חצי השנה המדהימה של ההיי-טק הישראלי: שיא של 5 מיליארד דולר באקזיטים

האקזיט הממוצע במחצית הראשונה של 2015 הוא 98 מיליון דולר - 51% יותר מהאקזיט הממוצע ב-2014 שהיה 65 מיליון דולר ■ סך עסקות המיזוג והרכישה של 2015 כבר עקף את 2014

ענבל אורפז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ענבל אורפז

ההיי-טק הישראלי לא מפסיק לשבור שיאים. מאז תחילת 2015 עלה קצב האקזיטים והיקפם: 48 חברות נמכרו בעסקות מיזוג ורכישה שהסתכמו ב-4.98 מיליארד דולר - סכום גדול מסך העסקות ב-2014 שהיה 4.93 מיליארד דולר, כך לפי דו"ח האקזיטים החצי שנתי שפירסמה הבוקר (ג') חברת המחקר להיי-טק IVC ומשרד עורכי הדין מיתר ליקוורניק גבע לשם טל ושות'. כך, שכבר לפי נתוני המחצית הראשונה שנת 2015 הולכת להיות עוד שנת שיא.

בסך הכל, סך האקזיטים של חברות ישראליות, כולל הנפקות ומיזוגים ורכישות, במחצית הראשונה של השנה היו 5.29 מיליארד דולר ב-54 עסקות, כ-75% מסך העסקות ב-2014 שהסתכמו ב-6.98 מיליארד דולר.

אקזיט חברת קומרנט
אקזיט חברת קומרנט צילום: עופר וקנין

כך שבעוד שחלה עלייה בקצב וגודל המיזוגים והרכישות, חלה האטה בפעילות ההנפקות של החברות הישראליות. הסכומים כוללים את השווי בו נמכרו חברות ואת ההון שגייסו לקופתן חברות שהנפיקו בבורסות.

האקזיט הממוצע במחצית הראשונה של 2015 הוא 98 מיליון דולר - 51% יותר מהאקזיט הממוצע ב-2014 שהיה 65 מיליון דולר. בעסקות בהן היו מעורבות כמשקיעות קרנות הון סיכון האקזיט הממוצע היה 84 מיליון דולר - 15% יותר מאשר ב-2014. גודל עסקה ממוצעת בה לא היתה מעורבת קרן הון סיכון גדלה במחצית הראשונה של השנה ל-108 מיליון דולר, בהשוואה ל-60 מיליון דולר.

העסקה הגדולה ביותר במחצית הראשונה של השנה, שמשפיעה גם על תוצאות הדו"ח, היא מכירת חברת פאנדטק שנרכשה ב-1.25 מיליארד דולר מקרן הפרייבט אקוויטי GTCR על ידי חברת הטכנולוגיה הפיננסית D+H. עסקה זו, מהווה רבע מסכום האקזיטים במחצית הראשונה של השנה.

דן שמגר, שותף בפירמת עורכי הדין מיתר ליקוורניק גבע לשם טל ושות', מסר כי "המחצית הראשונה של 2015 התאפיינה בפעילות נמרצת של מיזוגים ורכישות לרוחב התעשיה, והמחצית השניה כבר נראית מבטיחה, עם צבר עסקות משמעותיות הנמצאות בתהליכים.

חממת המדיה של קרן JVP בירושלים

"אנו חווים תאוצה גם במספר ובמגוון הרוכשים הפוטנציאליים המפגינים עניין ברכישת חברות ישראליות, וגם במגוון חברות היעד, הכולל חברות יותר בוגרות ושאפתניות. בנוסף, המשקיעים בחברות הישראליות ממשיכים לפעול בסלקטיביות בהגדרת דרכי החברה לאקזיט ומוכנים להמתין בסבלנות בכדי למקסם את ערך ההחזר על השקעותיהם. אנו אופטימיים לגבי פעילות האקזיטים במחצית השניה של 2015".

קובי שימנה, מנכ"ל חברת המחקר IVC, מציין כי "במחצית הראשונה של 2015 ראינו את שווי החברות באקזיט עולה באופן ניכר ובקצב גבוה, עם 11 עסקות מעל 100 מיליון דולר כל אחת וזאת כאשר בשנת 2014 כולה, היו 17 עסקות בטווח זה.

"קיומן של עסקות בשוויים שכאלה, מעיד הן על המצאותו של הון זמין לעסקות בידי הרוכשים והן על העובדה כי בשנים האחרונות חברות ומשקיעים מנסים להביא לשוק חברות מבוססות יותר, המגיעות לאקזיט בשלב בשל יותר המעלה כמובן את שווי החברה ברכישה. יתרה מזאת, אנו רואים כניסה של יותר ויותר חברות טכנולוגיה ותאגידים מחוץ לארה"ב – במיוחד מאסיה ואירופה - שמצטרפים לקהל הרוכשים הפוטנציאלים בהיי-טק הישראלי, ומביאים עמם הון נוסף ועניין בינלאומי מוגבר, המהווים זרזים לעליית שווי החברות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker