מכירת גולן טלקום מסתבכת: הממשלה מתנגדת למיזוג עם אחת מחברות הסלולר הגדולות

גורמים מקצועיים: "זה לא נכון לשוק שגולן תתמזג. התרחיש הכי ריאלי הוא מיזוג עם סלקום, החברה הגדולה בשוק, ויחד הם יגיעו לנתח שוק של 40%" ■ מנכ"ל משרד התקשורת: "מחירי הסלולר בארץ נמוכים מהדרוש - באירופה הם 20 יורו"

אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיתי זיו

המצב בשוק הסלולר הולך ומסתבך. הגורמים המקצועיים במשרד האוצר נפגשו אתמול עם מנכ"ל משרד התקשורת, שלמה פילבר, ודנו באפשרות שגולן טלקום תימכר ותצא מהשוק. גולן שכרה בנקי השקעות כדי לבחון אפשרויות של מכירה לאחת מחברות הסלולר הקיימות.

המשתתפים בפגישה הגיעו למסקנה כי מיזוג של גולן טלקום אינו תורם לתחרות, ולכן העמדה של משרד האוצר והממונה על ההגבלים העסקיים היא שמיזוג כזה לא יאושר, אם יוגש לממשלה. "זה לא נכון לשוק שגולן תתמזג. התרחיש הכי ריאלי הוא מיזוג עם סלקום, החברה הגדולה בשוק, ויחד הם יגיעו לנתח שוק של 40%", אמר גורם מקצועי בממשלה.

מיכאל גולן במשרדי גולן טלקום בתל אביבצילום: אייל טואג

פילבר השתכנע ובפגישה סוכם כי הוא יבהיר לגולן שהממשלה רואה באופן שלילי מיזוג של החברה עם שחקנית קיימת. ככל הידוע, המסר הזה גם הועבר לגולן.

להלן התייחסותו של שלמה פילבר למצב שוק הסלולר: "המחירים בארץ נמוכים מהדרוש. לשם השוואה: באירופה הם 20 יורו. המחירים בשוק נקבעים בתחרות חופשית ואני לא קובע מה יהיה המחיר".

כרגע מדובר בתהליך לא רשמי לחלוטין כיוון שהממשלה יכולה לדון במיזוג רק אחרי שהסכם כזה נחתם בין חברות והוא הוגש לממשלה. מיזוג בשוק התקשורת גם חייב לעבור אישור של שני גורמים: משרד התקשורת והממונה על ההגבלים העסקיים, אך לא של משרד האוצר.

מטרת האוצר והממונה ברורה: להבהיר מראש לגולן שמיזוג אינו אופציה ובכך לדחוף את גולן לחתום הסכם עם סלקום להקמת רשת משותפת, הסכם שכבר נידון ומתבשל חודשים ארוכים. בדרך זו - יישמר מספר השחקנים בשוק. "ברור שיש אנשים שמעדיפים שגולן ייעלם, אבל עדיף לתחרות שהוא ישאר", הבהיר הגורם המקצועי. "בתסריט כזה הוא יצטרך להשקיע בהקמת הרשת המשותפת, וממילא המחירים בשוק יעלו קצת, וזה דבר שמשרד התקשורת רוצה שיקרה, לטובת יציבות החברות".

במקביל, ביקש שלמה פילבר מאנשי המקצוע במשרדו להכין מעין משחק מלחמה שיכלול את התרחישים השונים לגבי עתידו של גולן: מיזוג עם סלקום, מיזוג עם שחקנית אחרת, הסכם שיתוף רשת ואף פשיטת רגל. פילבר מבקש לדאוג לכך שלקוחות גולן ימשיכו בכל מצב לקבל שירות רציף וטוב ולא ייפגעו.

בראיון לבלומברג שפורסם היום הציג פילבר עמדה בעד מיזוג בשוק הסלולר. "אני לא רואה בעיה בכך שסלקום, פרטנר או בזק (פלאפון, א"ז) ירכשו את גולן אם הן רוצות. השוק ימשיך להיות תחרותי גם עם 4 שחקניות ועוד שחקניות נישה, אם תמחור רציונלי שיאפשרו רווח סביר וכן השקעות בתשתית". פילבר חזר על המנטרה שלו כי "השוק הסלולרי יצא משיווי המשקל שלו בהקשר למחיר. חברות הסלולר מוכרות חבילות סביב ה-35 שקל, מחיר שאינו כלכלי. מחירי ה-OECD לחבילת סלולר נעים סביב ה-20 יורו, 86 שקל, ואנחנו צריכים לכוון ליעד הזה". למעשה, פילבר מצטט מבצעי הצטרפות בשוק הסלולר ואילו מחיר חבילה חודשית ממוצע נע לא רחוק מהמחיר שהוא מגדיר כמחיר יעד, ועל פי דו"חות החברות הגדולות ההכנסה החודשית הממוצעת ממנוי היא 65-70 שקל.

איך גולן טלקום הסתבכה?

התסבוכת סביב גולן טלקום מתגלגלת כבר זמן ארוך עת נודע בתחילת השנה כי גולן מפרקת אתרי סלולר במקום לבנות אתרים חדשים. על פי תנאי הרישיון שלה, עד ינואר 2016 החברה צריכה להיות עם רשת עצמאית של 40% כיסוי במדינה, אך כאמור, גולן פעלה בניגוד לתנאי הרישיון שלה הקטינה את הרשת. נקודת הבדיקה היא בתחילת השנה הבאה והפרת רישיון כזו יכולה לעלות לא רק בקנסות אלא ממש בשלילת רישיון.

גולן ניסתה לחתום הסכם עם סלקום להקמת רשת משותפת, במודל דומה לזה שעושות פרטנר ו-HOT, אך משרד התקשורת דחה את ההסכם שוב ושוב. נקודת המחלקות היא בשורה התחתונה לגבי היקף ההשקעות של גולן ברשת.

בסוף אוגוסט, גולן שלפה שפן מהכובע. החברה הודיעה לתקשורת כי היא בוחנת מכירת החברה. כך נכתב: "בעלי המניות של גולן טלקום קיבלו גילויי עניין לקונסולידציה פוטנציאלית בדומה לשווקים בעולם כולו. בעלי המניות העניקו מנדט לבנק השקעות להעריך ולבחון אפשרויות שיכולות להוביל למכירה, רכישה, מיזוג  אך עם זאת גם לשמור את  גולן טלקום עצמאית". אחת ההערכות היתה שגולן "איימה" על הרגולטור במיזוג ויציאה מהשוק, על מנת שיאושר לה ההסכם עם סלקום.

כעת, הרגולטור משיב לגולן באותה מטבע ורומז ברמז עבה כי ממילא עסקת מיזוג בשוק לא תתאפשר. בתסריט כזה גולן תצטרך להתמודד עם קנסות גדולים בשנה הבאה על נושא הרשת. בנוסף, לגולן יש חוב לסלקום של 350 מיליון שקל, כך לפי דיווח של סלקום לבורסה. למדינה יש אינטרס כי מספר המתחרים בסלולר יישאר גדול, התחרות תישאר עזה וגם רמת ההשקעות תישמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker