בגולן טלקום רומזים: ייתכן שנקנה חברת סלולר - ולא נימכר

(עדכון) מוקדם יותר הגבירה גולן טלקום את הלחץ שהיא מפעילה על משרד התקשורת: הודיעה כי הדירקטוריון שלה הסמיך בנק השקעות שיבחן את מכירת החברה או מיזוגה - כפי שפורסם ב-TheMarker לפני יותר משנה

אמיר טייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

גולן טלקום מעלה את רף הלחצים על משרד התקשורת. החברה הודיעה אחר הצהריים כי הדירקטוריון שלה הסמיך בנק השקעות שיבחן עבורו את מכירת החברה או מיזוגה. בעקבות ההודעה, זינקו מניות פרטנר וסלקום בבורסה. מניית סלקום זינקה ב-15%, ומניית פרטנר ב-12%.

"בעלי המניות של גולן טלקום קיבלו גילויי עניין לקונסולידציה פוטנציאלית בדומה לשווקים בעולם כולו. בעלי המניות העניקו מנדט לבנק השקעות להעריך ולבחון אפשרויות שיכולות להוביל למכירה, רכישה, מיזוג  אך עם זאת גם לשמור את  גולן טלקום עצמאית", כך נכתב בהודעה שפירסמה היום החברה.

מיכאל גולןצילום: אייל טואג

על פי מקורות בענף, בנק השקעות מוביל פנה לכל חברות התקשורת הישראליות בחודשים האחרונים ועניין אותם בדבר מכירת גולן טלקום. לפני יותר משנה דווח ב-TheMarker כי גולן מחפש רוכש לפעילות הסלולר שלו לפי שווי חברה של כ-1 מיליארד שקל, אך דיווח זה הוכחש נמרצות על ידי מיכאל גולן.

מקורות בחברה ציינו כי בכל העולם מתכנסים השווקים למצב בו פועלים שלושה עד ארבעה מפעילים מתחרים בכל שוק. לטענתם, המצב בישראל הוא חריג, ולפיכך ביקשו מבנק השקעות לבחון את עתיד החברה ולהמליץ לה על מוצא עסקי עדיף. בחברה לא פוסלים את האפשרות כי גולן טלקום לא תימכר בסופו של דבר ותמשיך את דרכה כחברה עצמאית. כמו כן רומזים על אפשרות ריאלית שלפיה גולן טלקום ובעלי המניות שלה ירכשו את אחת מחברות הסלולר האחרות. באשר לעיתוי ההודעה ציינו כי הכוונה הייתה להשקיט את השמועות שנפוצו בענף בשבועות האחרונים.

ההערכות הן כי אם יתממש תסריט של מיזוג בין גולן לבין אחת ממתחרותיה, המועמדת הטבעית למיזוג היא סלקום. בשוק התקשורת מציינים כי שיתוף הפעולה המתהדק בין פרטנר ל-HOT, במסגרתו מקימות שתי החברות רשת סלולר משותפת, עשוי להפוך לשיחות מיזוג בקרוב, כך שהסבירות למיזוג בין פרטנר וגולן נמוכה.

באשר למיזוג בין גולן לפלאפון, הסיכוי כי יאושר על ידי הממונה על ההגבלים העסקיים נמוך מאוד, בשל העובדה שפלאפון היא חברה בת של בזק, קבוצת התקשורת הגדולה בישראל.

השקעה של מאות מיליוני שקלים

על פי רישונה, חברת גולן טלקום חייבת להשלים עד סוף השנה השקעה בתשתית סלולר ש"תכסה" לפחות 40% מתושבי מדינת ישראל. החברה אינה צפויה לעמוד בחובתה זו, וזאת לאחר שבחרה בשנים האחרונות שלא לפרוס תשתיות עצמאיות אלא להסתמך רק על תשתיות הסלולר של סלקום. בשנים האחרונות גולן אף פרק חלק מהאנטנות שפרש בעבר. מאחר שלא השקיע בהקמת רשת עצמאית, נותרו בידי גולן משאבים רבים כדי לשמור על רמת תחרות גבוהה בענף ולשווק חבילות מוזלות מאוד. במקביל, הפעיל גולן לחץ על משרד התקשורת שיקל בחובות המוטלות עליו במסגרת הרישיון.

ב-2014 חתם גולן על הסכם עם סלקום במסגרתו סוכם כי גולן יוכל להמשיך ולרכוב על הרשת של סלקום גם בטווח הארוך. ההסכם קבע כי גולן ישלם עבור השימוש שלו ברשת מבלי שיידרש להשקיע סכום של מאות מיליוני שקלים ברכישת מחצית הרשת. למרות הנכונות של סלקום להיכנס להסכם ארוך טווח, משרד התקשורת התנגד לכך וטען כי על גולן להיות בעלים של 50% מהרשת.

הכנסות החברות בשוק התקשורת

בכיר במשרד ממשלתי התייחס לפני מספר שבועות לסוגיה זו ואמר כי "לשוק יש דרכים לאזן את עצמו. משרד התקשורת לא צריך לרוץ לשנות את הכללים בשביל גולן. יופון והום סלולר יצאו מהשוק. אם גולן רוצה לוותר על הרישיון שלה, היא יכולה. זה עניין עקרוני. המשרד קבע כללים לשיתוף רשתות מתוך הבנה שכדי ליצור מחויבות ארוכת טווח יש לדרוש מהמפעיל לבצע השקעה.

"גולן קיבלה הרבה מאוד הקלות מאז שניתן לה הרישיון. היא לא חייבת לבנות רשת מלאה, היא קיבלה זכות שימוש ברכיבים הפסיביים של הרשת (תרנים, נדל"ן, מזגנים וכו'; א"ט) ויכולה להחזיק רק במחצית מרשת דור שלישי ורביעי. ההטבות שניתנו לה לאחר שקיבלה רישיון שוות מאות מיליוני שקלים. עכשיו היא נדרשת להשקיע ברכישת חצי מהרשת המשותפת עם סלקום. מצבה טוב בהרבה משהיה בתוכנית העסקית המקורית שלה", הוא הוסיף.

"זה לא ספין"

בכירים בשוק התקשורת מעריכים מזה זמן רב כי בשל ההחלטה של גולן לעצור את הקמת הרשת, ולנוכח הסכם הנדידה הקיים שלו עם סלקום, גולן כבר עבר לרווח תפעולי. לפני כחודש טענה גולן בפעם הראשונה בפומבי כי "מחזור המכירות השנתי הצפוי של גולן טלקום הוא 500 מיליון שקל והרווח התפעולי הנקי (EBITDA) חיובי". גולן מסרה את הנתונים בתגובה לטענה שפורסמה ב-TheMarker שלפיה היא נתונה בקשיים כספיים. נציין כי לחברה כ-800 אלף מנויים פעילים.

גזביייה ניאל

בכיר באחת מחברות הסלולר המתחרות מעריך נוכח נתונים אלו כי "גולן אינה נכנסת למהלך של מיזוג או רכישה מתוך מצוקה, אלא מתוך הבנה כי החברה נמצאת עתה על פרשת דרכים. משרד התקשורת הבהיר לגולן כי המדינות שלו השתנתה והוא אינו צפוי להקל עליו כפי שהקל בעבר. גולן מבין כי לא תהיה לו ברירה והוא יידרש להכניס את היד לכיס ולהשקיע כמה מאות מיליוני שקלים ברכישה של מחצית רשת סלולר. זה לא ספין כדי ללחוץ על משרד התקשורת, זה מהלך אמיתי. בעלי המניות של החברה נמצאים כיום בדילמה, ולפיכך הם רוצים להבין מה הן האופציות שעמודות מולם. אם יקבלו מחיר טוב עבור החברה, הם ימכרו. אם לא, הם עשויים להישאר ולהמשיך להשקיע. אני מעריך שגולן לא החליט שהוא מוכר את החברה, אלא בודק יחד עם בעלי המניות שלו את כל האופציות".

מיזוג בין גולן טלקום לבין אחד מחברות הסלולר הוותיקות ידרוש מן הסתם את אישורו של הממונה על ההגבלים העסקיים. גולן ניהל שיחות עם הממונה הקודם דיוויד גילה בנושא של איחוד רשתות עם אחד ממתחריו, אך לא בנוגע למיזוג. לאחר פרישתו של גילה מתפקיד הממונה, קשה להאמין כי הממונה הזמני או ממונה טרי ידון בסוגיה מורכבת שכזו בטווח הזמן הקצר שנותר, כלומר עד סוף השנה. בעבר אישר הממונה מיזוג בין שני מתחרים בשוק בו מספר המתחרים אינו גבוה, רק במקרה שבו קיים סיכון מוחשי שללא מיזוג אחד המתחרים יצא מהשוק. מסיבה זו אישר הממונה לשעבר דרור שטרום את המיזוג בין קלבמארקט לשופרסל.

"גולן מחפש ריגושים חדשים"

בימים אלו מנהל גולן משא ומתן מול סלקום לשם גיבוש הסכם שיתוף רשתות חדש אשר יעלה בקנה אחד עם דרישות משרד התקשורת. לא מן הנמנע שגולן יפנה בימים הקרובים גם לפלאפון וינהל גם עימה משא ומתן מקביל כדי ליצור לעצמו אופציות נוספות. הסכם עם סלקום יהיה נוח יותר עבור גולן, שכן הוא משתמש כיום ברשת שלהם. החתירה להסכם נעשית במקביל לפעילות של בנק ההשקעות רוטשילד אשר נפגש לאחרונה עם כל בעלי השליטה בשוק התקשורת המקומי.  

גולן הכחיש את ההערכות בשוק התקשורת כי לא כל בעלי המניות שלו מעוניינים להמשיך את פעילות החברה בישראל במתכונת הנוכחית. עם זאת מקורות בשוק מציינים כי בחודשים האחרונים גולן הוריד מעט את המעורבות שלו בפעילות גולן טלקום ומקדיש זמן רב יותר לעסקיו הגלובליים של שותפו גזבייה ניאל. בעבר הוביל גולן עבור ניאל את ההבראה של העיתון לה-מונד הצרפתי אותו רכש ניאל בשנת 2010. "מיכאל גולן מאוד קשור לישראל ופעילות החברה, אבל יתכן שהוא כבר מחפש ריגושים חדשים", אומר בכיר בתעשייה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker