המדינה העלימה עין מפירוק האנטנות - 
ואחראית לתסבוכת עם גולן טלקום

המדינה מדברת בכמה קולות ונכשלת ביצירת אופק רגולטורי בהיר לשוק. לו היתה רשות תקשורת מקצועית, ייתכן שהתסבוכת היתה נמנעת

אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיתי זיו

מדינת ישראל אשמה במידה רבה בפלונטר שאותו נרגיש בחשבון הסלולרי שלנו במוקדם או במאוחר. בראש ובראשונה, מכיוון שהעלימה עין מפירוק האתרים של גולן טלקום - החטא הקדמון שהוביל להסתבכות.

בדצמבר 2013 דווח ב-TheMarker על כך שגולן מסירה אנטנות שאין בהן די תנועה. בדיווח מפברואר השנה, גולן כבר פירקה 500 אתרים. במשרד התקשורת מסרו אז בתגובה: "המשרד, במסגרת בדיקותיו השגרתיות, מכיר את הנושא והוא נמצא בבדיקה". זה היה מס שפתיים. השרים דאז לא רצו לפגוע במיכאל גולן - וכעת אנחנו אוכלים את התבשיל שנרקח.

מיכאל גולןצילום: תומר אפלבאום

שנית, המדינה דחפה את גולן לקצה. שלוש פעמים הגישו גולן טלקום וסלקום למדינה הסכם שיתוף רשת. הנוסח האחרון אושר על ידי הממונה על ההגבלים העסקיים - אך משרד התקשורת החליט לדחותו. אם ההסכם היה מאושר, גולן היתה נשארת בשוק ומשקיעה הרבה כסף בתשתיות. אגב, המחלוקת נסבה על השקעות של כ-200 מיליון שקל בסיבוב האחרון. מבחינת האוצר, גם כעת, צריך לחזור למתווה שיתוף הרשת ולאשר את ההסכם.

שלישית, הדרישה מלכתחילה מגולן טלקום לבנות רשת בפרישה ארצית היא די בדיונית. כיום קשה עד בלתי-אפשרי לבנות אתרי אנטנות בישראל, בגלל התנגדויות של תושבים וראשי רשויות. HOT מובייל מצליחה לבנות רשת עצמאית רק באמצעות הסבת אתרים של מירס. גולן לא קיבלה רוח גבית מהמדינה לפרישת התשתית העצמאית (מה שלא מסיר ממנה אחריות על פירוק האתרים שבנתה).

גם כעת המדינה מדברת בכמה קולות ונכשלת ביצירת אופק רגולטורי בהיר לשוק. האוצר מתנגד לעסקה, ואילו במשרד התקשורת נוטים לטובתה. לו היתה רשות תקשורת מקצועית, ייתכן שהתסבוכת היתה נמנעת. בכל מקרה, עדיפה החלטה מהירה לגבי העסקה מאשר גרירת רגליים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker