האם מיכאל גולן יצליח להציל את הבייבי שלו?

האי-הסכמות בין האוצר למשרד התקשורת הן במקרה הטוב מביכות, ובמקרה הרע מצביעות על עימות פוליטי בין נתניהו לשר האוצר משה כחלון

אמיר טייג
אמיר טייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר טייג
אמיר טייג

2015 מתקרבת לקצה, ומיכאל גולן עדיין לא מצא פתרון שיאפשר לבייבי שלו להמשיך לחיות שנה נוספת. לא כדאי לטעות - אמנם גם HOT מובייל נאבקת על נתח שוק, ואף הצליחה בספטמבר לעקוף זמנית את גולן בקצב הגיוסים - אך מי שקובע את רמת התחרות בשוק הסלולר הוא גולן בלבד.

יציאת גולן מהשוק, במקרה של מיזוג עם מתחרה או סגירה של הפעילות כולה, תפגע מאוד בתחרות. ללא חברת סלולר קטנה שנאבקת על נתח שוק, הוא יתחלק בין ארבע קבוצות תקשורת גדולות - והתחרות תשקע אט-אט. גורל התחרות נמצא בידי הרגולטורים, וכמו תמיד יש הרבה רגולטורים שבוחשים בעניין. הגוף הקלאסי לטיפול בנושא הוא רשות ההגבלים, אך לאחר שדיויד גילה התפטר, וללא ממונה קבוע, הרשות עדיין לא שיחררה אף שביב מידע לגבי עמדתה בנושא.

מיכאל גולן צילום: אייל טואג

אם ללמוד מהעבר, הרשות לא תעצור מיזוג של גולן עם אחת ממתחרותיה, אם תאמין שהאלטרנטיבה למיזוג היא קריסה כוללת של גולן ויציאתה מהשוק. ניתן גם להניח כי הרשות תעדיף שגולן תתמזג עם HOT מובייל על פני מיזוג עם אחת מחברות הסלולר הגדולות. אך חבירה בין גולן ל-HOT מובייל תיצור חברת סלולר קרובה בגודלה לכל אחת משלוש החברות הגדולות, מה שיקדם את השוק מהר מאוד לשיווי משקל נוח לחברות, שבו אף חברה לא נלחמת על נתח שוק. מבחינת הממונה, זהו הרע במיעוטו.

מול שתיקת הממונה על ההגבלים ניתן לזהות אג'נדות ברורות, אך מנוגדות, של משרד התקשורת ושל האוצר. מאז שראש הממשלה ושר התקשורת, בנימין נתניהו, מינה את שלמה פילבר למנכ"ל משרד התקשורת, קיבלה מדיניות המשרד תפנית משמעותית. אם בימי משה כחלון וגלעד ארדן עמדו הצרכנים אל מול עיני המשרד, והתחרות היתה המטרה המרכזית - כעת נהפכה היציבות למטרה המוצהרת. לטענת פילבר, התחרות רבה מדי, ולכן יש למתן את הכוחות התחרותיים ולתת לחברות הגדולות לחזור להרוויח יותר. גולן טלקום נתפשת בעיני המשרד כגורם בעייתי שאינו מקדם יציבות, ולפיכך אינו מקבל את התמיכה שקיבל בימי ארדן וכחלון. רשמית משרד התקשורת עדיין לא גיבש עמדה סופית בנושא, לאור העובדה שגולן לא הגיש עדיין מסמך בקשה למיזוג, אך פילבר תמך בפומבי כמה פעמים במיזוג בין גולן לאחת מהמפעילות הוותיקות.

שלמה פילבר צילום: משרד התקשורת

האוצר מחזיק בגישה הפוכה. באוצר יודעים שיש למנוע מצב שבו גולן מאבדת את עצמאותה או יוצאת מהשוק, ולכן יש ללחוץ על השחקנים בו, כולל על משרד התקשורת, למצוא פתרון שיאפשר את הישרדותה. אף שאין לאוצר סמכות ישירה, יש לו סמכות אפקטיבית, כך שהתנגדות נחרצת שלו למיזוג עשויה לטרפד אותו.

באוצר רוצים ללחוץ על גולן ולהבהיר לו כי אין סיכוי לשום מיזוג. הם מקווים כי הלחץ יגרום לגולן לחתום על הסכם שיתוף רשתות חדש מול סלקום, כזה שיחייב אותו להכניס יד לכיסו ולהשקיע ברשת סלולר עצמאית. מנגד, הם מקווים שמשרד התקשורת יגמיש את עמדתו לגבי גולן, ואולי יאשר את הסכם השיתוף המקורי שחתם מול סלקום - שמנכ"ל משרד התקשורת הקודם לא אישר. מבחינתם, הצלת גולן מקדשת את האמצעים.

האי-הסכמות בין האוצר למשרד התקשורת הן במקרה הטוב מביכות, ובמקרה הרע מצביעות על עימות פוליטי בין נתניהו לשר האוצר משה כחלון. ההצלחה של התחרות בסלולר היתה כרטיס הכניסה של כחלון לכנסת הנוכחית ולממשלה. גולן טלקום שווה לו עשרה מנדטים ואת התפקיד הכלכלי החשוב במדינה, ואין לא כוונה לשבת בצד בשעה שנתניהו דוחק את גולן מחוץ לענף. קריסה של גולן תסכן את כוחו הפוליטי של כחלון, ונתניהו יודע את זה. אולי התחרות בסלולר חשובה לצרכנים - אך שני הפוליטיקאים לא יהססו להפוך אותה לאמצעי במאבקם זה בזה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker