עוד יום של עליות במניות הסלולר: "התחתית מתבהרת"

ערן יעקבי, מנכ"ל רוסאריו ייעוץ ומחקר: "ראש המממשלה יצטרך להחליט מה עושים עם גולן טלקום שפירקה את רוב הרשת שלה ומצפה להמשיך להיות הילד המוגן של משרד התקשורת"

אמיתי זיו
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מניות חברות הסלולר - פרטנר וסלקום - ממשיכות גם היום לטפס בבורסה של תל אביב. ערן יעקבי, מנכ"ל רוסאריו ייעוץ ומחקר, אומר כי ההסבר טמון בחדשות הטובות מבחינת חברות הסלולר: המיזוגים האחרונים של החברות הוירטואליות יופון ופלאפון עם הום סלולר וסלקום.

לדברי יעקבי, "למפעילות הוירטואליות נעשה עוול כאשר הכניסו אותן לענף והבטיחו להן הבטחות, ובאותה עת הכניסו גם שני מפעילים מלאים לענף. כפי שניתן לראות מידי חודש בטבלאות הניודים, לא היה קשה להצהיר כמה פעמים בעבר כי תפקידם של המפעילים הוירטואליים בענף הסתיים. 8 מפעילים לכ-8 מיליון תושבים הוא מהלך של המצאת גלגל חדש. יותר מזה, משרד התקשורת למעשה נתן מתנות חינם למפעילים המלאים החדשים על חשבון המפעילים הוירטואליים. כך מתחילה קונסולידציה: פלאפון תרכוש את יופון וסלקום את הום סלולר. כך נישאר עם מפעיל אחד - רמי לוי, שגם הצהיר בעבר שיש לו אספירציות להיכנס לשוק הטלוויזיה".

מנכ"ל גולן טלקום, מיכאל גולן צילום: תומר אפלבאום

בעניין הסכם שיתוף הרשתות האחרון בין סלקום ופלאפון, קובע יעקבי כי "לא בטוח שאנו מבינים את כל ההשלכות של הסכם זה מאחר והוא ייחודי לישראל בכל מיני אספקטים וישן חילוקי דעות בחו"ל לגבי המודל. אנו מעריכים כי היתרון לגודל, בוודאי בענף עתיר השקעות, שוב יבוא לידי ביטוי".

סוגיה נוספת שיעקבי דן בה הוא רשת הסלולר של גולן טלקום. כפי שכבר דווח בעבר, גולן טלקום מפרקת אתרים במקום לבנות אתרים חדשים, בניגוד לרישיון שלה. לחץ עליה מצד המדינה יפחית את היכולת התחרותית שלה. יעקבי מסביר כי "שר התקשורת (ראש הממשלה) יצטרך בקרוב להחליט מה עושים עם גולן טלקום. כידוע, גולן טלקום פירקה את רוב הרשת שלה מתוך ציפיה להמשיך להיות הילד המוגן של משרד התקשורת ומתוך תקווה כי יאושר לה לאחד רשתות עם סלקום. כרגע גולן לא מקבלת אישור להסכם השת"פ עם סלקום ומנגד אין לה רשת כפי שחוייב ברשיון שקיבלה בתחילת "מהפיכת" הסלולר.

"מה יוצא מזה בינתיים - מפעיל וירטואלי שאינו משקיע, קיבל מתנות מהמדינה על חשבון משלמי המיסים, אך עדיין מחולל התחרות מספר אחד בענף. שוב נקצר: אם המדינה תדרוש מגולן לעמוד בכל ההתחייבויות שלו או שתחליט לחלט מהחברה כספים, הרי שגולן טלקום תיאלץ להשקיע או להיפרד מכמה עשרות מיליוני שקלים ולחזור לגודלה הטבעי בענף".

אנטנת סלולר בבית אלצילום: אמיל סלמן

יעקבי מסכם כי ייתכן שהגענו לרצפה במחירי מניות הסלולר: "ישנם יותר ויותר סימנים כי התחילה הדרך חזרה לעבר רציונאל מסויים בענף. הדרך עדיין ארוכה, אולם נדמה לנו כי התשובה לגבי התחתית של מניות הסלולר מתבהרת".

יעקבי לא התייחס לבזק אך לדבריו נראה כי החברה קיבלה מנכ"ל משרד "רך" ונוח בהרבה עבורה. "לא רק שהוא (שלמה פילבר) אישר מייד את מיזוג החברות בזק ו-yes, הוא גם מגלה פשרנות בסוגיית קידום הרפורמה בפס הרחב ומנסה להגיע עם בזק להבנות לעומת המנכ"ל הקודם אבי ברגר שנלחם למען מימוש הרפורמה עד סופה, והכללת הטלפוניה הקווית ברפורמה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker