטרנט, ואנחנו קונים חברה שגדולה מאיתנו מבחינת קצב הכנסות. החלטנו שבמקום שיקנו אותנו, אנחנו נקום ונקנה חברה אחרת", אמר אלי וורטמן, שמכהן כיו"ר החברה, היה בעברו שותף ומנהל בקרן הון הסיכון בנצ'מרק וחלק מקרן JVP. חברת Vroom הוקמה על ידי יזמים אמריקאיים, אליהם הצטרפו לפני כשנה וורטמן ובלוך שמשמש כמנכ"ל החברה, והיה לפני כן מנכ"ל מיי-סופרמרקט ומנכ"ל משותף של וויקס. היזמים של טקסס, מייק וולץ וריק וויליאמס יישארו בחברה המאוחדת.

חלק משמעותי בתהליך אותו מבצעת Vroom הוא שיפוץ הרכב, וכאן נכנסת גם הרכישה שביצעה החברה. חברת טקסס דיירקט הוקמה ב-2002, 11 שנה לפני Vroom, וגם היא רוכשת מכוניות, משפצת אותן ומוכרת. ההבדל בין שתי החברות הוא הפלטפורמה בהן הן משתמשות למכירת המכוניות – טקסס דיירקט עושה זאת דרך אתר האינטרנט eBay, ולמעשה אין לה יכולות טכנולוגיות מתקדמות. לדברי וורטמן, היתרון בטקסס דיירקט הוא ההתמחות שלהם בתהליך השיפוץ של המכוניות, תהליך אותו הצליחו לייעל, ועל ידי כך להגדיל את שיעורי הרווחיות. בשנים בהן פועלת טקסס דיירקט היא מכרה כ-100 אלף מכוניות, חלקן הגדול בשנים האחרונות.

השוק האמריקאי מאופיין בהחלפה מהירה יחסית של מכוניות, וחלק גדול מהמכוניות שעומדות למכירה באפליקציה נכנסו לשוק בשנתיים האחרונות - 2014 ו-2015. המכירות של Vroom מתקרבות לקצב שנתי של 300 מיליון דולר, והחברה המאוחדת תתקרב לקצב מכירות של קרוב ל-1 מיליארד דולר בשנה. עם זאת, שיעורי הרווחיות בתחום הזה לא גבוהים כי קיימת הוצאה גבוהה על רכישת המכוניות והשיפוץ שלהן. Carmax, חברה ציבורית שפועלת בתחום, רושמת שיעור רווחיות גולמית של 13%, אך היא מוכרת באמצעות חנויות שפרושות ברחבי ארה"ב, ולכן העלויות שלה גבוהות יותר.

Vroom וטקסס דיירקט מאחסנות את המכוניות במרכזים לוגיסטיים בארה"ב, משם הם מניידים אותן ללקוחות. לאחר המיזוג יש לשתי החברות שני מרכזים לוגיסטיים – מרכז גדול ביוסטון שהיה של טקסס דיירקט, ומרכז של Vroom בטקסס, שמשתרע על 80 דונם. הכסף אותו גייסה החברה משמש גם להקמת מרכז לוגיסטי נוסף באינדיפוליס, שייפתח בפברואר, ובסך הכל מתכננת החברה להגיע ל-7 מרכזים ברחבי ארה"ב. השאיפה של החברה היא ליצור פרישה גיאוגרפית שתאפשר לה לנייד מכוניות לרוב תושבי ארה"ב בתוך 48 שעות.

שתי החברות ימזגו את הפעילות שלהן, אך ימשיכו למכור את המכוניות בנפרד. החברה המאוחדת תפעל מניו יורק ויעבדו בה כ-500 עובדים, מתוכם כ-150 מגיעים מ-Vroom. החברה הכפילה את מספר העובדים שלה בישראל בחודשים האחרונים וכיום עובדים בסניף הישראלי בנס ציונה כ-25 עובדים, שעוסקים בתחומים של מחקר ופיתוח. העובדים בישראל מתמקדים בפיתוח כלים שמאפשרים לבצע ניתוח ביג דאטה של המידע הזורם ל-Vroom, שאוספת נתונים מעסקות דומות שמתבצעות בארה"ב באמצעות רשת האינטרנט. כך יכולה החברה לקבל תמונה של כלי הרכב שנמצאים בשוק, המחירים בהן הם נמכרים והביקושים.

לפי נתונים שהציגה Carmax בדו"חות הכספיים שלה, ב-2014 נמכרו בארה"ב כ-39 מיליון מכוניות משומשות, מתוכן 21 מיליון מכוניות הן בנות עד 10 שנים. השוק האמריקאי מאוד מבוזר בתחום הזה, ו-Carmax שהיא המוכרת הגדולה בארה"ב בתחום, מכרה רק כ-5% מהמכוניות הללו. זאת גם הסיבה לכך שהתחום הזה רושם התעוררות מבחינת כניסה של חברות נוספות, שמתחרות ב-Vroom, כמו הסטארט-אפים Carvana וביפי (Beepi), שאותו ייסדו בחור ישראלי בשם עומר סביר ושותפו אלחנדרו רזניק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker