אתם נותנים לילדים שלכם להתמכר למסכים – ואין לכם מושג כמה אתם פוגעים בהם

שימוש כבד בסמארטפונים ובמכשירים אחרים פוגע קשות בבריאותם הנפשית והפיזית של ילדים ובהישגיהם הלימודיים ■ הוא עלול לגרום לבעיות התפתחות, לקויות תקשורת, בדידות, דיכאון, חסך כבד בשינה ופגיעות פיזיות מהצוואר ועד קצות האצבעות

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

שימוש מופרז במשחקי מחשב בקרב צעירים בסין תפח לממדים מטרידים, ועשוי להיות רלוונטי במיוחד להורים במערב שילדיהם מבלים שעות רבות ביום מול מסכים אלקטרוניים. הסרט הדוקומנטרי "Web Junkie" (מכור לרשת), שישודר בארה"ב ביום שני ברשת PBS, מציג את ההשפעות הטרגיות של התמכרות למשחקי מחשב על בני נוער, שמשחקים עשרות שעות ברצף — לרוב בלי הפסקות לאכילה, שינה או אפילו הליכה לשירותים. רבים מהם תופשים את המציאות כעולם לא אמיתי.

רופאים סינים מגדירים את התופעה כהפרעה קלינית, והקימו מרכזי גמילה שבהם בני נוער מוגבלים לחודשים של טיפול דרקוני לעתים — הם מנותקים לחלוטין מכל אמצעי תקשורת. יעילות הטיפולים האלה עדיין נבחנת.

התמכרות לאינטרנט לא מוגדרת בארה"ב כאבחנה קלינית, אך אין ספק כי בני נוער אמריקאים מחוברים למחשבים ומנותקים מהחיים במשך הרבה יותר שעות ביום ממה שמומחים ממליצים להתפתחות בריאה. המצב מתחיל בגיל מוקדם — לרוב אצל פעוטות שקיבלו את הסמארטפון או הטאבלט של הוריהם, בשלב התפתחותי שבו הם אמורים להתבונן בעולם סביבם ולתקשר עם המטפלים בהם.

לפי האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים, ילדים לפני גיל שנתיים לא צריכים להיות חשופים לשום מדיה אלקטרונית, מכיוון ש"מוחו של ילד מתפתח בצורה מהירה במהלך השנים הראשונות". האקדמיה ממליצה כי ילדים ונערים יקדישו לא יותר משעתיים ביום למדיה בידורית, עדיף של תוכן באיכות גבוהה, וכן יבלו יותר זמן פנוי מחוץ לבית; או בקריאה, תחביבים ו"שימוש בדמיון חופשי".

לשימוש כבד במדיה אלקטרונית יכולה להיות השפעה קשה על התנהגות ילדים, על בריאותם ועל ביצועיהם הלימודיים. ילדים שנחשפים לרמות גבוהות של תוכן אלים יכולים להיעשות אטומים אליו, והם בעלי סבירות גבוהה יותר להיות אלימים ובעלי פחות אמפתיה לסביבה — כך אמר דימירטי כריסטאקיס ממכון המחקר להתפתחות הילד בסיאטל.

כריסטינה האטש מאוניברסיטת רוד איילנד שאלה ילדים במסגרת עבודת תזה שכתבה מהם משחקי המחשב האהובים עליהם. ילד מכיתה ד' השיב "קול אוף דיוטי" מכיוון "שיש בזה זומבים, ואפשר להרוג אותם עם רובים ויש אלימות. אני אוהב דם ואלימות". לפי מחקר שפורסם בכתב העת "Journal of Youth and Adolescence", נערים שמקדישים זמן רב למשחקי וידאו או לצפייה בתוכניות אלימות התגלו כאגרסיביים יותר ובעלי סיכוי גדול יותר לנהוג באלימות עם בני גילם ולהתווכח עם מוריהם.

כשהזמן המוקדש למכשירי מדיה פוגע בקריאה ובלימוד, הלימודים בבית הספר יכולים להיפגע. בנוסף, הישיבה הכרוכה בשימוש ברוב מכשירי המדיה — לצד פרסומות למוצרי מזון עתירי קלוריות — מזינות את הרגלי האכילה המשמינים שנהפכו למגיפה בארה"ב.

3,360 הודעות טקסט בחודש בממוצע

"אם ילדים מורשים לשחק 'קנדי קראש' בדרכם לבית הספר, אולי ישתרר שקט ברכב — אבל זה לא מה שהילדים צריכים", אומרת ד"ר קתרין שטיינר אדאיר, פסיכולוגית קלינית מאוניברסיטת הרווארד ומחברת רב המכר "הניתוק הגדול: להגן על הילדות ועל קשרי משפחה בעידן הדיגיטלי".

"ילדים צריכים זמן לחלום בהקיץ, להתמודד עם חרדות, לעבור על המחשבות שלהם ולחלוק אותן", הוסיפה. לדבריה, טכנולוגיה היא תחליף גרוע לתקשורת אנושית. "ילדים צריכים לדעת שהחיים הם בסדר גמור מחוץ למסך. להיות סקרנים בנוגע לאנשים אחרים, ללמוד איך להקשיב. זה מלמד אותם אינטליגנציה רגשית וחברתית".

ילדים שהם משתמשים כבדים במדיה אלקטרונית עשויים לפתח מיומנות בריבוי משימות, אבל הם עלולים לאבד את היכולת להתמקד בדברים חשובים יותר — תכונה קריטית לפיתוח יכולות כמו חשיבה מעמיקה ופתרון בעיות.

מסרונים מסתמנים כמגפה הלאומית הבאה. לפי ממצאים של אמנדה לנהארט ממכון פיו ב–2012, מחצית מבני הנוער שולחים לפחות 50 הודעות טקסט ביום, ובני 13–17 שולחים 3,364 הודעות טקסט בחודש בממוצע. מחקר מוקדם יותר של מכון פיו מצא כי בני נוער שולחים בממוצע 34 הודעות טקסט בלילה לאחר שנכנסו למיטתם, מה שתורם לתופעה הנפוצה והמזיקה של חסך בשינה. כפי שהאטש ציינה: "ככל שלילדים יש גישה ליותר תקשורת דרך מדיה אלקטרונית ופחות גישה לתקשורת פנים מול פנים — הם מרגישים בודדים ומדוכאים יותר".

יכולות להיות לכך גם השלכות פיזיות. ילדים יכולים לפתח כאבים באצבעות ובפרקי היד; כלי דם צרים יותר בעיניים, מצב שהשלכותיו לטווח ארוך אינן ידועות; וכאבים בצוואר ובגב כתוצאה מהשכיבה לצד הסמארטפון, המחשב או הטאבלט שלהם.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ