אמיתי זיו

נמשכים המיזוגים בשוק הסלולר:  אחרי שבשבוע שעבר רכשה פלאפון את יופון, מפעילה וירטואלית שמתארחת על רשתה, נחתמה היום (ב') עסקה דומה בין סלקום והום סלולר.

סלקום היא הרשת המארחת של המפעילה הסלולרית הקטנה הום סלולר. הום סלולר, מקבוצת פישמן, היא מפעילה קטנה שבסיס לקוחותיה עומד על כ-20-15 אלף לקוחות. עם זאת, החברה מעולם לא הצליחה ליצור בידול או הצעת ערך ייחודית בשוק. העסקה מוערכת במיליונים בודדים של שקלים והוגשה לאישור משרד התקשורת. משום שמדובר בעסקה קטנה ולא מהותית, לא נדרש לה אישור הממונה על ההגבלים העסקיים.

ניר שטרן, מנכ"ל סלקוםצילום: עופר וקנין

אם תאושר העסקה, יישארו בשוק המפעילות הווירטואליות רק רמי לוי (מתארחת על רשת פלאפון) וטלזר, שפונה בעיקר לעובדים זרים. נראה כי שתי החברות הללו ריווחיות ואינן מתכוונות לצאת מהשוק.

מסלקום לא יצאה הודעה רשמית על העסקה ולא נמסרה תגובה. לא ידוע מה יקרה עם לקוחות הום סלולר אשר יהפכו ללקוחות סלקום אך כפי הנראה, כמו במקרה יופון, בשלב הראשון סלקום תמשיך לתמוך בלקוחות אלו לפי החוזים הקיימים שלהם.

מאז תחילת התחרות בשוק הסלולר במאי 2012 מעריכים הכלכלנים והאנליסטים אשר מכסים את הענף כי צפויה קונסולידציה בענף ומיזוג חברות, בגלל ריבוי שחקניות ומכיוון שרוב המפעילות הקטנות מפסידות כסף. הדבר נכון ל-HOT מובייל, אך נכון גם לגולן טלקום.

דו"חות אלון האחרונים חשפו כי הקבוצה הוציאה על הקמת יופון 115 מיליון שקל, אך המפעילה הסלולרית רק הפסידה כסף מאז הקמתה. עסקות המיזוג האחרונות אינן משמעותיות ולא ישנו משמעותית את מפת התחרות היות שמדובר בחברות סלולר קטנות - כ-65 אלף לקוחות ביופון וכ-20 אלף לקוחות בהום סלולר, אך לא מן הנמנע כי בעתיד נראה נסיונות מיזוג מצד חברות סלולר אחרות.

מלבד עסקות המיזוג, בשוק יש עוד שיתופי פעולה ברמת הרשת. פרטנר ו-HOT קיבלו אישור להקים ולתפעל ביחד את כלל רשתות הסלולר שלהן באמצעות תאגיד חדש בשם PHI (בבעלות 50-50 של שתי החברות). מדובר בשותפות מלאה בתחום הרשת.

לאחרונה גם סלקום ופלאפון קיבלו אישור רגולטורי להקמת אתרים במשותף אך מדובר ב"שיתוף פסיבי", שיתוף מוגבל הכולל רק את הרכיבים הלא משדרים של הרשת: נדל"ן, תורן, חשמל, מערכות קירור וכד'.

שיתוף הרשתות מסייע לחברות לצמצם את הוצאות ההקמה והתפעול שלהן באופן משמעותי ומספק לחברות מעט "חמצן" בעידן התחרות הנוכחי. מול זאת, הממונה על ההגבלים העסקיים צריך לוודא כי השוק לא יאבד את רמת התחרות שלו בטווח הארוך. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker