המדינה הזרימה מענק של 75 מיליון שקל למיזם התקשורת של חברת החשמל

משרד האוצר השלים את ההזרמה לה התחייבה המדינה - 150 מיליון שקל ■ IBC: נאיץ את פריסת התשתיות

אמיר טייג
אמיר טייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר טייג
אמיר טייג

משרד האוצר השלים את ההזרמה למיזם התקשורת של חברת החשמל (IBC), והעביר לה בימים האחרונים 75 מיליון שקל. מאז הקמת המיזם, ששמו המסחרי הוא אנלימיטיד, הזרימה המדינה כ-150 מיליון שקל לשם מימון חלק מההשקעות שמבצעת החברה בתשתיות תקשורת.

מאנלימיטד נמסר כי המנה השנייה במענק שקבילה מהמדינה תופנה להגברת מאמצי הפריסה, בעיקר במרכז תל אביב, פתח תקווה, חיפה וראשון לציון. בעבר התבטא בכיר באוצר בנושא ההזרמה השנייה ואמר כי "באוצר רוצים שהחברה 
תצליח, אך חשוב שהכסף שהושקע שם ילך לתשתיות". מבקר המדינה בוחן אף הוא את התנהלות המיזם.

מיזם הסיבים האופטיים של חברת החשמלצילום: יוסי וייס

בשבועות האחרונים ניסה מיזם IBC לבצע קפיצת מדרגה ולהגביר את קצב פריסת התשתיות. החברה פרסה תשתיות של סיבים אופטיים על עמודי חברת החשמל, אך לא מיהרה לחבר בתים לתשתית, שכן חיבור הבית דורש השקעה גבוהה יותר. בחברה אומרים כי עתה, לאחר קבל המנה השנייה של המענק תגביר החברה את קצב פריסת התשתית לבתים, כלומר חיבור בתים לתשתיות הסיבים של עמודי החשמל. תושבים באיזורים בהן כבר פרסה החברה תשתיות על העמודים מדווחים כי החברה דחתה בשבועות האחרונים את חיבור מנויים שביקשו להצטרף.

מיזם הסיבים של חברת החשמל יצא לדרכו בשנת 2011 בהובלת שר התקשורת הקודם משה כחלון. המטרה הייתה להציע אלטרנטיבה תחרותית ל-HOT ובזק ולעודד את שתי החברות הקיימות להשקיע בתשתיות אינטנרט מהירות, שכן באותה התקופה קצב הגלישה הממוצע בישראל היה נמוך ביחס לעולם. מאז זינק קצב הגלישה, והתחרות בתחום הורחבה באמצעות רפורמת השוק הסיטונאי, שהחלה בפברואר האחרון. ירידת המחירים בשוק האינטרנט, לצד האצת המהירויות שמציעות בזק ו-HOT החלישו את היתרון התחרותית של IBC. עם זאת המוצר שלה עדיין טוב יותר מזה שמציעות המתחרות. הסיב האופטי של IBC יכול לספק מהירות סמטרית של עד 1 ג'יגה ביט לשנייה.

נכון לאמצע חודש יולי חיברה החברה כ-350 בניינים לרשת הסיבים שלה, וצפויה לחבר כ-300 עד 400 בניינים נוספים מדי חודש. בחברה מדווחים על שיעור היענות גבוה בקרב התושבים. "אנחנו בתחילת הצמיחה המהירה", אמר בכיר ב-IBC.

אך למרות האופטימיות של בכירי החברה, קיים עדיין חשש לא קטן לעתידה, בעיקר לנוכח אי־הסכמות בין בעלי המניות, וכן לנוכח ההבנה כי המיזם יאלץ לגייס מימון נוסף עד שיצליח לעמוד על רגליו.

המממנים העיקריים של המיזם הן שני גופים שלא מחזיקים בו מניות: מדינת ישראל וסיסקו. כאמור, מדינת ישראל הזרימה למיזם מענק של כ-150 מיליון שקל, וססיקו העמידה לו אשראי ספקים של כ-560 מיליון שקל. בעלי המניות הזרימו למיזם הון עצמי של כ-300 מיליון שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker