תחקיר "עובדה": כחלון קיבל החלטות לטובת HOT - בזמן ששכרה של אחותו בחברה זינק

בשעה שאחותו של כחלון היתה אחת מחמש מקבלי המשכורות הגבוהות בהוט, טענה פרקליטות המדינה בבג"ץ כי היא "מקבלת שכר קבוע שאינו תלוי כלל ברווחיות החברה" ■ כחלון: הכל נעשה כחוק ובאישור היועצים המשפטיים

TheMarker Online
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
TheMarker Online

שר האוצר משה כחלון קיבל החלטות לטובת חברת הוט, בשעה ששכרה של אחותו, בכירה בחברה - זינק. כך עולה מתחקיר שערכו נסלי ברדה ורויטל חובל, ושודר הערב בתוכנית "עובדה" של אילנה דיין, בערוץ 2.

בעוד שר האוצר משה כחלון מיהר להרחיק את עצמו מכל עיסוק במונופול הגז בשל חברותו עם קובי מימון, תחקיר “עובדה” חושף כי בכל מה שקשור לחברת הוט, ענקית התקשורת שבה עובדת אחותו עמליה זרקא כסמנכ"לית, כחלון החיל על עצמו סטנדרטים אחרים לגמרי.

שר האוצר משה כחלוןצילום: אוליבייה פיטוסי

ב-2009 כשכחלון החל לכהן כשר התקשורת, אחותו, עמליה זרקא כבר שימשה בתפקיד בכיר של סמנכ"לית משאבי אנוש בחברת הוט. לפי חוות דעת שחוברה במשרד היועץ המשפטי לממשלה נאסר על כחלון לעסוק בענייני הוט, אלא אם אחותו תתחייב לשנות את מבנה שכרה כך שלא יכלול רכיבים התלויים ברווחיות החברה.

כחלון ביקש להמשיך לעסוק בענייני הוט, ואחותו סיפקה לו את ההתחייבות הדרושה, ומודיעה ליועצת המשפטית של משרד התקשורת דאז כי היא מסכימה לשנות את מבנה שכרה כמבוקש. בנוסף מודיעה זרקא כי המדדים שיאפשרו לה לקבל מענקים שונו: הבונוסים לא יוענקו לפי ביצועי החברה, אלא לפי יעדים אישיים. אך בכל הנוגע לאופציות שהוענקו לה, מסבירה האחות שאין מניעה להמשיך ולקבלן כי הן אינן תלויות ברווחיות החברה – הכל בהתאם לייעוץ משפטי שקיבלה.

על פי תחקיר "עובדה", במשרד התקשורת מקבלים את ההודעה הזאת של אחותו של השר, ולא מעדכנים את משרד המשפטים. במקביל, החל כחלון לקבל החלטות לטובת הוט. כך, בין היתר, הוא מאפשר לחברה להתרחב ולספק גם שירותי אינטרנט. בנוסף, כשהוט משיקה מבצע ללקוחות שמאיים לרסק את המתחרים ומפר לכאורה את תנאי הרישיון, משרד התקשורת בראשותו של כחלון מתמהמה ועוצר את המבצע רק כעבור שבועות ארוכים.

עמליה זרקאצילום: מתוך ערוץ היוטיוב "פורטל הכרמל דליה"

ב"עובדה" אומרים כי "אין טענה שכחלון מיטיב עם הוט עבור אחותו, אך המספרים מדברים בעד עצמם. בדיוק באותן שנים שכחלון משמש כשר התקשורת ומכריע בענייני הוט (2009-2010), אחותו מקבלת מענקים ומחזיקה אופציות בשווי מאות אלפי שקלים, מה שמזניק אותה לצמרת מקבלי השכר הגבוה בחברת הוט. כך, ב-2008, לפני שכחלון נכנס לתפקיד שר התקשורת, עלות השכר השנתית של זרקא היתה פחות ממיליון שקל. לעומת זאת, על פי דיווחי הוט לבורסה, ב-2009 זינקה עלות השכר השנתית שלה לשני מיליון שקלים וב-2010 האמירה על פי הדיווחים לשלושה מיליון שקלים - המקום השני ברשימת מקבלי השכר הגבוה בחברה, שניה רק לשכרו של המנכ"ל".

הסיבה המרכזית לזינוק בעלות שכרה המדווחת היא חבילת אופציות "פאנטום" שקיבלה זרקא בשנת 2008. האופציות הללו מבשילות בתקופה שבה כחלון כבר מכהן כשר תקשורת. כשהוא נכנס לתפקיד שער המניה של חברת הוט היה כ-24 שקלים. ב-11 באפריל 2011, היום שבו פורסם מכרז התדרים שהכניס את הוט לשוק הסלולר, מניית הוט מטפסת ל-58 שקל. שווי האופציות של זרקא שניתנו למימוש באותה נקודה נאמד ב-1.5 מיליון שקל.

עובדות אלה לא מפריעות לפרקליטות המדינה להציג בפני שופטי בג"ץ מצג הפוך לגמרי. ב-2010, כשהחברה המתחרה נטויז'ן עותרת לבג"ץ בטענה שכחלון פועל בניגוד עניינים ויש להעביר לשר אחר את ההחלטה על הרחבת פעילות חברת הוט גם לשירותי אינטרנט, טוענת פרקליטות המדינה בפני בג"ץ כי אין חשש אמיתי לניגוד עניינים. הפרקליטות מדווחת לשופטי בג"ץ בשם משרד התקשורת כי "בעבר כלל שכרה של אחותו של השר רכיבים בצורת בונוסים הנגזרים מרווחיות החברה. אך היא הביעה נכונות לשינוי מודל שכרה ואכן נמסר על ידה בכתב כי כיום מודל שכרה שונה והיא מקבלת שכר קבוע שאינו תלוי כלל ברווחיות החברה".

המצב המוזר הזה שבו האח שר התקשורת מקבל החלטות באופן פעיל בנושאי הוט, ואילו אחותו הסמנכ"לית נהנית מפדיון אופציות של הוט בשווי מאות אלפי שקלים נמשך באין מפריע במשך שלוש וחצי שנים. רק באוגוסט 2012 השתכנע כחלון שלא ראוי שיקבל החלטות בענייני הוט והעביר את סמכויותיו בעניינים אלה לשר ההסברה והתפוצות דאז, יולי אדלשטיין. ח"כ מאיר שטרית, אז איש האופוזיציה, שאל "מדוע זה עלה עכשיו, הרי המצב הזה נמשך כבר שלוש שנים?". כחלון עצמו הסביר כי המהלך נדרש עקב המיזוג של הוט עם מירס והשינוי המבני הצפוי, "בנושאים שיכולים לגעת באיזו צורה בשכר או באופציות, או לא יודע מה שיש לאחותי שם".

תגובת עורך דינו של השר כחלון: "התנהלות השר עמדה תמיד תחת פיקוח של הייעוץ המשפטי במשרד התקשורת ומעולם לא נטען כי הפר ולו בפסיק את הסדר ניגוד העניינים. הגורמים המוסמכים ידעו על תוכנית האופציות של אחותו, שכרה נשאר תמיד קבוע ולא נגזר מרווחיות החברה, בדיוק כפי שהוסדר. החלטותיו של השר שהיתה להן השלכה אפשרית על הוט, אושרו בידי הגורמים המקצועיים במשרד התקשורת. נושא המבצע של הוט טופל ביעילות ובנחרצות על ידי מנכ"ל המשרד. הניסיון להציג את השר כחלון כמי שפועל לפי סטנדרטים שונים, חסר כל בסיס עובדתי".

תגובת חברת הוט בשמה של עמליה זרקא: "גברת זרקא מונתה על סמך כישוריה וניסיונה העשיר כשנתיים קודם למינוי אחיה לשר. עם מינויו נעשו ההתאמות הנדרשות בשקיפות מלאה עם היועץ המשפטי לממשלה, ובהתאמה דווקנית להסדר ניגוד העניינים. האחות דיווחה באופן מלא על הרכב שכרה, ואכן הסכימה לבצע תיקונים ככל שתידרש, אבל מעולם לא נדרשה לכל תיקון נוסף. האופציות המדוברות ניתנו לפני שכחלון מונה לשר ולא היו תלויות בביצועי החברה או ברווחיותה. גם הטענה לגבי שווין שגויה".

תגובת משרד המשפטים: "לשר כחלון נקבע בשנת 2009 כי לא יהיו במנגנוני השכר של גב' זרקא רכיבים התלויים ברווחיות החברה. חוות הדעת לא התייחסה לאופציות או לזכויות שכבר הוקצו לגב' זרקא בטרם עריכתה. תגובת המדינה לבג"צ הוגשה על סמך התייחסות הגורמים הרלוונטיים, כאשר כל העובדות בה אומתו בתצהירו של מנכ"ל משרד התקשורת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker