פרסום ראשון |

עסקת ענק בהיי-טק הישראלי: איירון סורס רוכשת את סופרסוניק תמורת 200-100 מיליון דולר

הרכישה, שתתבצע במניות, תאפשר לאיירון סורס להגביר נוכחות בתחום המובייל ובפייסבוק ■ שווייה של איירון סורס בגיוס האחרון בפברואר היה יותר ממיליארד דולר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מיזוג בתחום טכנולוגיות הפרסום () הישראליות: חברת איירון סורס רוכשת את חברת סופרסוניק תמורת 100עד 200 מיליון דולר. חלק ניכר מהתשלום ייעשה במניות ורק חלקו הקטן במזומן. איירון סורס, החברה הגדולה מבין השתיים, תוביל את המיזוג והנהלתה צפויה ליטול את הניהול של החברה הממוזגת.

בעוד שההנהלה של איירון סורוס נמצאת בשדרות רוטשילד בתל אביב, מרבית מההנהלה של סופרסוניק מרוכזת בעמק הסיליקון. לפי הערכות, הנהלת סופרסוניק תהפוך לנציגות של החברה הממוזגת בעמק הסיליקון.

בכירי חברת איירון סורס על גג משרדיה בתל אביב. "2015 תהיה שנה של רכישות"צילום: עופר וקנין

לפני כשנה גייסה סופרסוניק כ-15 מיליון דולר לפי שווי של כ-100 מיליון דולר. מנגד, איירון סורס היא חברת ההיי־טק הפרטית בעלת השווי הגבוה בישראל, לאחר שהשלימה בפברואר 2014 גיוס של כ-25 מיליון דולר לפי שווי של כ-1.1 מיליארד דולר.

גורמים בתעשייה מציינים כי איירון סורס משקיעה משאבים רבים בחיזוק הנוכחות שלה בתחום המובייל. רכישת סופרסוניק, הפעילה בעיקר בפייסבוק, תחזק את איירון סורס בתחום המובייל, שכן מרבית תנועת הגולשים לפייסבוק ומרבית ההכנסות של הרשת החברתית מגיעות מתחום המובייל. כמו כן, הגורמים מציינים כי איירון סורס אינה פעילה כלל בפייסבוק, כך שהמיזוג עם סופרסוניק ירחיב את הנוכחות שלה גם לתחום הרשתות החברתיות. מאיירון סורס לא נמסרה תגובה.

איירון סורס אמנם זוכה להערכת שווי גבוהה על ידי המשקיעים הפרטיים, שהשקיעו בה בתחילת השנה, אך החברה מתקשה להגיע להנפקה ולמכור את מניותיה לציבור לפי שווי שיאפשר החזר השקעה נאה למשקיעים בה. ההערכות הן כי החברה מבקשת להנפיק לפי שווי הגבוה מ-1.5 מיליארד דולר, אך בשל שינוי טעמי המשקיעים בשנה האחרונה, קשה יותר להנפיק חברות בתחום טכנולוגיות הפרסום. מגמה זו מסבירה גם את ההחלטה של המשקיעים בסופרסוניק לוותר על אקזיט במזומן ולקבל מניות של החברה הממוזגת.

משרדי חברת סופרסוניק בתל אביב צילום: דודו בכר

בין הלקוחות: זינגה, טנסנט ואקספדיה

שתי החברות הישראליות המתמזגות פועלות בתחום הפרסום הדיגיטלי. המוצר הראשון של סופרסוניק היה כסף וירטואלי במשחקים. מאוחר יותר נהפכה החברה לפלטפורמה לפרסום באפליקציות מובייל בפורמט של וידיאו או באנרים, שנראים חלק מהחוויה של האפליקציה. כיום החברה מפתחת מערכת לניהול הפרסומות וכן בונה בורסה למכירת שטחי פרסומות בזמן אמת. עיקר הפעילות הפרסום של החברה נעשה בפייסבוק ובתחום המשחקים. לקוחות החברה הם בעיקר גופים גדולים בתחום הבידור שמפתחים אפליקציות, ובהם חברות המשחקים EA וזינגה, תוכנת העברת המסרים הסינית WeChat של טנסנט, האפליקציות של אקספדיה 
ו-hotel.com.

איירון סורס, שהחלה את דרכה ב-2008 כמפתחת תוספים לדפדפן פיירפוקס, הפכה בהמשך את תוכנת ההתקנה שלה - InstallCore - למוצר המרכזי שלה, וסיפקה באמצעותו שירותי התקנת תוכנות על המחשב השולחני. הכנסות החברה הגיעו ממכירת פרסום על גבי תוכנת ההתקנה.

מכפילה את המכירות

איירון סורס מעסיקה 550 עובדים, מתוכם יותר מ-450 בישראל והיתר בבייג'ין, בסן פרנסיסקו ובניו יורק. הכנסות איירון סורס נאמדות ביותר מ-300 מיליון דולר בשנה, והרווח הנקי שלה הוא כ-100 מיליון דולר בשנה. בנוסף, עם תחילת 2015 חילקה החברה דיווידנדים לבעלי המניות בסכום של כ-30 מיליון דולר.

היזמים שעומדים מאחורי החברה הם תומר בר-זאב, שמכהן גם כמנכ"ל החברה, והאחים רועי, אייל ואיתי מילרד. סופרסוניק הוקמה בסוף 2008 על ידי גיל שהם ואריק צ’רניאק, שנפגשו בחברת MetaCafe. לפני כשנה דיווחה החברה כי תסיים את 2014 עם מכירות שנתיות של 70–80 מיליון דולר - יותר מפי 2 בהשוואה למכירות של כ-35 מיליון דולר בשנה שלפני כן. באותה עת היה קצב המכירות שלה כ-100 מיליון דולר בשנה. בתעשייה מעריכים כי שיעור הרווח שלה נמוך יחסית למקובל בענף. עד כה גייסה החברה כ-22.5 מיליון דולר.

זוהי הרכישה השביעית שמבצעת איירון סורס. בפברואר, לרגל סבב הגיוס, אמר בר זאב "אנחנו הולכים לאסטרטגיה של צמיחה אורגנית ולא אורגנית עד כה ביצענו שש רכישות ואנחנו מסתכלים על עוד רכישות. גייסנו את הכסף כדי להאיץ את הצמיחה שלנו, 2015 תהיה שנה של רכישות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker