אוניברסיטת תל-אביב - תשיעית בעולם במספר היזמים שהיא מייצרת

בסך הכל יזמים בוגרי תוכניות תואר ראשון בעשר האוניברסיטאות המובילות בעולם הקימו מעל ל-3,000 חברות שגייסו 33.5 מיליארד דולר ממשקיעי הון סיכון

ענבל אורפז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ענבל אורפז

אחרי תקופת החגים תיפתח שנת הלימודים האקדמית וגם השנה, בדומה לשנים האחרונות, האוניברסיטאות מדגישות את יכולתן לשפר את הסיכוי של הבוגרים שלהן להשתלב בסטארט-אפ ניישן, חלק מסצנת היזמות הטכנולוגית.

הדעות אמנם חלוקות לגבי שאלות כמו האם לימודים אקדמיים הם תחנת חובה בדרך לחברת מיליארד הדולר הבאה, או האם לימודים במוסד אקדמי יוקרתי ונחשב מבטיחים הצלחה ליזמים. אך האוניברסיטאות, גם בישראל, מתחרות ביניהן כדי למשוך אליהן כמה שיותר יזמים בשאיפה לתת להם כלים וידע כדי שיקימו סטאר-אפים ויצליחו לגייס להם כסף.

סטודנטים במדשאה באוניברסיטת תל אביבצילום: עופר וקנין

כך למשל, באוניברסיטת תל אביב ניתן ללמוד מזוהר זיסאפל, ממייסדי קבוצת RAD, על יזמות טכנולוגית ובאוניברסיטה העברית משיקים השנה תוכנית חדשה למנהל עסקים (EMBA) עם התמחות למנהים ומשקיעים בסטארט-אפים שכוללת התנסות מעשית והשקעה בסטארט-אפים.

תוצאות דירוג 50 האוניברסיטאות המובילות בעולם שפירסמה בסוף השבוע חברת המחקר PitchBook Data ממפה את המוסדות שבוגריהן הצליחו לגייס את סכומי הכסף הגדולים ביותר מקרנות הון סיכון לחברות שהקימו. באופן לא מפתיע, ראש הדירוג לא השתנה בהשוואה לשנה שעברה ומדורגות בו האוניברסיטאות האמריקאיות המובילות בתחומי הטכנולוגיה: סטנדפורד, ברקלי ו-MIT. בסך הכל יזמים בוגרי תוכניות תואר ראשון בעשר האוניברסיטאות המובילות בעולם הקימו מעל ל-3,000 חברות שגייסו 33.5 מיליארד דולר ממשקיעי הון סיכון. בסך הכל הדירוג כולל 970 אלף יזמים ב-78 אלף חברות שגייסו הון סיכון.

גם השנה שמרה אוניברסיטת תל-אביב על מיקומה המכובד והתשיעי בדירוג העולמי - הראשונה שמדורגת מבין האוניברסיטאות מחוץ לארה"ב. 250 יזמים בוגרי תואר ראשון מהאוניברסיטה הקימו 204 חברות וגייסו 1.75 מיליארד דולר מאז 2010 ועד יולי 2015 - התקופה שנבדקה בדירוג. החברות שהוקמו על ידי בוגרי תואר ראשון מאוניברסיטת תל-אביב והגיעו להערכות השווי הגבוהות ביותר כוללות את איירון סורס, שלאחרונה התמזגה עם סופרסוניק, והגיעה לשווי שמוערך בכ-1.3 מיליארד דולר, את Houzz האמריקאית שהקימו היזמים עדי טטרקו ואלון כהן שכבר חצתה את שווי ה-2 מיליארד דולר; קווילט, שמפחיתה עומסים ברשתות אינטרנט וגייסה לאחרונה 25 מיליון דולר, חברת האחסון פריימרי דאטה ו-CredoRax שגייסה בשנה שעברה 40 מיליון דולר לפי שווי של 200 מיליון דולר.

כותבי הדו"ח מצביעים על כך שניתן לראות שהאיזורים בהן מדורגות האוניברסיטאות המובילות מאופיינים בנוסף למוסדות האקדמיים גם בתעשיות הון סיכון שוקקות, כך במקרה של עמק הסיליקון וישראל.

שני מוסדות ישראלים נוספים מופיעים בדירוג, אך הדירוג שלהם ירד בהשוואה לשנה שעברה. הטכניון ירד מהמקום ה-16 וכעת הוא סוגר את העשירייה השנייה (מקום 20) עם 187 יזמים שהקימו 161 חברות שגייסו 1.18 מיליארד דולר בתקופה שנבדקה. האוניברסיטה העברית מדורגת במקום ה-39, ירידה של שלושה מקומות בהשוואה לשנה שעברה, עם 116 יזמים שהקימו 102 סטארט-אפים וגייסו 968 מיליון דולר.

בדירוג נפרד, שכלל רק מוסדות לימוד מחוץ לארה"ב ואירופה, בולטות האוניברסיטאות הישראליות: תל אביב ראשונה, אחריה הטכניון, האוניברסיטה העברית במקום השישי, המרכז הבינתחומי במקום ה-8 ואחריו אוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע.

"בסוף היום, תעשיית ההון סיכון מבוססת על מערכות יחסים", כותבים עורכי הדירוג ב-PitchBook על הרכיב שגורם לזרימת כסף בין משקיעים ויזמים, "לעיתים קרובות לא התואר אותו סיימת אלא הקשרים האישיים שיצרת במהלך הלימודים שקובעים את העתיד שלך. עם איזה מרצים הייתה לך האינטראקציה הרבה ביותר, עם איזה חברים לכיתה יצרת קשרים קרובים - האנשים איתם אתה מבלה את רוב הזמן שלך, הם מכוונים את המסלול שלך. ליזמים זה נכון במיוחד". כמו כן, מחברי הדו"ח מציינים שדירוג התוכניות ממפה את המקומות שמושכים אליהם את היזמים החדשנים והאמביציוניים ביותר.

עוד דירוג שערכו ב-PitchBook בוחן את התוכניות לתואר שני במנהל עסקים (MBA) המובילות בעולם מבחינת ייצור יזמים. את רשימה זו מובילות הרווארד, סטנפורד ואוניברסיטת פנסילבניה. אחריהן נמצאות MIT, נורת'ווסטרן, קולומביה ובמקום השביעי נמצאת INSEAD הצרפתית - הזרה הראשונה בדירוג.

תוכנית ה-MBA הישראלית היחידה שנכנסה ל-25 התוכניות המובילות בעולם שייכת לאוניברסיטת תל אביב. 83 מבוגרי תוכנית ה-MBA של הפקולטה לניהול באוניברסיטה יסדו 80 סטארט-אפים שגייסו 1.11 מיליארד דולר בתקופה שנבדקה. "הגיוני ש-INSEAD ואוניברסיטת תל אביב עלו במעלה הדירוג, עם התוכניות המקצועיות המבוססות שלהן שבאופן לא מפתיע מוציאות מספר מכובד של יוזמות", כותבים עורכי הדירוג ומציינים שלצד סצנת ההיי-טק המוכרת בישראל, רואים במוסדות צמיחה גם בנוכחות ההודית.

דירוג נוסף בחן מאילו אוניברסיטאות יצא המספר הגדול ביותר של נשים שהצליחו לגייס הון סיכון כיזמות. אולם, בעשרת המקומות הראשונים בדירוג זה, לתוכניות לתואר ראשון ולמנהל עסקים, לא מדורג אף מוסד ישראלי.

תגיות:

תגובות