הפרדה מבנית בבזק? גובשה הצעת חוק להפרדת הפעילות הקווית של החברה מאספקת התוכן

על רקע המשא ומתן בין משרד התקשורת לחברת בזק בנוגע לרפורמת הפס הרחב, אמרה ח"כ עליזה לביא, יוזמת החוק: "ההפרדה תיצור בשוק התקשורת הקווית תחרות אמיתית. חייבים לשים סוף להתעשרות של חברות ענק על חשבון הציבור"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

הבעלות של חברת בזק בתחום התשתית הקווית תופרד מפעילותה בתחום אספקת התוכן בתוך שנתיים - כך מוצע בהצעת חוק חדשה, שגיבשה ח"כ עליזה לביא (יש עתיד). לפי ההצעה, "הפרדה זו תיצור בשוק התקשורת הקווית תחרות אמיתית, שתביא לירידה במחירים ולהשבחת השירות".

"חייבים לשים סוף להתעשרותן של חברות ענק על חשבון הציבור", אמרה אתמול לביא, בהתייחסה למשא ומתן שמנהל משרד התקשורת עם בזק בנוגע לרפורמת הפס הרחב. "לצערי הרב, משרד התקשורת מתקפל בפני בזק ומוליך מהלך הפוך, שיחזק את כוחה המונופוליסטי של החברה. הנפגע העיקרי מכך יהיה הצרכן".

שאול אלוביץ'צילום: אייל טואג

עוד טענה לביא כי "בעקבות הפרסומים שחשפו החלפת ניירות עמדה בין משרד התקשורת לבין בזק, נודע על משא ומתן שמנהלים משרד התקשורת ובזק, בזמן שבזק מפרה את רישיונה ואינה עומדת בתנאי הרפורמות שקבע משרד התקשורת".

בהצעת החוק שגיבשה לביא נכתב כי "כיום שוק התקשורת מאפשר בעלות על תשתית קווית, במקביל לאספקת תוכן ושירותי תקשורת. הבעלות הכפולה על התשתית ועל התוכן יוצרת ניגודי אינטרסים ותורמת להעלאת מחירי התקשורת לצרכן. הפחתת המחיר לצרכן תתאפשר על ידי הפרדת הבעלות על התשתית הקווית מהאפשרות לספק שירותים נוספים למנויים.

"מוצע לאסור על בעלי תשתית קווית לספק שירותים נוספים למנויים. בכך, צרכני התקשורת יתקשרו ישירות עם החברות המספקות את השירותים, ואלה יתקשרו ישירות עם חברות התשתית, שיחויבו לספק את התשתית במחיר סיטוני, כפי שהוסדר זה מכבר במסגרת רפורמת השוק הסיטוני, או בשמה האחר, רפורמת הפס הרחב".

עוד מוצע כי "עבור חברות שכיום בבעלותן תשתית שמספקות שירותים נוספים למנויים, תינתן תקופת זמן של שנתיים עד למועד תחולת החוק עליהן, כך שיתאפשר להן לבחור אם הן נשארות עם בעלותן על התשתית או בוחרות לספק את השירותים האחרים, ולהעביר את בעלותן בתשתית בהתאם".

לביא הוסיפה כי "חובה להמשיך ולהיאבק למען יישום רפורמות שנועדו להיטיב עם האזרחים, גם למורת רוחם של גופים עסקיים גדולים וחזקים או גורמים פוליטיים אינטרסנטים". לדבריה, "ניהול משא ומתן בין משרד התקשורת לבזק, בה בעת שהחברה ממשיכה להפר את תנאי רישיונה, מעיד על הפרת האיזון בכוחות המעורבים. היישום של רפורמת הפס הרחב חייב להיות תנאי מקדים לכל התקדמות נוספת. 

"הבטחה לבזק כי תימנע ההפרדה המבנית היא הבטחה לציבור שהוא זה שישלם את המחיר. חובתה של הממשלה לשמור לעצמה את היכולת להשתמש בכלים רגולטורים, ולפעול למען תחרות חופשית בשוק התקשורת הישראלי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker